Podjetje Severni tok 2 bo v prihodnjih dneh na sodišču v Zugu v Švici, kjer ima sedež, vložilo predlog za stečaj, je za nemški časnik Stuttgarter Zeitung dejal vodja družbe Matthias Warnig.

Nemški kancler Olaf Scholz je 22. februarja naznanil, da Nemčija v odgovor na rusko priznanje separatističnih regij Doneck in Lugansk na vzhodu Ukrajine začasno projekt plinovoda Severni tok 2 ustavlja. Scholz je zaprosil za začasno ustavitev postopka za pridobitev dovoljenja za plinovod s strani nemškega regulatorja.
Ukrajina in ZDA so potezo pozdravile in ameriški predsednik Joe Biden je naslednji dan naročil uvedbo sankcij proti upravljavcu Severnega toka 2 in njegovim vodilnim uslužbencem.
Podjetje, ki je v lasti ruske državne plinske družbe Gazprom, je nato v začetku marca odpustilo vseh svojih 140 zaposlenih in napovedalo sprožitev insolvenčnega postopka.
Rusija plin v Evropo še vedno dobavlja prek drugih plinovodov, tudi prek ukrajinskega ozemlja. Je pa Putin napovedal, da bodo plačila za plin sprejemali le še v rubljih.
Voditelji EU, ki se jim je v četrtek na vrhu v Bruslju pridružil tudi Biden, so med drugim razpravljali o zmanjšanju odvisnosti od ruskih energentov, EU in ZDA pa so dosegle dogovor o dobavi 50 milijard kubičnih metrov ameriškega utekočinjenega zemeljskega plina Uniji na leto, ki lahko nadomesti tretjino letne dobave plina iz Rusije v EU. ZDA so se že zavezale, da EU zagotovijo dodatnih 15 milijard kubičnih metrov utekočinjenega zemeljskega plina v tem letu kot nadomestilo za ruski plin.