
Sprejem odločitve je v petek olajšala sodnica Melinda Harmon, ki je porotnikom pojasnila, da jim ni treba odkriti osebe, ki je pri Arthur Andersenu postopala v nasprotju z zakoni, ampak je dovolj, če soglašajo o tem, da je nekdo v podjetju to storil. Tožilci so v procesu, ki se je začel 6. maja, trdili, da je na zatožni klopi celotna korporacija, ne pa posamezniki, in sodnica se je z njimi strinjala. Pravna razlaga sodnice je pomembna, ker lahko služi kot podlaga za odločanje v podobnih primerih, če se bo pravosodno ministrstvo ZDA odločilo, da v prihodnje še kakšno veliko podjetje obtoži podobnih dejanj.

Do sodničine razlage je prišlo potem, ko je porota po osmih dneh zasedanj, v četrtek sporočila, da ne more doseči soglasja. Če soglasja ne bi bilo, bi bil proces razveljavljen in od tožilstva bi bilo odvisno, ali bi se odločili za novega. Odvetnik Arthur Andersena Rusty Hardin je dejal, da bi bila razveljavitev procesa zmaga za njegovo stranko, ki po njegovih besedah ni storila nič narobe, ampak je samo uveljavljala lastno politiko glede ohranjanja dokumentov.
Andersenu so dokazali kršenje zakonov
Arthur Andersen, ki bi moral skrbeti za to, da bi Enron posloval v skladu z zakoni, pa po mnenju tožilstva svoje naloge ni izpolnil. Odvetniki Arthur Andersena pa so skušali poroto prepričati, da je podjetje postopalo v skladu s poslovno politiko, ki pravi, da se je treba znebiti odvečnih papirjev v zvezi s preteklim delom. Sodnici in poroti pa je bilo vseeno vsaj sumljivo, da se je z uničevanjem pohitelo prav v času, ko se je pripravljala preiskava SEC. Doslej je v gospodarskih in pravnih krogih v ZDA veljalo, da sta Enron in Arthur Andersen morda kršila le poslovno moralo, ne pa tudi zakonov.

Z odločitvijo porote v Houstonu, pa je Arthur Andersenu dokazano tudi kršenje zakonov. Sodnica lahko v kratkem izreče kazen prepovedi opravljanja računovodskih revizij, kar bo po mnenju odvetnikov dotolklo podjetje, ki od izbruha škandala dan za dnem izgublja stranke, partnerje in zaposlene. Poleg tega se lahko podjetje kaznuje z denarno kaznijo do pol milijona dolarjev in plačilom dvakratne odškodnine vsakomur, ki je zaradi postopkov podjetja utrpel škodo. Sodnica lahko tudi določi petletno pogojno obdobje, ko bodo postopki podjetja pod drobnogledom in bi v primeru ponovnih prekrškov sledila avtomatična kazen.
Pravosodno ministrstvo in odvetniki Arthur Andersena so se nekaj mesecev pogajali o izvensodni poravnavi, vendar je vlada zahtevala priznanje krivde, česar pa Arthur Andersen ni sprejel. Pravosodno ministrstvo je nato 14. marca objavilo obtožnico, Arthur Andersen pa se je še naprej branil s trditvijo, da je bilo uničevanje dokumentov normalna poslovna politika odstranjevanja odvečnega papirja.

Podjetje na robu propada
Arthur Andersen je ne glede na izid sojenja le še senca nekdanjega podjetja z 28.000 zaposlenimi samo v ZDA. Podjetje je razprodalo številne dele in izgubilo 670 večjih strank, zaposlenih pa ima le še 10.000 ljudi. Arthur Andersen je imel nekoč 1700 partnerjev, ki so izvajali revizije, doslej pa ga je zapustilo več sto. Med njimi je bil tudi David Duncan, ki je v Houstonu vodil revizije za Enron. Enron je bil hvaležna stranka, saj je Arthur Andersen za različne računovodsko-finančne usluge od njega dobival najmanj milijon dolarjev na mesec. Duncana so v začetku leta odpustili, nato pa je začel sodelovati z vladno preiskavo in v zameno za nižjo kazen priznal, da je naročil uničiti na tisoče dokumentov, povezanih z revizijo Enrona. Duncan je na sojenju zatrdil, da so ga iz centrale v Chicagu oktobra lani prijazno spomnili na politiko podjetja glede hranjenja dokumentacije, s posebnim poudarkom, da je treba politiko upoštevati glede Enrona. Ta politika nalaga, da je treba odvečne papirje čimprej uničiti, da ne bi po nepotrebnem zasedali dragocenih prostorov.
Podjetje Andersen napovedalo pritožbo
Podjetje je napovedalo pritožbo na odločitev porote, ki je bila po mnenju vodstva podjetja sprejeta na podlagi nepravilnih navodil poroti in napačne odločitve o dokaznem postopku, ki je Andersenu preprečila predstavitev popolne obrambe.
"Odločitev je napačna, vendar za to ni kriva porota, ki zaradi ukrepov pravosodnega ministrstva ni smela vedeti cele resnice o tem, kar se je dogajalo preteklo jesen," je v izjavi za javnost povedalo vodstvo podjetja Arthur Andersen.
Namestnik pravosodnega ministra ZDA Larry Thompson pa je sporočil, da je ministrstvo izredno zadovoljno z odločitvijo porote. "Spoznanje krivde kaže na to, da je dokazni postopek na podlagi kazenskega prava jasno pokazal, da je Andersen namerno posegel v uradno preiskavo Enrona z uničevanjem ton dokumentov in izbrisom velike količine elektronskih informacij," je še dodal.