Hrvaški spletni portal necenzurirano.com je pretekli teden objavil spisek domnevno spornih kreditov, ki jih je avstrijska banka Hypo Alpe Adria odobrila slovenskim podjetjem. Med drugim je na seznamu tudi Mercator, ki bi se po pisanju portala lahko znašel pod preiskavo zaradi dveh posojil.
Za pojasnila smo zaprosili predstavnike družbe Mercator, ki so v odgovoru zapisali, da družba "korektno in dobro sodeluje z vsemi večjimi bankami na svojih ciljnih trgih v regiji Jugovzhodne Evrope, med njimi je tudi Hypo Alpe Adria Bank. Posojila družb Skupine Mercator so z bankami sklenjena v skladu s pravili dobrega gospodarjenja in kritja". Dodali so še, da Mercator vse poslovne in finančne obveznosti poravnava v dogovorjenih rokih, namigovanja na kakršno koli nekorektnost pri sklepanju kreditnih aranžmajev v povezavi z Mercatorjem pa zanikajo in jih obravnavajo kot povzročanje poslovne škode družbi in Skupini Mercator.
Med vidnejšimi slovenskimi podjetji, ki naj bi, kot piše avtor prispevka Domagoj Margetić, dobili sporna posojila, so tudi Istrabenz, Petrol, Vegrad, Petrolu, Engrotuš, Merkur, KD Group in Merfin.
Zavajanje ali resnica?
Zgodba na prvi pogled deluje zelo zastrašujoče, a je treba biti pri tem previden. Margetića je namreč že dvakrat obsodilo haaško sodišče. V obeh primerih je šlo za izdajo imena zaščitene priče. Od leta 2005 dela kot kolumnist na svojem, že omenjenem portalu, ustanovil pa je tudi Stranko hrvaških branilcev, kljub temu, da v osamosvojitveni vojni ni sodeloval. Stranka na parlamentarnih volitvah leta 2007 ni sodelovala.
Za komentar objavljenih podatkov smo povprašali tudi Hypo Alpe Adria banko. Odgovorili so, da je prispevek objavljen na podlagi nepreverjenih podatkov. Dodali so, da v Sloveniji posle odobravajo v skladu s proceduro in politiko banke ter veljavno zakonodajo. "Vsakršna namigovanja na nečiste posle in netransparentnost strogo zavračamo in jih razumemo kot povzročanje poslovne škode finančni ustanovi Hypo Group Alpe Adria," so zapisali v odogovoru na naša vprašanja. Dodali so, da bodo proti avtorju prispevka sprožili ustrezne pravne postopke, in izrazili upanje, da jim objava teh podatkov ne bo povzročila večje poslovne škode.
Iz Banke Slovenije so za 24ur.com potrdili, da je objava tovrstnih podatkov kazniva po 241. členu Kazenskega zakonika RS. Na vprašanje, ali so sprožili kakšne postopke, so odgovorili, da v skladu z 228. členom veljavnega Zakona o bančništvu ne smejo razkrivati nobenih informacij, ki jih pridobijo v okviru opravljanja nadzora, razen v primerih, točno opredeljenih v tem členu. Neuradno naj bi v Banki Slovenije že zbirali pritožbe domnevnih dolžnikov, saj naj bi potekala preiskava, kdo je tajne podatke dal v javnost.
Obrnili smo se tudi na policijo, od katere smo želeli izvedeti, ali morda zaradi domnevno spornih posojil poteka kak postopek proti banki, kar pa so v odgovoru zanikali.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.