Pričakovanja po sestanku ministrov in strokovne skupine so različna. Zdravstvena stroka svari pred novo nalezljivo različico, minister za zdravje vsem državljanom svetuje le druženje v svojih mehurčkih. Na drugi strani minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek zagovarja sproščanje nekaterih ukrepov, in sicer se zavzema za podaljšanje obratovanja gostinskih lokalov.
Minister za notranje zadeve Aleš Hojs je za oddajo 24UR povedal, da dodatnih omejitev zbiranja ne bo predlagal, stroka pa da ni naklonjena silvestrovanjem na prostem. Strokovna skupina je prav tako predlagala strožji nadzor na mejah. "Jaz sam nisem predlagal ničesar, strokovna skupina pa je predlagala, da se na tistem delu, ki se nanaša na notranje ministrstvo, upelje drugačno možnost vstopanja v Slovenijo. Poleg dokazila o cepljenju ali prebolevnosti bi potrebovali še PCR-test. Kakšna bo končna odločitev, težko rečem," je dejal Hojs.
Ali bo vlada sledila predlogu strokovne skupine in sprejela podobne zaostritve na mejah kot Avstrija in Italija, bo jasno po četrtkovi seji vlade. Že včeraj smo poročali, da naj bi stroka predlagala prepoved silvestrovanj na prostem in omejitev zbiranj, pa tudi omejitev strank v trgovinah in obiskovalcev na kulturnih prireditvah.
Ob vse več okužbah z omikronom epidemiologi svarijo pred množičnim druženjem, gospodarski minister pa pravi, da sam zagovarja strogo spoštovanje pogoja PCT. "Inštitut Jožef Stefan je pokazal, da so učinki strogega zaprtja ali spoštovanja pogoja PCT enaki." Sicer pa je minister na današnji seji Upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenija napovedal, da bo strokovna skupina pretresala ukrepe in da so na mizi dodatne omejitve, kot je omejitev števila oseb v prostoru. "Stroka se nagiba k dodatnemu zaostrovanju, četudi se številke ne višajo več," je dejal. "Želim si, da bi zdravstveno krizo slovenska družba premagala složno," je dodal minister.
Predsednik OZS Branko Meh je prepričan, da bomo prebrodili tudi to zdravstveno krizo. "Pomembno je, da slovensko gospodarstvo v tem času nismo zaprli," je dejal in dodal, da bi bilo za najbolj prizadete panoge treba poskrbeti v okviru naslednjega protikoronskega paketa. "Med ključnimi ukrepi so subvencioniranje čakanja ne delo in skrajšanega delovnega časa, temeljni osebni dohodek za samozaposlene, znižanje stopnje DDV za gostinstvo in turizem, povračilo škode zaradi odpisa blaga ter kritje fiksnih stroškov in upada prometa," je predloge OZS predstavil Meh.
Predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS Blaž Cvar je pojasnil, da so bili nekateri ukrepi sprejeti s pomanjkljivostmi. "Kriteriji upravičenosti do pomoči so bili takšni, da morajo številni državno pomoč vračati. Gostinci smo solidarno prenašali breme zdravstvene krize, bili smo zaprti in omejeni. V zadnjih dveh mesecih smo poslali več dopisov in predlogov za pomoč panogi, vendar pa odziva ministrstva nismo dobili, kar nas skrbi." Sekcija po besedah Cvara pričakuje podobne ukrepe za panogo gostinstva in turizma, kakršne so imeli v prejšnjih protikoronskih paketih. Kar zadeva napovedi o dodatnem zaostrovanju ukrepov, pa je Cvar dejal, da panoga gostinstva na podlagi podatkov v Covid sledilniku ne predstavlja takšnega tveganja, da bi bile potrebne dodatne omejitve.
Počivalšek je sicer pohvalil tudi sodelovanje celotnega gospodarstva, da ni bilo okužb v podjetjih. "Gospodarska aktivnost v tretjem četrtletju že presega raven pred epidemijo, kar je zasluga vas, podjetnikov, predvsem mikropodjetij in malih podjetij. Predstavljate kar 98,7 odstotka vseh podjetij v Sloveniji. Rast je posledica dobrega partnerstva, ki smo ga v teh letih gradili skupaj z gospodarstvom. Gospodarstvo je v okviru interventnih zakonov gospodarstvo podprla s 2,3 milijarde evrov," je med drugim poudaril minister. V okviru pomoči turizmu in gostinstvu je minister priznal, da so storili tudi napake in niso rešili denimo mestnih hotelov ter industrije srečanj. "To bomo popravili v PKP10," je napovedal.
Poleg zdravstvene krize pa podjetja vse bolj skrbi tudi višanje cen energentov, je obenem poudaril Meh, ki se je ravno danes sestal s predsednico uprave Petrola. Meh je ministra povprašal, na kakšen način bo pomagala država, da bo zajezila cene energentov. Minister je dejal, da lahko država vpliva na cene marže, to je med šest in devet odstotkov cene. "V Sloveniji proizvedemo 85 odstotkov elektrike za naše potrebe. Dejstvo pa je, da polovico tega, kar proizvedemo, prodamo ven. Tukaj pa lahko naša država poseže – prepovemo izvoz naše energije in določimo ceno. Če bo potrebno, bomo tudi to naredili. Na plin in nafto pa ne moremo vplivati. Cene ne moremo korigirati," je med drugim poudaril.
Svoje probleme predstavili tudi kovinarji in fotografi
Na višje stroške dela je na seji opozoril podpredsednik OZS Ivan Meh. "Tudi nas, kovinarje, je doletela kriza, cene surovin so se enormno dvignile. Delovni proces se je tako podražil za 300 odstotkov. Pogodbe podpisujemo na začetku leta, podražitve pa so nas doletele na vseh področjih," je poudaril. Tudi kovinar in član UO OZS Bojan Železnik je opozoril na težke razmere v kovinski industriji: "Delamo v avtomobilski industriji. Zaradi pomanjkanja sestavnih delov naše cele linije stojijo. Drug problem pa je, da takšne linije lahko upravljajo le visoko izobraženi kadri, ki pa jih je težko zadržati. Vendar pa nismo dovolj glasni in ne jokamo po televiziji."
Na težave v fotografski panogi je opozorila Katarina Podgoršek, predsednica sekcije fotografov pri OZS. Vlada naj bi namreč prihodnje leto uvedla zajem fotografije za osebne dokumente kar na upravnih enotah. "Če se bo to zgodilo, bo svoja vrata zaprla več kot polovica fotografov. Zavedati se moramo, da so fotografi v času krize fotografirali le za dokumente, saj dogodkov in različnih slavij zaradi omejitev ni bilo," je poudarila in ministra prosila za odgovor, kako bodo pomagali fotografom preživeti. Minister je odgovoril, da se mu ne zdi prav, da bi za osebne dokumente fotografirali javni uslužbenci. "Vendar pa morate fotografi narediti neprepusten sistem, ki ne bo dopuščal ponarejanja. Smatram, da je norija opremljati upravne enote s tehniko in ljudmi," je odgovoril Počivalšek.
K znižanju DDV za gostinstvo je na seji pozval Peter Pišek, predsednik sekcije za promet pri OZS. In dodal: "Vlada naj razmisli tudi o povračilu stroškov za stojnice, saj so jih morali gostinci tako rekoč čez noč zapreti. V PKP10 vključite tudi povračilo stroškov za sejemsko dejavnost." Glede cestnega transporta pa je Pišek dejal, da logistika rabi digitalizacijo in optimizacijo poslovanja. Ob robu seje je minister Počivalšek sicer dejal, da vlada ne razmišlja o znižanju DDV za gostinske storitve.
Vlada bo o morebitnih novih ukrepih in omejitvah odločala v četrtek.
Današnji sestanek z ministrom predsedniku OZS daje občutek, da bodo njihove pripombe zajete v t.i. deseti protikoronski paket, saj se mu zdi to bistveno za delovanje slovenskega obrtništva in podjetništva, je po koncu seje ocenil Meh.
KOMENTARJI (183)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.