Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je v sklopu obiska na Kitajskem obiskal tudi novega lastnika Gorenja - podjetja Hisense. Na sedežu podjetja ga je sprejel podpredsednik skupine Hisense Tang Jeguo, slovenska delegacija pa si je med drugim ogledala proizvodno linijo hladilnih naprav in razstavni prostor. Iz Hisense so ob tem sporočili, da so bili gostje navdušeni nad proizvodnimi zmogljivostmi ter raziskavami in razvojem.
Počivalšek pa je izrazil prepričanje v kakovosten razvoj Gorenja pod Hisensovim vodstvom in napovedal, da bo Hisense deležen vladne podpore; med drugim pri poenostavitvah postopkov za odobritev investicij v Sloveniji.
Glavna je načrtovano odprtje nove tovarne televizorjev znamke Hisense na območju Gorenja v Velenju, kar naj bi se zgodilo konec leta 2020. Sprva bodo v novi tovarni odprli med 300 in 400 delovnih mest, v drugi fazi - do leta 2023 - pa bo tam predvidoma delalo 1000 ljudi. Investicija je ocenjena na nekaj deset milijonov evrov, govori se tudi o 70 milijonih.
Kitajska vse pomembnejša trgovinska partnerica Slovenije
Gospodarski minister se na Kitajskem mudi do sobote, namen obiska pa je krepitev gospodarskih odnosov. Srečal naj bi se tudi s predstavniki lokalnih oblasti province Liaoning Shenyang, kjer želi podjetje TPV iz Novega mesta zagnati proizvodnjo strukturnih sklopov podvozja za evropskega premijskega proizvajalca vozil, predvsem zaradi neposredne bližine tovarne kupca. V Pekingu pa bo imel gospodarski minister uvodni nagovor na tematskem forumu o svilnati poti inovacij.
"Slovenija je v zadnjih petih letih, tudi zaradi sodelovanja v pobudi sodelovanja držav srednje in vzhodne Evrope ter Kitajske 16+1, izboljšala svojo vidnost na Kitajskem, na kar kaže tudi kontinuirana rast blagovne menjave med državama, v okviru gospodarskega sodelovanja s Kitajsko pa se Slovenija zavzema predvsem za realizacijo skupnih projektov v visoke tehnologije na obeh trgih," so zapisali na gospodarskem na ministrstvu.
Kitajska sicer velja za pomembno gospodarsko partnerico Slovenije in zaseda 13. mesto med najpomembnejšimi partnericami, celo pred Rusijo in ZDA. S Kitajske je lani uvažalo 12.581 podjetij, na Kitajsko pa 475 slovenskih podjetij, ta pa so skupaj ustvarila 1,3 milijarde evrov blagovne menjave, ki je v primerjavi z letom 2017 zrasla za 11,8 odstotka. Rastejo tudi slovenske investicije na Kitajskem, ki jih je trenutno za 45 milijonov evrov.
Podjetje Hisensa se je na konec marca objavljeni lestvici globalno najmočnejših kitajskih znamk uvrstil na šesto mesto. Njegova moč med znamkami se je v primerjavi z lanskim letom povečala za 55 odstotkov, je razvidno iz objave na spletnih straneh družbe Kantar, ki je izvedla študijo in oblikovala lestvico.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.