Že pred prvim potrjenim primerom okužbe v Sloveniji, je bilo opozoril obrtnikov in podjetnikov, da vlada zamuja z ukrepi vse več. Zdaj, ko je koronavirus že v državi, gostinci in hotelirji dihajo na škrge – zaradi upada prometa nimajo niti za plače, kaj šele za davke in socialne prispevke. Pri tem ni govora le o manjših podjetjih, saj je na primer tudi novomeški velikan Revoz zaradi prekinjene dobave delov za tri dni ustavil proizvodnjo.
Logistika je torej že na udaru, turizem je nedvomno prva žrtev virusa, tu pa so še druge panoge, ki na širjenje koronavirusa ne bodo ostale imune: živilska, avtomobilska, še posebej pa so na udaru tudi mala in srednje velika podjetja, na katerih slovensko gospodarstvo sloni. Teh več kot 136.000 podjetij zaposluje več kot 70 odstotkov aktivno zaposlenih in ustvarja 64 odstotkov dodane vrednosti v gospodarstvu, zaslužna pa so za več kot polovico izvoza. Sedaj so v nemilosti tujine.
Gost v oddaji 24UR ZVEČER je bil minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, ki je uvodoma odgovarjal na vprašanja o sofinanciranju čakanja na domu, kar se zaradi trenutne situacije dogaja vse pogosteje. Počivalšek je povedal, da so sklicali šesto sejo Sveta za konkurenčno okolje na gospodarskem ministrstvu, kar je bilo nadaljevanje prvega sestanka z gospodarstveniki, ki je potekal 24. februarja. "Pripravili smo osem ukrepov, najpomembnejši ukrep pa je intervencijski zakon, ki smo ga pripravili skupaj z ministrstvom za delo. Ta predvideva 40 odstotkov refinanciranja plač za tiste, ki izgubijo vsaj 30 odstotkov svojih naročil. Prvi predlog je bil 50 odstotkov, ampak smo na pobudo gospodarstva sprejeli mejo tridesetih procentov," je razložil minister. Za ta podjetja bo država tako namenila 51,5 milijona evrov.
Počivalšek je poudaril, da je najtežja situacija v tem trenutku v turizmu, predvsem v potovalnih agencijah in igralništvu. "Ta kriza se po malem seli tudi v ostali del turizma, ugotavljamo tudi težave, ki sicer še niso alarmantne, so pa težave, v logistiki in pa nabavno-prodajnih verigah," je dejal.
Razložil je, da so pripravili še ukrep, ki je namenjen pomoči pri likvidnosti podjetij. "Gre za dvodelen ukrep – najprej za srednja in velika podjetja s strani SID banke v vrednosti 200 milijonov evrov, ob tem, da se bodo pogledale zadeve pri že obstoječih transferjih preko komercialnih bank v vrednosti 600 milijonov. Drugi del ukrepa je namenjen malim, srednjim in mikro podjetjem – s strani Slovenskega podjetniškega sklada je na razpolago 115 milijonov evrov, s katerimi jim bomo pomagali že od 20. marca dalje," pojasnjuje gospodarski minister. Tega denarja ne bodo rabili vrniti, je odgovoril na vprašanje.
Še eden izmed ukrepov je pomoč podjetjem v težavah, pri čemer imajo na gospodarskem ministrstvu na razpolago šest milijonov evrov, v sodelovanju z ministrstvom za finance pa s sprostitvijo rezerv računajo na še dodatnih 20 milijonov. "Tukaj moram dodati še olajšave na področju davkov, kjer se bo podjetjem omogočilo, da se bodo davčne obveznosti prolongirale za 24 mesecev ali pa se bo omogočilo plačilo v 24-mesečnih obrokih," je pojasnil še en ukrep. Glede ukrepov na področju turizma pa je povedal, da bodo povečali promocijo na domačem trgu in spremenili digitalno kampanjo promocije Slovenije v svetu ter jo prilagodili nastalim razmeram.
"V tem trenutku ocenjujemo, da smo prve ukrepe zastavili dovolj hitro, da tistim, ki so najbolj prizadeti – turističnim agencijam in podjetjem s področja igralništva – pomagamo najprej. Sledijo pa podjetja iz logistike," je še za konec povedal gospodarski minister.
KOMENTARJI (170)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.