Minister Zdravko Počivalšek je po današnjem obisku v Velenju izrazil nezadovoljstvo, da so vlado iz podjetja o svojih namenih o odpuščanju delavcev obvestili "pet minut pred tem, ko so to sporočili javnosti". Kot je dodal, je njihov pristop nesprejemljiv: "Mislimo, da je velik del težav v Gorenju od prej in te niso povzročene s korona krizo. Dogovorili smo se, da bomo v naslednjih 14 dneh preverili njihov načrt, kaj se da storiti, da se ta številka predvidenih odpuščenih delavcev maksimalno zmanjša in da se za tiste, ki bodo odpuščeni, najdejo mehke rešitve. Konstruktivno sodelovanje ni možno na enostranski način, danes smo se dogovorili za bolj ustrezno komunikacijo. Družba Hisense mora vzpostaviti tudi dialog s sindikati. Upam, da bomo to težko situacijo v 'trikotniku' - podjetje, delavci in država - rešili."
"Kot država smo pripravljeni sodelovati pri njihovem trudu, da se podjetje prestrukturira, a pod pogojem, da delamo z roko v roki. Z enostranskimi rešitvami bo težko najti ustrezne rešitve za delavce, za podjetje, za lokalno skupnost in državo," je poudaril Počivalšek.
Spomnil je, da je Gorenje še pred prevzemom s strani kitajskega Hisensa potrebovalo prestrukturiranje. Toda kriza zaradi koronavirusa po Počivalškovih besedah ni edini razlog, da se je Hisense za zmanjševanje števila zaposlenih odločil prav zdaj.
"Zame je časovnica nesprejemljiva, saj smo sprejeli tri milijarde evrov vreden protikoronski paket, s katerim omogočamo ohranitev delovnih mest, danes pa je bil sprejet še drugi paket, s katerim bomo podjetjem omogočili zagon proizvodnje," je poudaril minister.
V luči sprejemanja omenjenih ukrepov Počivalšek pričakuje, da se bodo v Hisensu drugače opredelili do problema presežnih delavcev. Minister se nadeja, da bo obljuba o gradnji tovarne televizorjev letos izvedena in da bodo v Hisense Gorenju tako našli način, da bo podjetje poslovalo naprej.
Kot je po koncu sestanka povedal minister za delo Janez Cigler Kralj, je danes od predstavnikov delavcev slišal natančno poročilo o dogajanju: "Delavci si želijo delati in želijo si, da bi od podjetja dobili priložnost, da se izkažejo, da pokažejo lastnikom, da so pripravljeni vse storiti, da bi Gorenje delalo naprej. Ministrstvo bo podprlo ta prizadevanja, poskusili bomo vzpostaviti dialog. Če bo sicer prišlo do takšnih ukrepov, pa bomo poskrbeli, da se bo pri procesih spoštovala zakonodaja. Z vlado bomo naredili vse, kar je mogoče, da bi našli pot k nižanju teh napovedanih številk, v to bomo vložili veliko političnega napora. Menim, da je to možno. Želimo čim bolj zmanjšati socialno breme, ki se napoveduje. Razumem občutke strahu, ki jih ob takšni napovedi čutijo ljudje. "
Občina in sindikat razočarana
Velenjski podžupan Peter Dermol je opozoril na velike socialne posledice odpuščanj, pa tudi na posledice za občinski proračun. "Smo proti odpuščanju v Gorenju, ne da bi se ustvarile mehkejše rešitve, ki gredo v korist zaposlenim in s katerimi lahko rešujemo socialno stisko," je poudaril.
Po Dermolovih besedah bi bilo pri reševanju problematike presežnih delavcev v Hisense Gorenju smiselno odpreti tudi diplomatsko pot, zato pri reševanju nastale situacije pričakuje podporo tudi predsednika republike Boruta Pahorja in vseh, ki lahko k rešitvam prispevajo prek diplomatskih poti. Kot je pojasnil, so namreč Kitajci ob prevzemu Gorenja vstopili na nov trg, v neko kulturo, ki je zanje nova, in se še lovijo, lokalna skupnost pa si želi, da bi našli skupno pot.
Podžupan Dermol je poudaril, da je za Velenje pomembno prav vsako delovno mesto in da lokalna skupnost z različnimi oblikami pomoči že sedaj pomaga svojim občankam in občanom, tako pa bo seveda tudi v prihodnje.
Predsednik sindikata Skei v Gorenju Žan Zeba medtem obljubam ne verjame več. Spomnil je, da je bilo delavcev Gorenja po vstopu Kitajcev v lastništvo obljubljeno že veliko. "Na začetku je bilo rečeno, da bomo proizvodno in tudi razvojno podjetje, danes pa vse bolj kaže, da ne bomo ne eno ne drugo," je bil razočaran.
Podjetje in država bosta tesno sodelovala
Kot je sicer zapisano na spletni strani Hisense Gorenja, je vodstvo družbe ministru Počivalšku in državnemu sekretarju na gospodarskem ministrstvu Cantaruttiju pojasnilo, da se bo postopek ugotavljanja presežnih delavcev nadaljeval. Podjetje in država bosta tesno sodelovala s ciljem, da najdejo dodatne možnosti za uporabo čim več mehkih metod za zmanjševanje števila zaposlenih in za ublažitev posledic odpuščanja za tiste, ki bodo izgubili delo.
Kitajski lastnik Gorenja je v četrtek razkril, da zaradi novega koronavirusa beleži izgubo. V skupini Hisense Europe namerava zaradi tega zmanjšati število zaposlenih za 2200, od tega naj bi v Sloveniji število zaposlenih tako v proizvodnem kot upravnem delu zmanjšali za več kot 1000.
V Mestni občini Velenje tako množičnemu odpuščanju ostro nasprotujejo. Ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška ter ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janeza Ciglerja Kralja so zato že prejšnji teden povabili na sestanek v Velenje in ju pozvali k ukrepanju.
Počivalšek je sicer že v petek dejal, da je ključni cilj protikoronskih ukrepov, ki jih sprejema vlada, ravno ohranitev delovnih mest in podjetij. Izrazil je pričakovanje, da se bodo lahko pogovorili z upravo podjetja in skupaj našli rešitev.
Spomnimo
Na občini so sicer tem spomnili, da novi lastnik Hisense že dve leti obljublja nadaljnji razvoj Gorenja, nova delovna mesta, novo tovarno televizorjev. "Nič od tega ni izvedeno," so opozorili. Odločitev o zmanjšanju števila zaposlenih je po mnenju občine nedopustna, saj lahko v Velenju povzroči pravo socialno katastrofo.
Hisense je Gorenje prevzel leta 2018, od takrat pa je ostalo brez dela že 1800 zaposlenih. Trenutno je v Gorenjevi proizvodnji v Velenju 3020 delavcev, v družbi Hisense Gorenje Europe s sedežem v Ljubljani pa 818. Celotna skupina Hisense Europe po zadnjih podatkih zaposluje 9309 ljudi.
Hisense tudi v druge metode zmanjšanja števila zaposlenih
Vodstvo Hisense Gorenja je predstavnikom sindikata Skei medtem danes predstavilo ukrepe, ki jih morajo zaradi posledic pandemije koronavirusa sprejeti za zagotovitev preživetja. V celotnem evropskem delu bo od 9309 zaposlenih presežnih 1250 delavcev, v slovenskem delu pa bo od 5580 zaposlenih presežnih 828 delavcev, in sicer v podjetju Gorenje 544, v podjetju Hisense Gorenje Europe 155, v podjetju IPC 84 in v podjetju Gorenje Gostinstvo 45.
"Pri programih presežnih delavcev upamo na konstruktivno sodelovanje sindikata pri določanju kriterijev za ugotavljanje presežnih delavcev ter pri posvetovanju o blažitvi posledic odpuščanj," so navedli v sporočilu za javnost, objavljenem na spletnih straneh podjetja.
V Hisense Gorenju so spomnili, da izvajajo vrsto kriznih ukrepov za ublažitev posledic izpada prihodkov, znižale so se tudi plače poslovodstva v celotni skupini Hisense. Podjetje je uvedlo tudi čakanje na delo na domu za 450 zaposlenih iz proizvodnje ter izrabo dnevov letnega dopusta in presežnih ur.
Z državnim intervencijskim zakonom je podjetje za obdobje med 13. marcem in koncem maja letos upravičeno do skupne državne pomoči v višini 5,2 milijona evrov, so navedli in ob tem pojasnili, da pa bo izguba, ki jo morajo nadomestiti v tem obdobju, znašala več kot 41 milijonov evrov. "Samo državna pomoč ne zadostuje za preživetje podjetja," so v podjetju pojasnili razloge za zmanjšanje števila zaposlenih.
Kot je ob tem zapisal predsednik družbe Hisense International in prvi mož Gorenja Lan Lin, je v času, ko je na vidiku svetovna gospodarska kriza, treba zagotoviti vse, da bo družba preživela. "Da bi nadomestili izgubo prihodka, je treba storiti dvoje: prodati več z večjo maržo ter znižati stroške," je poudaril.
Kot je dodal, je treba letos za ohranjanje zdravega poslovanja po vsej skupini zmanjšati število zaposlenih. "To nehvaležno nalogo moramo opraviti in prihraniti vsak cent, ki ga lahko," je zapisal Lin, ki se zaveda, kot je dodal, negativnega odziva delavcev in širše javnosti. "Tega ne želimo, vendar so tovrstne ukrepe zaradi situacije prisiljeni sprejeti ne samo v našem, temveč tudi v številnih drugih podjetjih po vsej Evropi in svetu," je zapisal.
Zagotovil je, da bodo kljub spremembam nadaljevali s proizvodnjo v Velenju. "Velenje je še vedno ključna in osrednja proizvodna lokacija za vso Evropo in tudi center za raziskave in razvoj, še posebej pomemben za celotno skupino Hisense na področju kuhalnih aparatov," je izpostavil. Dodal je, da bo Hisense v Velenju kljub vsemu letos izvedel za več kot 50 milijonov evrov investicij, večinoma v razvoj novih izdelkov in tehnične izboljšave.
Hisense Gorenje si ob tem po Linovih besedah sicer še vedno močno prizadeva za vzpostavitev nove tovarne televizorjev v Velenju. "To je še vedno naša zaveza ob ustrezni ravni učinkovitosti. To tovarno želimo postaviti še letos. Po zadnjih dveh zelo težkih mesecih sem prepričan, da si bomo ob takojšnji uvedbi vseh nujnih ukrepov lahko opomogli in nato tudi rasli," je še dodal.
Podjetje Hisense Gorenje je sicer leto 2019 sklenilo z več kot 40 milijoni evrov izgube in je bilo še vedno v procesu prestrukturiranja, spremembe poslovnih modelov in reorganizacije. Ukrepi, ki so jih lani izvajali za izboljšanje učinkovitosti in dobičkonosnosti, so, kot poudarjajo, že dali pozitivne rezultate v prvih dveh mesecih letos, ki sta bila boljša kot lanska.
Marca so se nato zaradi koronavirusa razmere spremenile. Družba naj bi v marcu po načrtih ustvarila 1,1 milijona evrov dobička, namesto tega pa je ustvarila 11 milijonov evrov izgube, v prvem četrtletju skupno pa je izguba znašala 20 milijonov evrov. "V prvem polletju zaradi padca povpraševanja na trgu in posledičnega padca naročil pričakujemo več kot 40 milijonov evrov izgube," so navedli.
KOMENTARJI (525)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.