Prodajni postopek za Cimos, ki se je začel avgusta 2015, se je danes zaključil, ko je kupec nakazal kupnino. Delnice so že prenakazali na novega lastnika, prav tako so preneseni lastniški deleži. Družba TCH Cogeme v lasti italijanskega sklada Palladio Finanziaria je omenjenih 18,3 milijona evrov za potrebe dokapitalizacije Cimosa že nakazala na fiduciarni račun.
Sredstva bodo delno namenjena obratnemu kapitalu za posodobitev proizvodnje in izboljšanje poslovanja ter upravljanja družbe, delno pa poplačilu bilateralnih bank. Pretežni del preostanka obveznosti do bilateralnih bank bo kupec predvidoma poplačal do konca meseca, ko bo Cimosu zagotovil svežo likvidnost v višini 15 milijonov evrov, so ključni akterji posla razkrili na današnji novinarski konferenci v Kopru.
"Cimos nima samo novega lastnika, ampak tudi strateškega partnerja," je poudaril glavni izvršni direktor Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) Imre Balogh. Kot je dodal, bo to bo za Cimos tudi nov začetek.
Predsednica uprave Slovenskega državnega holdinga (SDH) Lidija Glavina je poudarila željo, da se v Cimosu ohrani čim več delovnih mest. Ob zagotovljenem svežem kapitalu italijanskega partnerja Glavina verjame, da bodo Cimosovi kupci tudi nadaljevali sodelovanje s koprsko družbo.
Predsednik uprave TCH Cogeme Gino Berti je napovedal, da bo prioriteta zdaj zagotoviti nova naročila. Kot je dodal, bo potrebna tudi reorganizacija podjetja, kar bo terjalo svoj čas. V naslednjih treh letih bo TCH v Cimos po Bertijevih napovedih vložili dodatnih 50 milijonov evrov. Obenem bo sedež nove poslovne skupine v Kopru.
"Reorganizacija skupine še ni končana," je še pojasnil Berti, ki bo hkrati tudi novi predsednik uprave Cimosa, dosedanji predsednik uprave Gerd Rosendahl pa ostaja član uprave. Kot je dodal Berti, je vse odvisno od pridobivanja naročil, ni pa postregel s konkretnimi številkami, prav tako še ni uspel govoriti s predstavniki sindikata.
Skupaj s TCH bo Cimos predstavljal globalno močno skupino, pa je ocenil predsednik uprave Cimosa Rosendahl. "Imamo vse možnosti za uspeh," je dodal.
DUTB po Baloghovih besedah ostaja glavni upnik Cimosa in s tega vidika bodo tudi nadalje podpirali koprsko družbo. V prihodnjem tednu bo sledil podpis poravnave med hrvaškim in slovenskim ministrom Goranom Marićem in Zdravkom Počivalškom glede tožbe hrvaške slabe banke DAB zoper Cimos, pri čemer bo DUTB plačal sedem milijonov evrov. "To je končni sporazum z DAB," je poudaril Balogh.
Ob prenosu delnic na novega lastnika je pričakovati, da bo ta na skupščini imenoval nove nadzornike v eno večjih podjetij v slovenski avtomobilski industriji.
Spomnimo
Prodaja proizvajalca avtomobilskih delov se je začela avgusta 2015. Konzorcij prodajalcev se je julija lani odločil sprejeti zavezujočo ponudbo italijanskega sklada, oktobra lani pa je nato z njim podpisal tudi pogodbo o prodaji, pri čemer pa je imel dogovor več odložnih pogojev.
Prav pri izpolnjevanju teh se je v začetku tega leta zataknilo. Največji kamen spotike je bila tožba hrvaške slabe banke DAB zaradi neplačanega dolga do nekdanje Riječke banke. Čeprav sta Slovenija in Hrvaška januarja dosegli dogovor o poravnavi te terjatve DAB, pa naj bi hrvaška stran potem v dogovor vnesla dodatne zahteve glede ohranjanja delovnih mest v Cimosovih tovarnah v hrvaški Istri.
Ker se je odpravljanje tega bremena iz preteklosti vleklo, je Palladio Finanziaria februarja uresničil grožnjo in odstopil od nakupa Cimosa. Državni lastniki so ob tem napovedali izvedbo alternativnega načrta, po katerem bi Cimos po načelu zasebnega vlagatelja dokončno prestrukturirala DUTB in ga potem pozneje prodala. Načrt so predstavili največjim Cimosovim poslovnim strankam, a ves čas je na mizi ostajal tudi prvotni scenarij prodaje italijanskemu skladu.
Ta se je marca nato res vrnil v igro in v nadaljnjih pogovorih z deležniki so bile ovire za izvedbo posla očitno vendarle odpravljene.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.