Dolgo pričakovani trenutek za borzne vlagatelje je napočil: podjetje Marka Zuckerberga Facebook je začelo zbiranje javnih ponudb (IPO), s katerim namerava zbrati pet milijard dolarjev začetnega zagonskega kapitala, a so analitiki prepričani, da bo to številko močno presegel.
1000 ljudi iz najožjega kroga snovalcev Facebooka in investitorjev bo v letu 2012 želo milijonske dobičke. Podjetje jim je namreč omogočilo odkup deležev po ceni zgolj šest ameriških dolarjev na delnico, že letos pa se bodo vsote pomnogoterile.
Solastnik in soustvarjalec Facebookove zgodbe o uspehu David Cowan je že naznanil, da namerava del svojega novopečenega bogastva nameniti za let v vesolje. Virgin Galactic ga bo olajšal za "borih“ 200 tisoč ameriških dolarjev, glede na dejstvo, da je sam v tem času iztržil vsaj 50 milijonov ameriških dolarjev, pa je to res le manjša investicija.
Facebookova cena bo segla v vrtoglave višine
Prodaja delnic Facebooka je najbolj nestrpno pričakovano dejanje po letu 2004, ko se je na parketu newyorške borze začelo trgovati z delnicami internetne družbe Google. Kot pričakujejo poznavalci, se bodo Facebookove delnice na borzo uvrstile že aprila ali maja, vrednost podjetja pa se bo približala vrtoglavi vsoti 100 milijard ameriških dolarjev.
Facebook je po lastnih izračunih vreden od 75 do 100 milijard dolarjev (od 57 do 76 milijard evrov). Najdražje podjetje, s katerega delnicami se trguje na borzi, je trenutno Apple. Njegova vrednost je ocenjena na dobrih 417 milijard dolarjev. Desetmilijardni IPO je četrti največji v vsej zgodovini ZDA in tako sledi podjetjem Visa, General Motors in AT&T Wireless, tako se bo Facebook na svojevrsten način vpisal tudi v borzne anale.
Zuckerberg ohranja popolni nadzor
Kljub vsemu namerava ustanovitelj in idejni oče Facebooka Mark Zuckerberg ohraniti popolno kontrolo nad vodenjem podjetja, delničarji pa bodo, razen velikih dobičkov, imeli malo besede pri odločanju o poslovni prihodnosti Facebooka.
Z nadzorom nad 28 odstotki delnic, ki dosegajo vrednost 28 milijard ameriških dolarjev, prodajale pa se bodo po vsaj štirikratni vrednosti, bo 27-letni prvi mož Facebooka postal čez noč četrti najbogatejši Američan. Po mnenju analitikov je Zuckerbergov delež že danes vreden 17,5 milijarde ameriških dolarjev.
Zuckerberg je s številnimi investitorji sklenil dogovore, po katerih mu ti dovolijo odločati o njihovih deležih v podjetju v vseh ali vsaj večini primerov. Med njimi so podjetja DTS Global, The Founders Fund ter podružnice podjetja Technology Crossover Ventures. Na podoben način je kontrolo nad svojim podjetjem obdržal tudi upravni odbor podjetja Google, pod vodstvom Sergeya Brina in Larryja Pagea.
Kako priti do Facebookovih delnic?
Imeti delež v Facebooku pa ni nekaj, kar bi bilo na voljo vsakemu smrtniku. Da bi sodelovali v IPO, morate postati kvalificirani vlagatelj in imeti na borzi prakso z obračanjem denarja, zato bo levji delež delnic prišel najverjetneje v roke investicijskih bank in skladov. A pozor: tudi povprečni Slovenci boste lahko kupili delnice, ko bodo te začele kotirati na borzah. Na voljo bodo pri vseh večjih borznoposredniških družbah, ki preprodajajo tuje delnice. Kako donosne pa bodo Facebookove delnice v resnici, pa je zgolj stvar ugibanj. Skeptiki namreč namigujejo, da so najboljši dnevi podjetja že stvar preteklosti.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.