Ob vrhuncu, septembra 2019, se je več kot tri četrtine rudarjenja na svetu zgodilo na Kitajskem, junijski prepovedi pa je sledil 38-odstoten upad svetovnega rudarjenja, je sporočil CBECI.
Vendar pa se je stanje nekoliko "popravilo" julija in avgusta, ko je rudarjenje znova naraslo za približno 20 odstotkov. Kot pravijo raziskovalci, naj bi nekateri rudarji iz Kitajske svojo opremo uspešno premaknili v tujino in rudarjenje nadaljevali od tam. Kitajska je od takrat vse transakcije z bitcoini razglasila za nezakonite. To se je sicer zgodilo po obdobju, ki ga zajemajo cambriške raziskave.
Rudarji služijo z ustvarjanjem novih bitcoinov, vendar pa je za to potrebne veliko računalniške moči, ki porabi veliko električne energije. Rudarji tako rekoč omogočajo transakcije, v zameno pa dobijo del digitalne valute. Globalno gledano rudarjenje bitcoinov zaradi ogromne količine električne energije znatno prispeva k svetovnim emisijam.
Prej Kitajska, zdaj največ bitcoinov narudarijo ZDA
Najnovejši podatki, pridobljeni v obdobju štirih mesecev do konca avgusta, kažejo, da se zdaj največ rudarjenja bitcoinov, okoli 35,4 odstotka, zgodi v ZDA. Na drugem mestu je Kazahstan z okoli 18,1 odstotka, na tretjem pa Rusija s približno 11 odstotki.
Umik kitajskih rudarjev je bil hiter in nepričakovan. Vlada se je očitno odločila, da bo odločno nastopila proti kriptovalutam. Motila naj bi jih anonimna in decentralizirana narava kriptovalut, prav tako naj bi bili sporni negativni vplivi rudarjenja na okolje. Na drugi strani je Kazahstan z odprtimi rokami sprejel podjetja, ki se ukvarjajo z rudarjenjem, kar se je zanje izkazalo za dobičkonosno odločitev.
Kazahstan je od aprila več kot podvojil količino narudarjenih kriptovalut. A tudi tam se kažejo znaki napetosti. Po poročanju BBC-ja hitra rast močno dviguje raven porabljene električne energije v nekaterih mestih, vlada pa naj bi zato kmalu pripravila uredbe in zakonodajo, da bi bil kriptorazcvet v državi bolj trajnosten.
Bitcoin porablja 0,45 odstotka svetovne proizvodnje električne energije
Ukrepi Kitajske junija in posledični padec rudarstva se bodo po mnenju raziskovalcev odražali v zmanjšanju bitcoinove porabe energije, vendar pa je mogoče pričakovati, da se bo ta trend po okrevanju spet obrnil.
Bitcoin trenutno porablja 0,45 odstotka svetovne proizvodnje električne energije, ocenjuje cambriška raziskovalna skupina. Raziskovalci še ne vedo, kako bo sprememba geografske porazdelitve spremenila kombinacijo virov energije, ki se uporabljajo za pridobivanje bitcoina. Ni še torej jasno, ali se bo porabljalo več fosilnih goriv ali obnovljivih virov – to bodo podrobneje analizirali v prihodnosti.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.