Iz družbe Hisense Europe so v četrtek presenetili z novico, da zaradi novega koronavirusa beležijo izgubo, zato nameravajo zmanjšati število zaposlenih za 2200. Od tega naj bi v Sloveniji število zaposlenih tako v proizvodnem kot upravnem delu zmanjšali za več kot 1000.
Po obetavnih januarju in februarju, ki sta bila boljša od primerljivih lanskih, je skupina Hisense Europe zaradi epidemije koronavirusa že marca zaznala močan upad naročil gospodinjskih aparatov. Trend se nadaljuje tudi v aprilu, ko so naročila upadla kar za dve tretjini.
Skupina je tako v prvem četrtletju poslovala z izgubo, ki naj bi se aprila in maja samo še poglobila. "Za april in maj pričakujemo dodatno izgubo ter zaradi posledic pandemije koronavirusa in povsem spremenjenih okoliščin na trgih za več deset milijonov evrov slabši poslovni rezultat od prvotnih ocen za to obdobje, ki so predvidevale 1,1 milijona evrov dobička," so pojasnili odločitev za zmanjšanje števila zaposlenih.
Tako Počivalšek kot Janša obljubljata pomoč
V Mestni občini Velenje tako množičnemu odpuščanju ostro nasprotujejo. Ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo ter za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so zato že prejšnji teden povabili na sestanek v Velenje in ju pozvali k ukrepanju.
Oba sta se pozivu odzvala. Zdravko Počivalšek je sicer že v petek dejal, da je ključni cilj protikoronskih ukrepov, ki jih sprejema vlada, ravno ohranitev delovnih mest in podjetij. "Četudi zdaj nimajo dela, jim zagotavljamo, da bodo v dveh mesecih in pol skozi pomoč države lahko ohranili delovna mesta in ponovno zagnali proizvodnjo," je nagovoril vse podjetnike lastnike. Konkretno glede Gorenja pa je izrazil pričakovanje, da se bodo lahko pogovorili z upravo podjetja in skupaj našli rešitev.
Pomoč delavcem Gorenja je napovedal tudi premier Janez Janša. "Vlada je s protikoronskim paketom pomagala številnim, ki so trenutno na čakanju ali so izgubili delo. Pomagala bo tudi delavcem Gorenja," je v petek zapisal na družbenem omrežju Twitter.
Na občini kritični, sindikati na nogah
Na občini so do Gorenjevega lastnika zelo kritični. "Hisense že dve leti obljublja nadaljnji razvoj Gorenja, nova delovna mesta, novo tovarno televizorjev. Nič od tega ni izvedeno," so zapisali v današnjem sporočilu in dodali, da je odločitev o zmanjšanju števila zaposlenih nedopustna, saj lahko v Velenju povzročili pravo socialno katastrofo.
Na nogah so tudi sindikati. Predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Lidija Jerkič je po petkovem obisku v Velenju z obžalovanjem ugotavljala, da so ukrepi o odpuščanjih očitno dokončni. Vodstvo podjetja po njenih besedah nima načrtov, kako bi lahko v letu ali dveh izboljšali poslovanje. "Uprava Gorenja je ocenila, da ukrepi, ki jih je sprejela vlada za pomoč gospodarstvu med epidemijo novega koronavirusa, niso zadostni, zato si morajo pomagati sami," je povedala.
KOMENTARJI (238)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.