Po tem, ko se je vlada, ki je od leta 2000 regulirala cene naftnih derivatov, leta 2016 pa sprostila cene kurilnega olja in 98-oktanskega bencina ter 95-oktanskega in dizelskega goriva na avtocestah in hitrih cestah, odločila za popolno liberalizacijo cen vseh naftnih derivatov, te počasi, a vztrajno naraščajo.
V prestolnici sta tako največja ponudnika pogonskih goriv že drugič zvišala ceno dizelskega goriva. Če smo še konec oktobra za liter dizelskega goriva plačali 1,011 evra, pa bomo zdaj na bencinskih črpalkah OMV zanj odšteli 1,064 evra, na Petrolovih pa 1,061 evra, razen na južni ljubljanski obvoznici (počivališče Barje), kjer bomo za liter dizelskega goriva plačali največ, 1,084 evra. Od oktobra se je za malenkost podražil tudi 95-oktanski bencin, spet najbolj na počivališču Barje (Petrol), kjer liter stane 1,026 evra, medtem ko na ostalih Petrolovih črpalkah stane 0,995 evra. Na OMV bomo za liter 95-oktanskega bencina ošteli 0,999 evra, kažejo podatki na Gorivo.si.

Cene na bencinskih črpalkah po državi se ne razlikujejo, razlike so opazne le na bolj frekventnih mestih, kjer so pogonska goriva dražja, npr. ob mejnih prehodih in v njihovi bližini.
Vlada se je za liberalizacijo pogonskih goriv odločila na podlagi analize stanja na trgu naftnih derivatov. Kot je ocenila, bi lahko ob ustreznih ukrepih in aktivnostih za povečanje konkurenčnosti na trgu naftnih derivatov v naslednjih 10 letih prišlo do vstopa novih diskontnih ponudnikov goriva, predvsem na parkirnih površinah trgovskih centrov.
Spomnimo še, da je vlada v zakon vgradila varovalko, saj bi lahko v primeru občutnega višanja cen pogonskih goriv uporabila ukrep kontrole cen. To bi bil izreden ukrep, ki naj bi trajal največ eno leto, v utemeljenih primerih pa bi sklep lahko obnovila.
KOMENTARJI (153)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.