Največja ponudnika pogonskih goriv sta v prestolnici ceno za liter 95-oktanskega bencina postavila pri 0,976 evra, za dizelsko gorivo pa pri 1,011 evra. Petrol je tako v primerjavi s ponedeljkom cene bencina na teh servisih znižal za 1,2 centa, cene dizla pa za 0,6 centa, je razvidno iz spletne strani goriva.si.
OMV je medtem cene znižal za 2,3 oz. 0,8 centa. Za primerjavo: liter 95-oktanskega bencina na bencinski črpalki OMV Lipovci stane 0,986 evra, liter dizla pa 1,015 evra. Petrol ima v Lendavi enake cene kot v Ljubljani.
Vlada se je konec septembra odločila za popolno liberalizacijo cen vseh naftnih derivatov. Cene je regulirala od leta 2000, nato pa je marca 2016 najprej sprostila cene kurilnega olja in 98-oktanskega bencina, novembra istega leta pa še cene 95-oktanskega in dizelskega goriva na bencinskih servisih na avtocestah in hitrih cestah.
Ob avtocestah in hitrih cestah so bile cene obeh pogonskih goriv, ki so bile od aprila pri enem evru, po sprostitvi sprva višje; liter dizla je stal okoli 1,03 evra, liter bencina pa okoli 1,04 evra.
Za liberalizacijo se je vlada odločila na podlagi analize stanja na trgu naftnih derivatov. Ob ustreznih ukrepih in aktivnostih za povečanje konkurenčnosti na trgu naftnih derivatov bi lahko v naslednjih 10 letih prišlo do vstopa novih diskontnih ponudnikov goriva, predvsem na parkirnih površinah trgovskih centrov, je ocenila.
Odzivi na liberalizacijo so mešani – dilema je predvsem, ali bo to vodilo v rast cen. A vlada je to bojazen vgradila v zakon, saj bi lahko v tem primeru uporabila ukrep kontrole cen. To bi bil izreden ukrep, ki naj bi trajal največ eno leto, v utemeljenih primerih pa bi sklep lahko obnovila.
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.