Gospodarstvo

Po kritikah na račun sramotnih obresti na depozite NLB napovedala dvig

Ljubljana, 24. 08. 2023 13.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Nina Šašek
Komentarji
254

Banke so v zadnjih mesecih deležne vse več kritik zaradi nizkih obrestnih mer na depozite in sočasnega precejšnjega dviga obrestnih mer na posojila. Še posebej, ker so dobiček v prvem polletju več kot podvojile. NLB je že sporočila, da jih s septembrom dviguje. Država pa razmišlja o različnih ukrepih, tudi o uvedbi davka na dobiček. Hkrati od bank pričakuje več solidarnosti pri popoplavni obnovi. Ekonomist Polanec opozarja, da banke ne morejo biti osrednji vir financiranja. Rešitve vidi drugje.

Slovenske banke beležijo rekordne dobičke. V prvih šestih mesecih letos so ustvarile 533,1 milijona evrov dobička pred davki, kar je 150,9 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Čisti dobiček je bil s 466,8 milijona evrov višji za 144,8 odstotka. Ob teh številkah so mnogi zastrigli z ušesi, še posebej sedaj, ko državo čaka izredno zahtevna in draga obnova po poplavah, zato ni čudno, da so se tudi na strani vlade začele pojavljati ideje, da bi uvedli davek na dobiček bank, čemur bančniki ostro nasprotujejo. 

Na drugi strani pa so vse glasnejša opozorila, da banke svoje dobičke kujejo predvsem na račun nizkih obrestnih mer na depozite, ki so v večini slovenskih bank res zelo nizke. V bistvu, če jih primerjamo z ostalimi državami evroobmočja, so v Sloveniji najnižje!

Slovenija na dnu lestvice

Po podatkih Evropske centralne banke (ECB) za junij letos je Slovenija na dnu lestvice vseh držav s povprečno obrestno mero na depozite z vezavo do enega leta v višini 0,73 odstotka, pri čemer je povprečje za evroobmočje 2,73 odstotka. Najvišje obrestne mere imajo Estonija, Francija, Italija, Litva in Belgija (vse nad tri odstotke), najnižje pa poleg Slovenije še Ciper, Hrvaška, Grčija in Portugalska (vse pod dva odstotka).

Obresti pri nekaterih slovenskih bankah, zlasti večjih, so sicer še nižje, saj kar nekaj slovenskih bank trenutno ponuja za enoletno vezavo prihrankov zgolj 0,01-odstotno obrestno mero, kar je ob podatku o neverjetnih dobičkih bankirjev marsikoga pošteno pogrelo.

Nova Ljubljanska banka bo septembra dvignila obresti na depozite.
Nova Ljubljanska banka bo septembra dvignila obresti na depozite. FOTO: Shutterstock

NLB že napovedala dvig obresti

Verjetno so tudi zato danes iz NLB sporočili, da bodo septembra dvignili obrestne mere na denarne vloge. In to občutneje. Za varčevalni račun bo letna obrestna mera 20 odstotkov šestmesečnega euriborja, kar trenutno znaša nekaj manj kot 0,8 odstotka, za vezave za dobo od enega meseca do enega leta se bo obrestna mera z 0,01 odstotka dvignila na odstotek, za daljše vezave pa več kot podvojila. A vseeno bo nižja od povprečja na evroobmočju.

Bodo pa NLB verjetno kmalu sledile tudi ostale banke, saj so banke v zadnjih mesecih deležne vse več kritik zaradi nizkih obrestnih mer na depozite in sočasnega precejšnjega dviga obrestnih mer na posojila, skladno z zviševanje obrestnih mer na evrskem območju. 

Obresti za posojila nad povprečjem

Če smo pri obrestih na depozite na dnu lestvice, pa so slovenske banke v zgornjem delu lestvice držav evroobmočja glede višine obrestne mere za posojila. Po podatkih ECB so povprečne obrestne mere za novoodobrena stanovanjska posojila v državah evroobmočja naslednje: povprečje v evroobmočju je 3,75 odstotka. Najnižje obrestne mere ima Malta (2,3 odstotka), sledita ji Francija (3,04 odstotka) in Hrvaška (3,07 odstotka). Na vrhu lestvice so Latvija, Litva in Estonija z obrestno mero nad 5,4 odstotka. Slovenija je z obrestno mero 4,07 odstotka na sedmem mestu skupaj z Grčijo. 

Bo vlada udarila po dobičkih bank?

Medtem ko banke beležijo rekordne dobičke, pa se v vladi pojavljajo razmišljanja, da bi bilo smotrno obdavčiti njihove dobičke. Kako daleč je ta ideja in ali je sploh še stvar razprave znotraj vlade, smo povprašali tudi vlado in pristojnega finančnega ministra, a njihovih odgovorov še nismo prejeli.

Zadnje srečanje bančnikov s premierjem Golobom je bilo precej burno. Premier je bankam dal 48 ur časa, rok se izteka danes, od njih pa pričakuje konkretne rešitve in – kot so neuradno izvedeli v oddaji 24UR – vsaj polmilijardno finančno injekcijo. Ekonomist Matej Lahovnik opozarja, da so pričakovanja vlade v tem delu pretirana, in ocenjuje, da bi zadostoval že bistveno manjši prispevek. Direktorica združenja bank Stanislava Zadravec Caprirolo je opozorila, da banke za pomoč po ujmi med drugim predlagajo ugodna posojila za obnovo domov s poroštvom države, ugodnejša potrošniška posojila in zakonsko ureditev moratorijev, nasprotujejo pa enostranski obdavčitvi svojih dobičkov in so za enkraten prispevek celotnega gospodarstva.

'Banke ne morejo biti osrednji vir financiranja'

Ekonomist in redni profesor na Ekonomski fakulteti Sašo Polanec je predlog za obdavčitev bančnih dobičkov označil za preveč tvegano potezo. "Državo povsem razumem z vidika potrebe po dodatnih proračunskih sredstvih za pomoč državljanom, ki so utrpeli veliko škodo v nedavnih poplavah. Vendar pa banke neposredno s poplavami nimajo ničesar in tudi ne morejo biti osrednji vir financiranja – bolj smiselno je zbrati sredstva z dodatno dohodnino," pojasnjuje in dodaja: "Obdavčitev dobičkov bančnega sektorja zgolj zaradi tega, ker so ti visoki, je (neodvisno od poplav) povsem arbitrarna. Ta mora poleg že proračunskih motivov upoštevati tudi, kaj takšne odločitve pomenijo za obnašanje in poslovanje bank. Lastniki bank imajo manjši motiv za vlaganje v razvoj poslovanja (npr. razvoj spletnih bank) in motiv za to, da ostanejo na trgu." 

Kot primer, kaj bi takšni ukrepi lahko prinesli, Polanec navaja nizko regulirano donosnost v sektorju distribucije naftnih derivatov, ki je povzročila odhod ponudnikov s trga in povečanje koncentracije."Banke za poslovanje potrebujejo kapital, saj jim ta zagotavlja stabilnost v slabših letih, ko je nevračil posojil več (kot v finančni krizi, ki je slovensko bančništvo pestila od leta 2009 dalje). Dodaten kapital tudi zmanjšuje verjetnost, da bi bilo potrebno reševanje bank s strani države." 

Razmišljanja o obdavčitvi velikih dobičkov bank se pojavljajo tudi v drugih državah evroobmočja. Zato ne preseneča odločitev italijanske vlade, da namerava obdavčiti izredne dobičke italijanskih bank v višini 40 odstotkov, čemur sicer ni naklonjena ECB, saj ocenjuje, da bo uvedba takšnega davka oslabila banke in gospodarstvo. 

Rešitve vidi drugje."Menim, da so visoke marže in posledično visoki dobički slovenskih bank vsaj delno povezane s pasivnostjo depozitarjev. Če bi ti depozite hitreje premikali od bank z nizkimi obrestnimi merami k bankam z višjimi obrestnimi merami, bi bile marže nižje." 

Predlaga, da bi lahko potrošniške organizacije pričele s skupinskim povpraševanjem po depozitih in se pogajale z bankami za obrestne mere, saj so depozitarji "v šibkejšem položaju kot banke in potrebujejo koordinirano obnašanje, s katerim bi povečali lastno tržno moč". Prav tako meni, da bi morala tudi Agencija za varstvo konkurence pregledati bančni trg in preveriti, ali prihaja do nekonkurenčnega obnašanja bank. "To, da imajo večje banke najnižje obrestne mere, ni presenetljivo, je pa presenetljivo, da imajo zelo podobne obrestne mere," še dodaja.   

Vlada pa bi lahko šla tudi v izdajo državnih obveznic z ugodnimi obrestmi. Kot pravi Polanec, "bi država lahko izdala obveznice, jih ponudila slovenskim depozitarjem in na ta način financirala dodatne izdatke, povezane z obnovo po poplavah. Obenem pa bi bile obrestne mere zagotovo višje od obrestnih mer, ki jih trenutno dobijo v nekaterih bankah. Donosnost do dospetja državnih obveznosti je trenutno 3,4 odstotka, precej več od najnižjih depozitnih obrestnih mer."

Avstrija v tožbo zoper banke

Avstrija pa je šla v drugi smeri, in sicer je na predlog ministra za socialo iz stranke Zelenih pooblastila njihovo potrošniško organizacijo, da toži avstrijske banke, ker višjih obrestnih mer za posojila ne prenašajo na depozite. Prepričani so namreč, da gre za nepošteno poslovno prakso. Banke namreč svoje dobičke povečujejo ravno na račun razlike med obrestno mero, ki jo prejmejo za deponiranje denarja pri centralni banki, in obrestno mero, ki jo za depozite ponujajo svojim komitentom. Ta razlika pa je precejšnja.

O tem, kaj menijo o ukrepu Avstrije, smo povprašali tudi na Zvezi potrošnikov Slovenije. Kot so dejali, spremljajo tako obrestne mere za varčevanja kot tiste za kredite. "Tudi mi seveda ugotavljamo, da je razkorak v škodo potrošnikov zelo velik. Krediti so se v zadnjem letu občutno podražili, pri depozitih in varčevanjih pa obrestne mere v povprečju ostajajo zelo nizke z redkimi izjemami. Na ZPS podpiramo morebitne ukrepe, ki bi to stanje odpravili ter potrošnikom omogočili ugodnejše pogoje za varčevanja in ne zgolj obresti simboličnih zneskov," na naša vprašanja odgovarja njihov finančni oddelek in dodaja: "Posamezne predloge je treba temeljito premisliti in preučiti ter poskrbeti, da bodo pravnoformalno ustrezni ter da bodo njihovi učinki dejansko dosegli potrošnike."

V Zavodu Kolektiv 99 opozarjajo, da slovenski bančni trg v Sloveniji ne deluje dobro.
V Zavodu Kolektiv 99 opozarjajo, da slovenski bančni trg v Sloveniji ne deluje dobro. FOTO: Dreamstime

Kolektiv 99 bankam: Zagotovite spoštovanje tržnih načel

Glede spornih praks na slovenskem bančnem trgu glasno opozarjajo v Zavodu KOLEKTIV 99, kjer slovenske banke in hranilnice ter pristojne regulatorje pozivajo, naj zagotovijo spoštovanje tržnih načel in odpravijo sporne prakse. "Po izogibanju bank vračilu sorazmernega dela stroškov in obresti ob predčasnem poplačilu kredita in neupravičenem neupoštevanju negativnih vrednosti euriborja pri kreditih z variabilno obrestno mero smo danes priča ekstremnim dobičkom slovenskih bank, ki so posledica predvsem nenavadno nizkih obrestnih mer za vloge svojih komitentov. Nizke depozitne obrestne mere, tudi v primerjavi s preostalim svetom in evrskim območjem, kažejo, da slovenski bančni trg v Sloveniji ne deluje dobro, kar bankam omogoča, da se ponovno zatekajo k izkoriščanju situacije na škodo svojih komitentov," so zapisali v sporočilu za javnost.

Kot opozarjajo, je bančni trg očitno prenasičen, k čemur so nenazadnje pripeljale tudi številne združitve v bančnem sektorju, ki so se zgodile v preteklem obdobju. "Ta prenasičenost s hkratno neaktivnostjo regulatorjev pa bankam omogoča lažje medsebojno usklajevanje poslovnih politik," opozarjajo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (254)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ovceeee
25. 08. 2023 11.56
Za 300€ dvig obroka stanovanjskega kredita v enem letu... Res čudno, da toliko služijo😤
Slavko BabIč
25. 08. 2023 11.42
+1
NLB dokapitalizirana z milijardami, prodana za ušivih 700 milijonov! sedaj vrednost 28,2 milijarde! lansko leto imela dobička 442 milijonov evrov, letos naj bi jih imela celo 800 milijonov dobička! moj predlog: obdavčitev dobička na 80 %, še vedno ji ostane 300 milijonov dobička, 500 milijonov obdavčenega gre v sklad!
Slavko BabIč
25. 08. 2023 11.41
+1
ker oni predlagajo meni 4 delovne sobote! Jst predlagam vladi, da gredo vsi poslanci, vsi ministri in vsi državni sekretarji za 6 mesecev na minimalno plačo! tako bomo od vsAKEGA DOBILI najmanj 2000 evrov na mesec, v 6 mesecih pa 2 milijona evrov! to je za 8 novih hiš! se strinjate +, ne strinjate -! če ne pa referendum!
Bazile
25. 08. 2023 10.55
+1
Nekateri jim pravijo vojni dobičkarji ampak je pravzaprav nasprotno. Banke so mirovni dobičkarji, če v enačbo dodaš še politiko, ki jim to omogoča, visoko inflacijo in stiske podplačanih ljudi, ki so prisiljeni jemati posojila in kredite z oderuškimi obrestnimi merami zgolj za dostojno življenje, je uspeh zagotovljen. Z mislijo na 2/3 poplavljene države pa en dobronameren nasvet za vse, ki vam kak kupček stoji na varčevalnem računu mirovnih dobičkarjev - vložite ga v delnice teh istih bank in boste v parih letih izdatno nagrajeni za svoj trud. ;)
Mikcar
25. 08. 2023 08.59
+0
Banke se ravno dosti ne sekirajo zaradi kritik prebivalstva.to bi bilo naivno. Bolečina je odliv denarja svojih komitentov na račune tistih bank,ki dajejo mocno visje obresti na depozite. Veselo na delo,brez greha.
Rafael Kramar
25. 08. 2023 09.39
-1
Kakšne bolečine? Kdo pa nosi denar kam. Še takrat ga niso, ko so bile ležarine pa ga bodo zdaj!?
slohren
24. 08. 2023 21.28
Tudi evropsko banko in politiko, je treba vprašat kam je šel denar, niti 1centa ni dobil ni prišel v zadnjih 3 letih do delavcev od natisnjenega denarja, ker se je zaradi politike - 0.3% obresti denar stekel iz evrope v Ameriko in druge države, evribor pa zdaj nabijajo delavcem. Evropa je propadla, gotova muzika...
TrnV Peti
24. 08. 2023 20.44
+1
Banke in zavarovalnice nebi smele imeti vec kot 20% dobicka, z vsemi investicijami in vzdrževanji v svoje objekte, ne druge namembnosti. Kar bi bilo vec drzavi. Drzava bi denar namenila krizni sklad, kjer bi lahko zavarovalnica črpala ob naravnih krizah, ob pogoju da se jim sprazne 80% rezerve.. prav tako bi bil ta sklad za pomoc banki, v krizah kakršno smo ze umeli.. njim kup pomoci, oni vseskozi rekordne dobicke, talajo velike nagrade, koristi pa nobene ker jih noben ne drzi v šahu.. zato tudi nimamo obrestnih mer takih kot je treba.. 3.5 % ko vežes? Se inflacija je vecja, torej denar manj vreden, ko potece vezava..
Blue Dream
24. 08. 2023 20.19
+1
Zakaj so take razlike v obrestnih merah Baltskih držav in Slovenijo?
Blue Dream
24. 08. 2023 20.20
Forum 21
24. 08. 2023 19.45
-1
ALI JE POTREBNO DVIGNIT VSE PRIHRANKE IZ BANKE? NEKAJ ČUDNO RAZMIŠLJAJO TILE BANČNIKI🤔
Delavec_Slo
24. 08. 2023 19.45
+2
Aha dvig Euribor za 3 točke in obresti na 10000€ depozit 0,001€ na mesec!
Luka40
24. 08. 2023 19.20
+3
POLANEC: banka ne more biti osrednji vir financiranja?? A za pobiranje denarja državljanom in dviganje obrestne mere ter izplačilo dobička k sebi je pa lahko PRIMARNI vir?? Ves dobiček ki ga je letos nabrala bi jim država morala obdavčiti dobiček 40% !!
Dr. VodaLj
24. 08. 2023 18.57
-3
kakšno komunistično razmišljanje vsi po vrsti.
iskriv
24. 08. 2023 18.46
+5
'Banke ne morejo biti osrednji vir financiranja', kot pravi ekonomist Polanec , so pa osrednji izkoriščevalec , saj nudi najnižje obrestne mere na depozite in največje obrestne mere za posojila in tako si ustvarjajo velike dobičke na račun komitentov . Po drugi strani pa vpijejo , da leži na bankah na vpogled milijone evrov . Kdo pa se bo še pečal z vezavami za sramotno nizko obrestno mero , saj je vseeno ali leži na banki denar nevezan ali vezan , komitent od tega nima nič !
suleol
24. 08. 2023 18.46
-1
naj se napivejo znizanje obresti za kredite
Slavko BabIč
24. 08. 2023 18.40
+5
vse banke v sloveniji NACIONALIZIRATI!
Potouceni kramoh
24. 08. 2023 18.44
+6
Banke so največje pralnice in ponikovalnice našega denarja.Zaposleni pa nisi bankirji ampak hiJ.ene.
Slavko BabIč
24. 08. 2023 18.39
+7
Lansko leto NLB banka 480 milijonov dobička, letos pa ob poletju že 420 milijonov evrov, ob vrednosti njeni 28,2 milijarde ojrov, prodalio pa smo jo za 700 milijonov!Davke od dobička jim nabijte na 70 %, da bodo letos imeli samo 200 mio dobička!
slohren
24. 08. 2023 18.00
+5
Ne pozabit, da NKBM ni bila dokapitalizirana, morali so dat 4 milijarde vredno premoženje za 780.000 miljonov, prodali pa za 200 miljonov,..
Emtisunce
24. 08. 2023 18.00
+12
Bankam pobrat ves kvazi dobiček in jim pustiti kot dobiček max. 1-2m €. Vse ostalo vrniti ljudem saj je to njihov denar.
Luka40
24. 08. 2023 19.24
+1
slohren
24. 08. 2023 17.55
+4
V letih 2004- 2008 je bilo danih 40 milijard posojil, 5% na leto je 2 milijardi, 2.5% je 1 milijarda. Zakaj ste banke prodali, kdo zdaj žanje.???
Tone 12345
24. 08. 2023 17.55
+8
Nlb smo vsi prebivalci dokapitaliziral v miljardah oni pa sedaj o 360 miljoskem dobicku nej plačajo te dokapitalizacije niti za10 % ne bo ta njihov "dobiček"!