Letos odpuščanj v Gorenju ne bo, saj podjetju tega ne dovoljujejo državne pomoči. "V Gorenju ne odpuščamo," je v pogovoru za Sobotno prilogo Dela pojasnil predsednik uprave Gorenja Franjo Bobinac. Se pa število zaposlenih v Gorenjevih družbah že vsaj dve leti postopno zmanjšuje, je pojasnil.
Število delovnih mest se bo zmanjševalo tudi v prihodnjem letu, trdi Bobinac. "Ne želim pa napovedovati nikakršnega dodatnega, torej trdega odpuščanja," je dejal. Od hitrosti oz. počasnosti okrevanja so po Bobinčevem mnenju odvisni rezultat, število delovnih mest in plače.
Zanikal je, da je protest delavcev razumel kot nezaupnico upravi. Po zborih delavcev, ki so se dogajali v minulih dneh, je res poln energije. "Delavci so absolutno odprli vodstvo, je pa v določenem trenutku problem nizkih plač izbil sodu dno," je dejal.
Kot priznava, bodo višje plače stroškovno bolj obremenile podjetje, toda nujna je tudi socialna kohezija. Zaposleni so po njegovih besedah srce organizma, toda "kupci so ožilje, po katerem se pretaka kri. Če se to zamaši, je tragedija neizogibna," je dejal.
Gorenje je na skoraj vseh svojih trgih ohranilo ali povečalo tržne deleže. "Na dobri poti smo, da do konca leta ustvarimo načrtovanih 25 milijonov evrov prostega denarnega toka, ki je bil sicer pozitiven že v drugem in tretjem četrtletju," je dejal.
Glede možnosti selitve proizvodnje je dejal, da bo srce proizvodnje ostalo v Sloveniji. Se pa postopno povečuje delež proizvodnje v Gorenjevih tovarnah na Češkem in v Srbiji, je dejal. V Sloveniji bomo imeli več belih ovratnikov, del modrih pa dejansko selimo, je še poudaril.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.