Plahutnik se je tako odločil, ker je pravni zastopnik Interbrewa Pavle Pensa v sredo v imenu Belgijcev na ministrico za gospodarstvo Teo Petrin naslovil zahtevo za izločitev Plahutnika iz postopka, in sicer zaradi suma njegove pristranskosti.
Andrej Plahutnik direktor Urada za varstvo konkurence se je danes vnil iz Bruslja. Pred končno odločitvijo pa je pregledal še nekaj dodatnih zahtev in informacij, ki so se nabrale v zadnjih dneh. V letu in pol, odkar je primer na uradu, so vsi trije pivovarji, Union, Laško in belgijski Interbrew, Plahutniku poslali že skoraj 300 različnih dokumentov, dokazov in zahtev. Med drugim gre tudi za nasprotovanje morebitne prodaje blagovne znamke Union, česar Plahutnik ni želel komentirati.
Kot je dejal Plahutnik, ki predloga za izločitev ni pričakoval, mu v Interbrewu očitajo, da naj ne bi bila izvršena vsa preiskovalna dejanja, poleg tega pa naj ne bi odobril nekaterih predlogov Belgijcev, ki so jih ti poslali v zadnjih dneh.
Pivovarna Laško je zelo dolgo časa imela na svoji dokumentaciji oznako zaupno oz. poslovna tajnost, kar je moral urad upoštevati. Šele ko je Laško umaknilo to označbo s svojih dokumentov, 9. junija letos, je urad obvestil drugi stranki v postopku, in sicer Interbrew in Pivovarno Union, o načinu in pogojih za vpogled v spis. O možnostih vpogled v spis smo obvestili že prejšnji teden, tako da so te imele možnost vpogleda do danes, se pravi en teden, je dejal Plahutnik in ob tem dodal, da bi težko govorili o tem, da jim je urad kršil pravice.
Pensa o razlogih za Plahutnikovo izločitev
Med razlogi za izločitev je Pensa navedel dejstvo, da Plahutnik ni izvedel predlaganih dokazov o povezavi med Pivovarno Laško in nekaterimi drugimi delničarji. Čeprav je bilo za to več kot dovolj časa preiskovalni postopek ni bil izveden in zato v tem postopku ne more biti sprejeta pravilna odločitev. Pomembno je namreč, ali Pivovarna Laško obvladuje že sedaj Pivovarno Union ali ne. To je bil prvi in glavni razlog za zahtevo za izločitev gospoda Andreja Plahutnika. Drugi razlog pa je bil ta, da jim je Plahutnik dovolil vpogled v vse dokumente šele tekom tega tedna, vendar pa jim kljub zahtevi ni odobril roka za pregled te dokumentacije in za podajo izjave o tej dokumentaciji ter je najavil, da bo odločba izšla že danes, ne glede na to, da primernega roka niso imeli.
"V takem položaju nismo imeli drugega izhoda, kot da zahtevamo izločitev gospoda Plahutnika, ker je očitno prišlo do nekakšnega dogovora o izdaji odločbe, ki bi bila lahko samo v škodo Pivovarne Union in njenega delničarja Interbrewa. Mi smo se vedno zavzemali, da se čimprej odloči o tej zadevi. Odločbe pač ne bo toliko časa, dokler ministrstvo ne bo odločilo o naši zahtevi. Mislimo pa, da bo ne glede na to, kakšna bo odločba ministrstva o zahtevi, vendarle prišlo do tega, da se resno razmisli o dokaznih predlogih, ki smo jih podali in izvede preiskovalni postopek, kakršnega smo zahtevali," je za 24 ur še povedal Pensa.
Senica: Interbrewu je zmanjkalo strokovnih argumentov
Pravna zastopnika Pivovarne Laško Miro Senica in Stojan Zdolšek sta na ločeni novinarski konferenci odločitev Belgijcev označila kot nekorektno dejanje, katerega glavni namen je zavlačevanje postopka. Senica meni, da so razlogi za izločitev Plahutnika "privlečeni za lase", saj mu Interbrew med drugim očita, da je Pivovarni Laško na lanski skupščini glasovalne pravice omejil samo do te mere, da je lahko Laško glasovalo proti predlogu dokapitalizacije. Ta predlog pa je bil nelegalen, je poudaril Senica. Po naši oceni gre za to, da je Interbrewu zmanjkalo strokovnih argumentov, s svojimi postopki pa želi ustrahovati urad. Odločitev ministrice Petrinove bo zaradi neskladja te zahteve z zakonom o upravnem postopku enostavna, se pravi, da ne bo izločila Plahutnika, je še dejal Senica.
Interbrew zadovoljen z odložitvijo
V belgijskem Interbrewu so zadovoljni, da je urad za varstvo konkurence odložil sprejem končne odločitve v primeru presoje koncentracije med Pivovarno Union in Pivovarno Laško. Odlog in s tem čas, ki je potreben za preiskave, po mnenju Belgijcev vsem strankam v postopku daje možnost, da znova preučijo svoja stališča in s tem zagotovijo skladnost s slovenskimi in evropskimi pravili na področju konkurence, so sporočili iz Interbrewa.
"Pozdravljamo današnjo objavo urada za varstvo konkurence. Prepričani smo, da bi bilo ustvarjanje monopolnega položaja na slovenskem trgu piva nedopustno," je v sporočilu za javnost zapisal podpredsednik za korporativno komuniciranje pri Interbrewu Corneel Maes. Interbrew je za sprejem odločitve, ki bo v skladu z zakonodajo s področja konkurence, pripravljen sodelovati z vsemi relevantnimi pristojnimi organi, je v sporočilu še zapisal Maes.
"Če bi Laščani želeli igrati karte na mizi, in ne pod mizo, kot doslej, bi te pogoje javno obelodanili in bi potem slovenski narod lahko ugotovil, ali je to res tisti nacionalni interes s katerim so Laščani s pomočjo parlamentarnih poslancev pred letom in pol zameglili um marsikomu v Sloveniji," je za 24 ur povedal Marjan Mir, predsednik uprave Pivovarne Union.
V štajerski pivovarni preložitev odločitve v zvezi s pivovarsko vojno ne želijo komentirati. Pravijo, da je to samo ena etapa.