Plahutnikovo odločbo bodo po vsej verjetnosti izpodbijali vsi vpleteni.
Laščani bodo odločbo direktorja urada za varstvo konkurence Andreja Plahutnika spodbijali, ker želijo ljubljansko pivovarno brez dodatnih pogojev.
"Po vseh parametrih ne bi prišlo z družitvijo obeh pivovarn do prepovedanega monopola, " meni pravni zastopnik Pivovarne Laško odvetnik Miro Senica.
Interbrew in Union pa tako ali tako z odločbo nikakor nista zadovoljna. Interbrew je napovedal tožbo, za začetek bo dvomil v pravilnost proceduralnih postopkov, potem pa še v neupoštevanje dokazov in še kaj bo našel. Plahutnikova odločba vsekakor tudi ni po volji ljubljanskih pivovarjev, ki bi bili še vedno rajši belgijski kot laški, zato bodo po vsej verjetnosti tudi oni tožili.
Pivovarji imajo 30 dni časa, da se pritožijo na ustavno sodišče. Tam se lahko postopek zavleče tudi za kakšno leto ali dve. Vendar se vsi skupaj zanašajo na to, da je zadeva odmevna in nujna in naj bi zato imela prednost. V najboljšem primeru bo pritožba na sodišču v obravnavi že letos - do tedaj pa torej velja - koncentracija med Unionom in Laškim je dovoljena. Sicer so na sodišču tudi stare tožbe pivovarjev. Intrebrew ima še dve nerešeni zadevi - še vedno namreč spodbijajo prodajo deleža Slovenske odškodninske družbe Pivovarni Laško, radi bi dokazali, da je pogodba o prodaji nična in pritožujejo se, ker jim Urad ni pokazal vseh dokumentov Laškega. Iz Laškega tudi tožijo - ker lani na razvpiti skupščini niso mogli glasovati.
Union pa trenutno še ne toži nikogar.
Sproščeno trgovanje z delnicami pivovarn
Ljubljanska borza je sprostila trgovanje z delnicami pivovarn Laško in Union. Borza je trgovanje z delnicami, zaradi varstva interesa vlagateljev, začasno zaustavila v torek, ko so se v medijih pojavile informacije v zvezi z odločbo urada za varstvo konkurence glede skladnosti koncentracije med pivovarnama.
Kot je znano, je urad za varstvo konkurence v ponedeljek vsem strankam v postopku - Pivovarni Laško, Interbrewu in Pivovarni Union - v ponedeljek vročil odločbo o skladnosti koncentracije med Laškim in Unionom. Pivovarji takrat niso želeli komentirati 58 strani dolge odločbe, saj so jo morali preučiti, njena vsebina pa je, vsaj uradno, ostala "neznanka" do torka.