
Laščani so tako postali 95,17 odstotni lastniki Uniona.
Pivovarna Laško je za omenjeni delež plačala 70,7 milijonov evrov, so sporočili iz Interbrewa. V okviru dogovora o prodaji deleža v Pivovarni Union je belgijska pivovarno umaknila vse tožbe, ki jih je na lokalnih in mednarodnih sodiščih sprožila v povezavi s Pivovarno Union. Ker je odstopila od vseh tožb, je od Pivovarne Laško poleg kupnine za 41,32-odstotni delež prejela še 3,5 milijonov evrov odškodnine.
Kot so sporočili iz Interbrewa je belgijska pivovarna od leta 2001 do danes popolnoma pokrila svojo začetno investicijo v Pivovarno Union. Vendar pa bo v bilanci za leto 2005 na račun te transakcije prikazana manjša kapitalska izguba.
Interbrew je na slovenski trg vstopila oktobra 2001 z nakupom 20-odstotnega deleža v Pivovarni Union in s podpisom strateškega partnerstva s Pivovarno Union. Sčasoma je povišala svoj lastniški delež v slovenski pivovarni na 41,32 odstotkov, vendar pa ni dosegla večinskega lastniškega deleža.
"Dogovor o transakciji je bil sklenjen in podpisan danes ter kot takšen ni podvržen nobenim nadaljnjim pogojem. Interbrew in Pivovarna Laško sta se med drugim tudi dogovorili, da bosta obstoječe poslovne dogovore med Pivovarno Union in družbo Iterbrew presojali v prihodnjih šestih mesecih" je v sporočilu za javnost še zapisala pivovarna Interbrew.
"Zadovoljni smo, ker smo na zelo učinkovit način in v dobrih odnosih s Pivovarno Laško zaključili to slovensko poglavje, ki je bilo polno izzivov,« je povedal predsednik za področje Srednje in Vzhodne Evrope družbe Interbrew Stefan Descheemaeker.
Zgodovina 'pivovarske vojne'

Pivovarski boj med Laščani in Interbrewom za ljubljansko pivovarno se je vlekel več let. Začelo se je leta 2001, ko so Laščani skupaj s hčerinsko družbo Radenska sredi julija kupili 24,99-odstotni delež Uniona in tako postali največji lastniki te pivovarne. Ljubljančani so temu nasprotovali in ko je že vse kazalo na to, da se bosta Laško in Union zaradi kapitalskega vložka Laščanov v Unionu le združili in skupaj povečali sposobnost tržnega prodora blagovnih znamk na jugovzhodne evropske trge, za kar so se zavzemali Laščani z idejo o združitvi slovenske industrije pijač, je uprava Pivovarne Union z Interbrewom podpisala sporazum o strateškem partnerstvu.
Ob tem je Interbrew postal tudi 20,99-odstotni lastnik druge največje slovenske pivovarne. Belgijci so nato objavili ponudbo za prevzem, kasneje pa tudi Laščani.
Zadnji pomembnejši dogodek je bila odločitev upravnega sodišča, ki je sredi junija lani na pobudo vseh vpletenih strani (Pivovarne Laško, Pivovarne Union in Interbrewa) odločilo, da mora urad za varstvo konkurence odločbo o skladnosti povezave med Unionom in Laškim s pravili konkurence znova preučiti. Pivovarjem je sodišče deloma ugodilo zaradi bistvenih kršitev določb postopka in posledično nepopolnega ugotovljenega dejanskega stanja, obenem pa tudi zaradi "kršitev materialnega zakona v obsegu in na način, kot je razviden iz izreka sodbe, in sicer glede na posamezne točke izreka izpodbijane odločbe". Urad se na odločitev sodišča ni pritožil, končna odločitev pa naj bi bila po napovedih prvega moža urada Andreja Plahutnika naj bi bila najkasneje znana do konca marca letos.