Lastniki Pivovarne Laško so se na današnji skupščini, na kateri je bilo navzočega 82,15 odstotka kapitala, odločili, da upravi družbe za lansko leto, ko jo je vodil Boško Šrot, ne podelijo razrešnice. Razrešnice niso dobili niti nadzorniki Laškega.
Za nepodelitev razrešnice upravi je glasovalo 82,25 odstotka navzočega kapitala, sklep, da se razrešnica ne podeli nadzornemu svetu, pa je podprlo 68,7 odstotka navzočega kapitala. Delničarji so podprli tudi sklep, da se lanska čista izguba podjetja, ki je znašala dobrih šest milijonov evrov, pokrije v višini 4,4 milijona evrov iz nerazporejenega dobička iz preteklih let, v višini 1,6 milijona evrov pa iz drugih rezerv iz dobička.
Imenovali nove nadzornike
V nov nadzorni svet Pivovarne Laško so delničarji imenovali Aleksandra Svetelška, Marjana Mačkoška in Vladimirja Malenkoviča ter sedanjega prvega nadzornika Antona Turnška. Ob tej točki dnevnega reda je direktor Electe Damjan Janković kot mali delničar predlagal, da Turnšek sam poda odstopno izjavo, saj kot nadzornik ni prejel razrešnice za leto 2008 in je njegov izvirni greh stanje v Pivovarni Laško takšno kot je trenutno. Janković je tudi predlagal, da bodoči novi lastnik družbe sam predlaga četrtega člana nadzornega sveta. Predsednik skupščine Simon Zdolšek pa se je vseeno odločil, da se o novih nadzornikih ne glasuje posamezno, ampak v paketu in ta predlog so delničarji podprli z 71,6 odstotka glasov.
Prav tako so delničarji za 36 mesecev pooblastili upravo Pivovarne Laško za nakup lastnih delnic za odkupno ceno, ki ne sme biti višja od cene delnic, ki velja na organiziranem trgu, z namenom maksimiranja notranje vrednosti delnic družbe. Skupni delež teh delnic ne sme preseči 10 odstotkov osnovnega kapitala družbe. Če bi uprava ugotovila, da za omenjeni namen pridobljenih delnic ne potrebuje več, pa jih lahko odsvoji v soglasju z nadzornim svetom.
Imenovanje posebnega revizorja
Kapitalska družba (Kad), ki je 7,06-odstotna lastnica laške pivovarne, je predlagala, da skupščina imenuje posebnega revizorja BDO EOS Revizija iz Ljubljane, ki bi preveril vodenje posameznih poslov skupine Pivovarna Laško v zadnjih petih letih. Kad namreč sumi, da je prišlo pri sklepanju določenih poslov družbe do negospodarskih in škodljivih ravnanj, ki naj bi povzročila oškodovanje podjetja. Ta predlog je bil izglasovan s 84,1 odstotka glasov.
V skladu s sklepom vlade o določanju sejnin članom nadzornih svetov, je Kad tudi predlagal, da bi nadzorniki prejemali 330 evrov bruto sejnino, predsednik nadzornega sveta pa 429 evrov. Za dopisno sejo bi člani nadzornega sveta prejeli 264 evrov, prvi nadzornik pa 343,20 evra. Skupščina je ta predlog podprla s 84,7 odstotka glasov.
Na vse sprejete sklepe je predstavnik Vseslovenskega združenja malih delničarjev Kristjan Verbič napovedal izpodbojne tožbe. Zanj je današnja skupščina nelegalna, kar dokazujejo skozi sodne postopke, saj je majska skupščina, sklicana ravno na pobudo malih delničarjev, že vpisana v sodni register. Rok Čeferin kot pravni zastopnik Centra naložbe, Infond Holdinga, Kolonela, Atke prima, Boška in Anice Šrot ter Andrijane Kosem Starina pa je napovedal izpodbojni tožbi na izvolitev članov nadzornega sveta in imenovanje posebnega revizorja.
Ob predstavitvi dela nadzornega sveta je Turnšek povedal, da je nekdanja uprava družbe nenehno zatrjevala, da pri prevzemu Pivovarne Laško ni prišlo do oškodovanja. Finančni položaj podjetja je ocenil kot resen, ampak tudi rešljiv.
Postregel je tudi s podatkom, da je skupina Pivovarna Laško od leta 2004 do leta 2008 ustvarila 1,3 milijarde evrov prihodkov, 120 milijonov evrov dobička iz poslovanja ter 105 milijonov evrov čistega dobička. Delničarji so bili seznanjeni tudi z informacijo, da do sprejema lanskega revizijskega poročila oziroma do konca lanskega leta Pivovarna Laško Infond Holdingu ni posodila niti evra.
Opravičilo malim delničarjem
Po skupščini je uprava Pivovarne Laško, ki jo od julija letos vodi Dušan Zorko, na novinarski konferenci še enkrat podala opravičilo malim delničarjem zaradi preklica majske skupščine s strani nekdanje uprave podjetja. Takšen preklic namreč ni skladen s tradicijo poslovanja Pivovarne Laško.
Po mnenju prvega moža pivovarne so njihovo bogastvo lastne blagovne znamke in močan denarni tok. Zorko je tudi napovedal, da bodo spremembe v Pivovarni Laško transparentne, zaradi nezavarovanih terjatev do Centra naložbe, Infond Holdinga in Kolonela pa so trenutno v najtežjem finančnem položaju odvisne družbe Pivovarna Unior, Radenska in Fructal.
Kakšno funkcijo ima Šrot?
Na vprašanje, ali Šrot sploh ima še kakšno funkcijo v Pivovarni Laško, je Zorko odgovoril, da gre za direktorja v odhodu, ki pa je delničar podjetja.
"Nas ne zanima nadgradnja dejavnosti Pivovarne Laško, ampak le osnovna dejavnost pijač. Z bankami skušamo doseči reprogramiranje dolgov. Položaj v Jadranski pivovarni je čuden, v njej se proizvaja le pivo Kaltenberg, zato se bomo z lastnikom te blagovne znamke srečali v drugi polovici septembra," je še dejal Zorko.
Infond Holding bo uveljavil pravice
Sodni spor glede veljavnosti skupščine še ni končan, saj je Infond Holding na celjsko sodišče vložil tožbo proti pivovarni, v kateri je zahteval ugotovitev ničnosti sklepov t.i. 'stopniščne' skupščine.
Na tokratni skupščini pa bo Infond Holding lahko uveljavljal svoje glasovalne pravice, saj je varuh konkurence končal postopek v zvezi s koncentracijo družb Infond Holding, CPM, Fidina in Koto v Pivovarni Laško. Infond Holding je namreč po zasegu delnic Laškega s strani bank upnic svoje lastništvo v pivovarni zmanjšal na manj kot tri odstotke.
Infond Holding je po objavi sklica skupščine želel doseči, da banke upnice, ki so zasegle njegove delnice Pivovarne Laško, ne bi mogle glasovati na skupščini, a je sodišče njegovo zahtevo zavrnilo. Banke, pri katerih naj bi Zorko užival podporo, bodo imele tako danes pomemben glas pri glasovanju o predlaganih sklepih.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.