
Pred 80 leti je na trg prišla prva pločevinka piva. To se ni zgodilo v Evropi, ampak v ZDA, kjer je pivovarna Gottfried Krueger v sodelovanju z ameriškim podjetjem American Can Company na trg plasiralo 2000 pločevink piva Kureger's Finest Beer in Krueger's Cream Ale. Te so bile na voljo v Richmondu zvestim pivcem Kruegerjevega piva. Kar 91 odstotkov pivcev je pohvalilo konzervirano pivo in pivovarna je dobila zeleno luč za nadaljnjo proizvodnjo.
Ob koncu 19. stoletja so konzerve sicer že uporabljali v prehrambni industriji, šele leta 1909 pa je American Can Company prvič skušal v konzervo spraviti pivo. Poskus ni bil uspešen, družba pa je morala nato počakati na odpravo prohibicije v ZDA. Leta 1933 je po dveh letih raziskav razvila pločevinko, ki je bila pod tlakom in je imela posebno prevleko, ki je preprečevala, kemično reakcijo penečega se piva s pločevinko.
Zdelo se je, da bo koncept konzerviranega piva težko prodajati, a pivovarna Krueger je kljub temu premostila svoje pomisleke in začela v ZDA prva prodajati pivo v pločevinkah. Odziv je bil odličen. V treh mesecih je Kruegerjevo pivo v pločevinkah prodajalo že 80 odstotkov distributerjev, hkrati pa je s tem pivovarna začela odžirati tržni delež treh takrat največjih ameriških pivovarn - Anheuser-Busch, Pabst and Schlitz. Zato so ji tekmeci kmalu začeli slediti in do konca leta 1935 je bilo v ZDA prodanih že prek 200 milijonov pločevink.
Pri nakupu pločevink strankam ni bilo treba plačevati kavcije. S pločevinkami je tudi lažje ravnati, so bolj trpežne, hkrati pa jih je mogoče ohladiti v krajšem času. Tako se je njihova priljubljenost v 30. letih prejšnjega stoletja močno povečevala, še posebej pa so postale priljubljene v času druge svetovne vojne, ko so pivovarji ameriškim vojakom v Evropo poslali na milijone pločevink.
Po vojni pa so pivovarne začele z množično prodajo, ki so jo pločevinke omogočile in so lahko tako še povečale svojo prevlado nad lokalnimi pivovarnami, ki niso uspele tako uspešno znižati stroškov, kot je to uspelo večjim pivovarnam.
Za dodatno priljubljenost pločevink bi lahko v teh časih poskrbele manjše pivovarne. In to kljub temu, da včasih besedna zveza pivo v pločevinki vzbudi misel na ceneno pivo, ki se niti približno ne more kosati s kakovostnimi pivi. A to bi se lahko kmalu spremenilo, saj so manjše pivovarne, znane po posebnem in dobrem pivu, začele posegati po pločevinkah.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.