Pirati povzročajo filmski industriji vse več sivih las. 61 odstotkov novih filmov se namreč po nemški raziskavi znajde na internetu, še preden se odvrtijo prvi koluti v kinodvoranah.
Filmska industrija je na ta račun prikrajšana za več sto milijonov evrov na leto, medtem ko število kazenskih postopkov proti storilcem upada.
Filmi, ki si jih v prvem tednu predvajanja ogleda 50 tisoč ali več gledalcev, so na internetu dosegljivi v 93-odstotkih, filmi z 10 do 50 tisoč gledalci pa v 89-odstotkih. V povprečju so novi filmi na internetu objavljeni povprečno 3,7 dni pred uradno premiero. Kot primer so v raziskavi navedli film 'Moj führer - resnično prava resnica o Adolfu Hitlerju', ki so ga v 30 dneh po premieri ljudje ilegalno sneli z interneta, in to kar 400.000-krat.
Pri tem vodijo srhljivke in risanke, ki jih je prav vse mogoče shraniti z interneta (100 odstotkov), akcijski filmi (95 odstotkov), grozljivke (92 odstotkov in komedije (82 odstotkov), manj zanimive so drame (52 odstotkov in dokumentarni filmi (12 odstotkov). Kvaliteta posnetkov na internetu sicer niha, toda gledalcev to ne gane prav posebno, ugotavljajo poznavalci.
Naročniki študije - predstavniki nemške kinematografske industrije se zavedajo, da za vsakega storilca ni mogoče angažirati po enega kriminalista.
Pirati so praviloma tehnično zelo dobro podkovani, zaradi premajhnega nadzora pa naj bi imeli stike tudi s predstavniki industrije. Glede njihove motivacije raziskovalci menijo, da jih ne žene želja po zaslužku, temveč nekaj povsem drugega - v ospredju naj bi bila tekmovalnost, značilna za športnike.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.