Na letališču v Stuttgartu je prvi polet opravilo hibridno letalo, ki ga poganja tehnologija vodikovih celic in lahko naenkrat prepelje štiri potnike. To je futuristično letalo HY4 s propelerji na sredini ter potniškima kabinama na levi in desni strani letala, dosežek pa pomemben korak k čistemu in tihemu letenju. Letalo ima namreč električni motor, ki ga poganja tehnologija vodikovih gorivnih celic. Pri vzletu in vzpenjanju pa si HY4 pomaga z visoko zmogljivo baterijo.
Letalo je plod slovenskega znanja, saj gre za Pipistrelovo letalo, s katerim so leta 2011 zmagali na tekmi Nase za najučinkovitejšo letalo.
Iz ajdovskega podjetja Pipistrel so sporočili, da je letalo z letališča poletelo ob 11.15 uri in uspešno opravilo kratek 15-minutni polet. Kot je dejal direktor podjetja Ivo Boscarol, letalo zmore še veliko več. Ves čas leta je bilo zaprto letališče v Stuttgartu in zračni prostor nad njim, letalo pa sta pilotirala Pipistrelov testni pilot Nejc Faganelj in njegov kolega Johannes Anton iz nemškega nacionalnega inštituta za letalske in vesoljske tehnologije DLR. Sam testni polet je minil brez zapletov, zbrana množica pa je lahko prisluhnila skoraj neslišnemu letu, so še sporočili iz Pipistrela.
Posnetek poleta letala HY4
Nemški vesoljski center je ob tem sporočil, da je bil to prvi polet letala za štiri osebe, ki ga poganja tehnologija vodikovih celic. V nekaj letih bi letalo lahko uporabljali za prevoze med regionalnimi letališči. Raziskovalci upajo, da bodo v naslednjih 25 letih razvili letalo za 40 potnikov, ki bo lahko letelo do 1000 kilometrov.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.