Da smo resnično v obdobju vrtoglavih cen, se pozna prav na avtocestah, čeprav so se od torka cene nekoliko znižale tudi tam. Ravno pred dvema mesecema smo namreč dosegli najvišjo ceno nafte na trgu, to je 125 dolarjev (okoli 122 evrov) na sodček. Zdaj je cena malenkost padla, na približno 100 dolarjev (okoli 97 evrov) na sodček.
In kako se to kaže v cenah na avtocestah? Strokovnjaki sicer pravijo, da v Sloveniji nimamo prave konkurence – dva največja trgovca imata med sabo kar primerljive cene. In če primerjamo samo današnje cene na avtocestnih bencinskih servisih Petrola in OMV-ja, ki so nekoliko nižje kot prejšnji teden, a vseeno višje kot zunaj avtocest, boste za liter bencina na Petrolu odšteli 1,74 evra, na OMV-ju pa približno cent manj.
Liter dizla se na Petrolu bliža skoraj 1,90 evra, na OMV-ju pa stane približno dva centa manj, torej 1,87 evra. Najbolj pa preseneti dizel premium – na Petrolu ga računajo za debela 2,22 evra, na OMV pa 2,07 evra.
Naftni trgovci imajo sicer milijonske zahtevke za povračilo škode, ker so morali v času prejšnje vlade zaradi regulacije gorivo prodajati pod ceno. Toda vlada se o tem, kako bo ukrepala, še ni odločila.
Petrol za povračilo škode zahteva 51,3 milijona evrov. A vlada pravi, da gre za lastno oceno škode s strani trgovcev, zato se ti zahtevki ne morejo šteti kot primerni. Pri tem ne izključujejo možnosti, da bodo, če se bo vlada odločila za primerno nadomestilo trgovcem, predhodno določili kriterije in dokazila, s čimer bodo trgovci dokazovali občuteno škodo. In šele tako bi dobili primerno nadomestilo.
Medtem ko pri nas trgovci in vlada bijejo bitko za milijonske zahtevke, pa se ostre besede naftnim in plinskim podjetjem, da v času vojne kujejo rekordne dobičke, sliši tudi drugod po svetu.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.