Na vrh lestvice največjih podjetij po prodajnih prihodkih v državah nekdanje Jugoslavije, ki jo je danes objavil časnik Delo, so se uvrstili hrvaška Ina, slovenski Petrol in Naftna industrija Srbije. Takoj za naftarji, med katerimi sta še makedonski Okta Ad in Makpetrol, sta se uvrstila trgovca; slovenski Mercator in hrvaški Konzum.
Tretja največja dejavnost je bila, kot kaže lestvica, elektrogospodarstvo, saj so se na šesto, sedmo in osmo mesto uvrstili Hrvatska elektroprivreda, slovenski HSE ter Elektroprivreda Srbije. Na 11. mestu je krški Gen I, na 21. so se uvrstile Elektrane Nikola Tesla, na 28. mesto pa največje podjetje v BiH, Elektroprivreda BiH.

Revoz in Krka sta se uvrstila na deveto in deseto mesto, sledijo Hrvatski Telekom, Prirodni plin iz Zagreba, Telekom Srbija in Telekom Slovenije. Med slovenskimi podjetji so na lestvici 50 največjih podjetij po lanski prodaji še Gorenje na 17. mestu, OMV Slovenija na 18., Engrotuš na 22., Lek na 23., Impol iz Slovenske Bistrice na 26., Acroni Jesenice na 33., koprski Cimos na 38. in ljubljanski Geoplin na 43. mestu.
Naftni trgovci z vrha lestvice imajo kar nekaj skupnih točk, navaja časnik. Vsi so lani prodajo povečali za vsaj desetino, zmanjšali število zaposlenih in poslovali z dobičkom, s tem da je Naftna industrija Srbije dobiček povečala za 145 odstotkov, Ina za desetino, Petrol pa znižal za skoraj 70 odstotkov, ugotavlja časnik.
Vzroke za njihovo različno finančno uspešnost je po ugotovitvah časnika mogoče iskati v lastniški strukturi, ki se zdi v Petrolu precej bolj razpršena in s tem negotova kot pri drugih dveh. V Ini ima država 44-odstotni delež, madžarski Mol pa 47-odstotnega. 56-odstotni lastnik Naftne privrede Srbije je Gazprom Neft, srbska država pa ima malo manj kot 30-odstotni delež. Med 50 Petrolovimi delničarji imata Kad in Sod skupaj 28 odstotkov, NLB in Gorenjska banka pa skupaj deset.

Za oba velika trgovca v regiji, Mercator in Konzum, časnik izpostavlja, da sta lani dosegla več kot desetino manjši dobiček, s tem da je Konzum povečal prodajo in število zaposlenih, Mercator pa je oboje zmanjšal. Pri tem je Konzum v več kot 70-odstotni lasti Agrokorja, Mercator pa ima razpršeno lastniško sestavo, v kateri so največji lastniki Pivovarna Union z 12 odstotki, NLB s približno 11, Societe Generale – Splitska banka z malo manj kot desetimi odstotki, Pivovarna Laško pa z dobrimi osmimi odstotki.
Med 50 največjimi podjetji na lestvici je tudi novosadski in hrvaški Mercator, pri čemer je prvi posloval z dobičkom, drugi pa s precejšnjo izgubo. Zato se lahko uresničijo napovedi Mercatorjeve materinske družbe, da se bodo od Mercatorja na Hrvaškem poslovili, povzame časnik.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.