Nadzorni svet Petrola se je na seji tako med drugim seznanil s poročilom predsednika uprave Marka Kryžanowskega glede zaščite kapitalske naložbe v Istrabenzu. Kryžanowski je nadzornike seznanil z aktivnostmi, povezanimi s sestankom na ravni upnikov in večjih lastnikov, na katerem je bil ustanovljen upniški odbor. Razpravljali so tudi o možnih scenarijih po petkovi seji Istrabenza. "Vztrajali bomo, da se kapitalska naložba v Istrabenzu maksimalno zaščiti, da se skuša priti do tistih delov, s katerimi ima Petrol sinergije, torej do energetike in logistike," je ob tem povedal Kryžanovski.
7. aprila odločanje o novih nadzornikih
Na seji so sicer določili tudi, da bo skupščina družbe o novih članih nadzornega sveta družbe odločala 7. aprila. Do takrat, ko bodo znani tudi konsolidirani revidirani poslovni rezultati, bo komisija za imenovanje in nagrajevanje, ki jo vodi prvi Petrolov nadzornik Viktor Baraga, na podlagi pogovorov z večjimi lastniki Petrola pripravila predlog za nove nadzornike. Kot je danes po seji povedal Baraga, so se nadzorniki seznanili s predlogom Kapitalske družbe (Kad) za imenovanje nominacijskega odbora. "Skoraj večinsko mnenje je takšno, da že imamo komisijo za imenovanje in nagrajevanje, ki jo je nadzorni svet danes pooblastil, da se z večjimi delničarji Petrola pogovarja o morebitni kadrovski sestavi novega nadzornega sveta in o predlogu novih članov za skupščino," je pojasnil.
7. aprila bodo tako imenovanje novih članov nadzornega sveta združili z redno skupščino, ki ima na dnevnem redu obravnavo konsolidiranih revidiranih poslovnih rezultatov. Baragi se sicer mandat izteče 16. julija, preostalim članom nadzornega sveta pa 5. aprila.
Nadzorniki pa so nadaljevali tudi obravnavo investicij v Sloveniji in jugovzhodni Evropi, ki so jo nadzorniki začeli že na prejšnji seji. Eden od članov nadzornega sveta pa je tudi predlagal, da bi se za določene posle v Petrolu imenovala zunanja revizijska hiša. O tem predlogu nadzorni svet ni odločal, ker ni bil sklepčen, prav tako o njem ne bo odločal na prihodnji seji, saj je večina sicer osemčlanskega nadzornega sveta že danes izrazila nasprotovanje temu predlogu.
Je pa član nadzornega sveta Andrej Bratož po koncu današnje seje Baragi podal odstopno izjavo. Kot je pojasnil Baraga, se je za ta korak odločil zato, ker nadzorni svet ne uspe doseči soglasja glede informacij in insinuacij, ki se pojavljajo v medijih in s strani politike. Bratož je želel priti zadevi do dna in je menil, da bi bilo najboljše, da o teh informacijah odloči neodvisna zunanja revizijska komisija.
"Mi imamo sicer notranjo revizijsko komisijo, ki smo jo ustanovili prav v ta namen, a ker se v medijih pojavljajo dvomi o nepristranskosti te komisije, je Bratož izrazil željo po neodvisni zunanji komisiji," je še povedal Baraga in dodal, da bi ga sam v tem predlogu podprl, če bi nadzorniki o tem glasovali. Ker do glasovanja ni prišlo, bo Baraga z Bratoževim odstopom nadzorni svet seznanil na naslednji seji.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.