Vlada Republike Slovenije je na seji vlade izdala sklep, v katerem pozivajo Slovenski državni holding, d. d., "da kot zakoniti upravljavec kapitalskih naložb Republike Slovenije, najkasneje do 4. 11. 2019, Vladi Republike Slovenije posreduje informacijo v zvezi z zamenjavo članov poslovodstva družbe Petrol, d. d., s poudarkom na razlogih, vzrokih in posledicah zamenjave." To naj bi po naših informacija zahteval sam premier Marjan Šarec.
Svoj lonček so popoldne pristavili tudi poslanci. NSi je namreč zahtevala sklic izredne seje komisije za nadzor javnih financ, na kateri bodo razpravljali o upravljanju državnih podjetij in političnem kadrovanju. Petrol bo na tej seji glede na dogajanje seveda osrednja tema, a najverjetneje še zdaleč ne edina. Ena od zadnjih afer Kralj - Prijovič ne samo, da ni pozabljena, ampak tudi še ni dobila epiloga na KPK oziroma policiji.
'Hkratni odhod celotne uprave je res skrajno dejanje'
Združenje nadzornikov Slovenije je zamenjava vodstva Petrola presenetila. Odpoklic celotne uprave je res skrajno dejanje, za to običajno obstaja utemeljen razlog, je za STA komentirala izvršna direktorica združenja nadzornikov Irena Prijović.
Z upravo, še posebej borzne delniške družbe, se ne razhaja brez utemeljenega razloga, je četrtkovo novico, da se je celotna uprava Petrola z nadzorniki dogovorila o sporazumnem odhodu, komentirala Prijovićeva. "Ta razlog mora obstajati, če ga ni, potem gre za neko neskrbno ravnanje," je poudarila.
Glede na to, da so se razšli sporazumno, očitno za ta utemeljen razlog ne bomo izvedeli, je pa dolžna skrbnost nadzornega sveta, da ga ima, je opozorila.
Res vsak razhod z upravo ni vedno nekaj, kar mora javnost vedeti, je nadaljevala. A gre za borzno družbo, zato je to občutljiva informacija. V takih primerih običajno obstaja neka komunikacija nadzornega sveta, ki pomiri delničarje in deležnike družbe.
Ali in kako morajo nadzorniki v takih primerih obveščati javnost, združenje nadzornikov svojim članom ne predpisuje. "Verjetno obstaja zelo utemeljen razlog," je ponovila Prijovićeva in dodala, da je hkratni odhod celotne uprave takšne borzne družbe res skrajno dejanje. "To je velik stres za družbo, za kontinuiteto delovanja uprave," je dejala.
Menjava v vrhu Petrola jo je presenetila in ne more oceniti, ali so ji botrovali politični vplivi. "Če pa je šlo za političen vpliv, potem je to nedopustno," je opozorila.
Nada Drobne Popović, ki v tem času ne bo delovala kot članica nadzornega sveta, je po včerajšnji prelomni seji dejala, da Petrol posluje dobro in bo še naprej deloval po sprejetem poslovnem načrtu. "Prišlo pa je do pomembnega razhajanja med upravo in nadzornim svetom pri izvajanju sprejete strategije, kar je bil tudi razlog za sporazumno prekinitev mandatov članom uprave."
Kaj je razlog za odhod sicer uspešne uprave?
V medijih so včeraj velik del dneva krožila ugibanja o usodi uprave Tomaža Berločnika, pozno zvečer pa so le sporočili, da Berločnik skupaj z Rokom Vodnikom in Igorjem Stebrnakom predčasno končuje mandat.
Podobno kot Drobne Popovićeva je bil tudi Berločnik po seji nadzornega sveta redkobeseden. Povedal je, da so razlog za odhod z vrha energetske družbe različni pogledi.
Po naših informacijah so nadzorniki popoldne več ur sedeli s tremi člani vodstva z Berločnikom na čelu. Na mizi naj bi bili dve možnosti: da uprava, ki sicer na leto skupaj zasluži milijon evrov bruto, gre sama, a z bogato popotnico, ali pa jo nadzorniki krivdno razrešijo. Izbrali so prvo, torej sporazumen razhod.
Med nadzorniki in upravo naj bi sicer počilo že na nedeljski seji. Po neuradnih podatkih nadzorniki niso bili zadovoljni z načrti uprave glede enega od prevzemov, zaradi katerega bi se moral Petrol dodatno zadolžiti – govori se o približno 150 milijonih evrov. Plani naj bi bili, tako naši viri, preveč konzervativni, zato bi se moral po ocenah nadzornikov moral Petrol še več zadolžiti kot na začetku, poleg tega naj bi bila v dokumentih tudi napaka. Čeprav ni povzročila škode, naj bi nadzornike zaradi potencialnih posledic tako zmotila, da upravi ne zaupajo več in torej z njo ne bi mogli več delati. Uprava na drugi strani napako priznava, vendar pravi, da nikakor ni in ne bi bila usodna.
Združenje Manager: Moč argumenta je premagal argument moči
Močan argument na strani uprave je bila poslovna uspešnost. Berločnik je uspel v slabih devetih letih družbo prestrukturirati, čisti dobiček od prodaje se je pod njegovim vodstvom povečal za 92 odstotkov, leto 2018 pa je bilo poslovno celo najbolj uspešno v zgodovini Petrola, letos pa naj bi bili na dobri poti, da rezultate še izboljšajo. Zaradi omenjenih rezultatov je Berločnik letos postal menedžer leta, Združenje Manager, ki nagrado podeljuje in katerega član je tudi Berločnik, pa je še pred sejo Petrolovih nadzornikov v javnost poslalo opozorilo, naj se vzdržijo "političnih igric". Da želi vlada in znotraj nje predvsem LMŠ večji vpliv nad naftnim trgovcem, je sicer jasno že nekaj časa.
V Združenju Manager so dogajanje komentirali tudi danes. "Sinočnja poteza nadzornega sveta Petrola nas je potegnila nazaj v čase in okolje, kjer ne štejejo rezultati in moč argumentov, temveč argument moči," so zapisali.
Glede na uspešno poslovanje Petrola, je sinočna poteza toliko manj razumljiva, trdijo. "Tudi zato ker gre za največje slovensko podjetje in pretresi v vodstvu takšnega podjetja nimajo učinka zgolj na podjetje, temveč na širšo družbo in stanje duha v njej. Z menjavo uspešnega vodstva so namreč akterji sporočili, da so na prvem mestu parcialni interesi, ne pa dobrobit največjega slovenskega podjetja in s tem skrb za več kot 5.000 zaposlenih."
Trditvam, da pri kadrovskih rošadah država nima nič zraven, ne verjamejo, (uradno sporazumna) odstranitev Berločnika z ekipo pa jih je razočarala. "Pred imenovanjem Tomaža Berločnika za managerja leta smo temeljito pregledali poslovanje Petrola z zunanjimi analitskimi družbami za vsa leta njegovega vodenja nazaj, zato smo trdno prepričani, da mu ni moč oporekati dobrega dela ali neprave vizije oziroma strategije."
KOMENTARJI (462)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.