Slovenci imajo najetih pet milijard evrov stanovanjskih kreditov, od tega nekaj čez milijardo v švicarskih frankih. Banke novih kreditov v tej valuti skoraj ne odobravajo več, razlog za to pa je naslednji: frank je v primerjavi z evrom samo lani pridobil 18,7 odstotka vrednosti. To po besedah Gregorja Žviplja iz DZU Ilirika pomeni, da so ''anuitete, ki se plačujejo, precej narasle''.
Višje so obresti in višja je lahko celo glavnica. Strokovnjaki zato o pretopitvi kredita v evro svetujejo previdnost in dober premislek, posebej, če gre za dolgoročno posojilo.
Načeloma velja: dlje kot boste še odplačevali posojilo v frankih, bolj se vam splača kredit pretopiti v evre. A pozor: stranka mora pri večini bank najprej poplačati kredit v frankih, za to pa najeti nov kredit, kar pomeni dodatne stroške. Zato to stori le malo kreditojemalcev.
Po besedah Boštjana Krisperja iz Zveze potrošnikov Slovenije morajo "banke celovito in na standardiziranem obrazcu informirati o tem, kakšnim tveganjem se kreditojemalec izpostavlja, prav tako o tem, kakšni so stroški kredita''.
Situacija se lahko čez čas spet obrne v prid kreditu v frankih, a valutnim tveganjem se dolgoročno izognemo le, če kredit najemamo v isti valuti, v kateri prejemamo plačo.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.