Tržiški Peko, odkar sta v vodo padla časovni plan za dokapitalizacijo in povezovanje z Alpino, z lastnimi sredstvi financira nujne investicije v proizvodnjo. Stalno se spopada s slabo likvidnostjo in manjšo prodajo. Ob napovedanem državnem umiku iz Peka pa je vodstvo že našlo dva potencialna kupca, ki bi ohranila blagovno znamko in proizvodnjo.
Kot je povedal predsednik uprave Peka Janez Sajovic, je po zaključnem poročilu Peko lani ustvaril 744.000 evrov dobička, medtem ko je po opravljeni reviziji izguba v letu 2010 znašala 11 milijonov evrov. Letos pa Peko tepe predvsem za deset odstotkov slabša prodaja. Tako je ob polletju družba zabeležila dva milijona evrov izgube, kar je nekoliko slabše od enakega obdobja lani in precej pod načrtom.
"Kriza je in ljudi je strah, celo na razprodaje ne pridejo več," je pojasnil Sajovic in kot razlog za slabšo prodajo navedel tudi nenavadno vreme brez pravega prehoda med zimo in poletjem, ko bi se prodajali zaprti modeli čevljev. Peko mora posodobiti trgovine, vpeljati novo celostno podobo in izboljšati prodajalce, se zaveda Sajovic.
V trgovsko verigo je Peko nameraval vložiti tri milijone evrov, ki bi jih po programu finančne in poslovne konsolidacije država morala zagotoviti septembra letos. Vendar te tretje faze dokapitalizacije jeseni zagotovo ne bo, saj je v vodo padla že druga faza, v kateri bi morala država letošnjega marca zagotoviti tri milijone evrov za posodobitev proizvodnje.
"V Peku smo naredili vse, da bi po programu v treh fazah prejeli 12 milijonov evrov," je poudaril Sajovic. A je država, potem ko je januarja vplačala prvih šest milijonov evrov, rok za izbor partnerja, ki bi s stvarnim vložkom dokapitaliziral Peko in s tem tudi drugo polovico dokapitalizacije z marca prestavila na konec leta.
Dva potencialna kupca
Vlada je ob tem Agenciji za upravljanje kapitalskih naložb RS naložila pripravo izstopne strategije države iz Peka. Ker se Sajovic zaveda, da Peko ni strateška investicija države, je že iskal kupce in trenutno ima dva potencialna kupca iz ZDA. Ob tem Sajovic postavlja pogoj, da novi lastnik ohrani blagovno znamko in proizvodnjo ter da investira vsaj od pet do deset milijonov evrov v proizvodnjo, informatiko in razvoj.
"Peko se mora nujno posodobiti. Zaradi 30 let in še več starih strojev imamo slabo produktivnost," je pojasnil Sajovic. Trenutno Peko brez dodatnega zadolževanja z lastnimi sredstvi financira najbolj nujne investicije, med drugim pol milijona evrov vreden nov stroj za proizvodnjo podplatov v hčerinski družbi PGP.
Nov obrat v srbskem Knjaževcu
Z junijem je Peko zagnal tudi nov obrat v srbskem Knjaževcu za izdelavo zgornjih delov čevljev. Na ta način Peko zmanjšuje število kooperantov in stroške. Za zdaj v Knjaževcu naredijo 500 parov na dan, od 300 do 350 parov bolj zahtevnih modelov se sešije v Tržiču, preostanek od okrog 1700 do 2000 parov dnevno pa še vedno kupijo pri kooperantih.
V prihodnje bi bilo logistično smotrno, da bi Peko proizvodnjo za južne trge skupaj z montažo, ki se sedaj v celoti izvaja v Tržiču, preselil v Srbijo. V Sloveniji pa bi poleg razvoja ostala proizvodnja za evropske trge, kjer je treba prodajo bistveno povečati.
Na trgovskih policah je že nekaj obutve iz nove kolekcije jesen-zima, do konca septembra pa se bo zaključila celotna izdelava kolekcije s približno 200.000 pari. Z nekaterimi modeli se želi Peko približati tudi mlajšim kupcem. Vztraja v rangu višjega srednjega cenovnega razreda, povsem pa je opustil prodajo kitajskega blaga.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.