Gospodarstvo

Pekarna Blatnik prevzema Žito?

Ljubljana, 19. 10. 2006 09.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Pekarna Blatnik je zaradi morebitne združitve Žita in Mlinotesta objavila namero za prevzem družbe Žito.

Pekarna Blatnik je danes v časniku Finance objavila namero za prevzem družbe Žito. V zakonitem roku bo agenciji za trg vrednostnih papirjev posredovala tudi vso dokumentacijo, ki je potrebna za izdajo soglasja k prevzemni ponudbi, so sporočili iz družbe. Med ključnimi razlogi za prevzemno namero Pekarne Blatnik je obramba pred močno koncentracijo tržnih deležev, ki bi jih za slovensko pekarsko proizvodnjo pomenila morebitna združitev Žita in Mlinotesta.

Pekarna Blatnik je 3. oktobra, kot je znano, podala javno ponudbo za prevzem Mlinotesta, in sicer po ceni 1600 tolarjev za delnico. Za prevzem se je odločila, ker s sedanjimi zmogljivostmi ne more zadostiti tržnemu povpraševanju, prek vertikalne povezave pa bi lahko učinkovito razširila svoj prodajni program in povečala proizvodne zmogljivosti, sporočajo.

Po navedbah Pekarne Blatnik je analiza morebitnih prevzemnih tarč pokazala, da je Mlinotest Pekarni Blatnik najbolj komplementaren proizvajalec. Njegov prevzem bi poleg učinkovite razširitve dejavnosti in izkoriščanja celotnih proizvodnih zmogljivosti omogočil tudi ohranitev oziroma celo povečanje števila delovnih mest. Slovenija bi na ta način dobila dva močna proizvajalca, so zapisali.

Potem ko je Pekarna Blatnik objavila namero za prevzem družbe Žito, je vrednost Žitove delnice poskočila za dobrih pet odstotkov na 40.000. A vrednost delnice se je v kasnejših poslih znova znižala na okoli 38.200 tolarjev. Vpliv objave na Žitovo delnico tako ni bil izrazit. Bi pa nadaljnji razplet dogodkov lahko negativno vplival na Mlinotestove delnice.
Pekarna Blatnik, ki je po lastnih navedbah pred odločitvijo za prevzem Mlinotesta podrobneje analizirala tržni položaj obeh družb, Žita in Mlinotesta, ocenjuje, da bi njuna morebitna združitev za Slovenijo pomenila preveliko koncentracijo tržnih deležev.

Dejavnosti Žita so namreč enake Mlinotestovim dejavnostim, kar pomeni, da bi njun skupni tržni delež na področju proizvodnje kruha presegel 50 odstotkov, na področju proizvodnje testenin bi bil več kot 80-odstoten, dobrih 75 odstotkov pa bi dosegel tudi na področju mletja žit, pravijo v družbi.

Konkurenčnost panoge bi bila po navedbah Pekarne Blatnik na ta način močno okrnjena, kar bi bilo lahko povezano tudi z določenimi pravnimi ovirami v procesu združevanja. Za ostale manjše tovrstne proizvajalce bi se namreč močno povečala nevarnost, da bodo izrinjeni s trga, poleg tega pa bi združevanju Žita in Mlinotesta neizogibno sledilo tudi ukinjanje delovnih mest pri enem od obeh proizvajalcev.

Takšna koncentracija kapitala in tržnega deleža tudi za Pekarno Blatnik pomeni slabitev položaja, zato je pričela z razgovori z nekaterimi drugimi investitorji, ki so zainteresirani zlasti za dele Žita, ki se ne ukvarjajo s pekarsko dejavnostjo, so še zapisali.

Žito: Cilj namere Blatnika preprečiti objavo prevzemne ponudbe za Mlinotest
Pekarska panoga v Sloveniji je zelo velika. Med člani Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) je 128 pekarskih podjetij, poleg tega pa je v Sloveniji še okoli 200 obrtniških pekarn. Združevanje je potrebno zaradi optimizacije stroškov, pritiska tuje konkurence in združevanja moči v odnosu do trgovine, je dejala sekretarka združenja živilske industrije pri GZS Tatjana Zagorc, ki pa prevzemnega dogajanja med podjetji Pekarna Blatnik, Mlinotest in Žito ne želi komentirati.

Pekarska podjetja, združena pod okriljem GZS, imajo skupno 3970 zaposlenih in letno ustvarijo za 58,6 milijarde tolarjev prihodkov. Med 128 podjetji je 116 malih s 1380 zaposlenimi in skupnim letnim prihodkom 14,9 milijarde tolarjev. Šest velikih družb pa s 1750 zaposlenimi ustvari 30,8 milijarde tolarjev letnega prihodka, kažejo podatki združenja živilske industrije.

Uprava družbe Žito meni, da je cilj namere o prevzemu Žita, ki jo je objavila Pekarna Blatnik, preprečiti objavo konkurenčne ponudbe Žita za prevzem Mlinotesta. Uprava Žita bo tako do objave konkurenčne javne ponudbe za Mlinotest presodila, ali bo skladno z zakonom o prevzemih nadaljevala že začet postopek na zakonsko predpisan način, so danes prek spletnih strani Ljubljanske borze sporočili iz Žita.

Uprava Ljubljanske borze je sicer danes na zahtevo Žita začasno zaustavila trgovanje z delnicami Žita. Gre namreč za informacijo, ki bi lahko pomembno vplivala na ceno Žitovih delnic, hkrati pa javnost o njej ni bila obveščena na predpisan način. Po Žitovi objavi obvestila o nameri za prevzem s strani Pekarne Blatnik je borza nato sprostila trgovanje z delnicami Žita.

Mlinotest: Prevzemna namera Blatnika morda manipulacija

Na danes objavljeno namero o prevzemu Žita s strani Pekarne Blatnik so se odzvali tudi v Mlinotestu, ki ga želita prevzeti tako Žito kot Pekarna Blatnik. "Objava namere me je presenetila. Če nameri ne bo sledila tudi dejanska ponudba, je možno, da gre za manipulacijo," je povedal predsednik uprave ajdovske družbe David Nabergoj. Prvi mož Mlinotesta do objave konkretne ponudbe sicer ne želi komentirati Žitove namere za prevzem ajdovskega živilskega podjetja.


Novi zakon o prevzemih, ki velja šele nekaj mesecev, dopušča tudi možnost, da po objavi namere, prevzemnik dejanske ponudbe kasneje ne objavi in odstopi od prevzema, je pojasnil Nabergoj. Po njegovih besedah je v tem primeru povzročena določena škoda, a pravne prakse na tem področju še ni. Kot kaže, je možno, da novi zakon o prevzemih ni dovolj natančen, je še dodal.

Namere Žita za prevzem ajdovske družbe Nabergoj danesše ni želel komentirati. Pojasnil je, da bo to storil, ko bo Žitova ponudba javno objavljena. Tedaj bo uprava ajdovske družbe lahko tudi povedala, kateri prevzemnik se ji zdi optimalnejši, je še dodal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uporabnik113189
20. 10. 2006 05.55
V tem primeru gre 100% za manipulacijo. Če se dogovriš za nakup starega avta, vplačaš aro ( ki jo obdrži prodajalec če do posla ne pride). Če mali raček (Blatnik) pravi, da bo kupil Aljasko (Žito), naj vplača aro..Pa bo vse prav..
User107182
19. 10. 2006 11.42
Joj, da ne bo še medalje dobu za reševanje slovenskega gospodarstva. Ne moreš verjet kaj počnejo Janšna in njegovi vajenci.