Delničarji Palome, med katerimi je največji, 71-odstotni delež v lasti obeh paradržavnih skladov Kada in Soda, so na 15 minut trajajoči skupščini imenovali nov nadzorni svet družbe. Čeprav so predstavniki kapitala sprva predlagali razširitev nadzornega sveta na devet članov, so danes z nasprotnim predlogom sklenili obdržati šestčlanskega.
V novem nadzornem svetu je glede na preteklo sestavo ostal isti le eden od dveh predstavnikov delavcev Karel Ferk, medtem ko je Tomaža Komana na tem mestu zamenjal Jože Korotaj, sicer tudi predsednik sveta delavcev v sladkogorski tovarni papirja.
Novi predstavniki kapitala v nadzornem svetu so postali s strani Kada in Soda predlagani Bogomir Jelenc, Krešo Šavrič, Lovrencij Galuf in Simon Černetič, ki so zamenjali Igorja Hustiča, Bojana Pečeta, Zvonko Novak Habot in Danila Marina. Potem ko so vsi ostali iz vrst nadzornikov odstopili že v preteklih mesecih, se je za takšen korak odločil tudi Marin, ki je imel v nadzornem svetu sicer zamrznjen položaj že vse od nastopa položaja predsednika uprave Palome.
Aktiva se z imenovanjem nadzornikov ne strinja
Novi nadzorni svet, s katerim pa se ni strinjal predstavnik družbe Aktiva naložbe kot osemodstotne lastnice Palome, zaradi česar je napovedal izpodbojno tožbo, naj bi se po za zdaj neuradnih podatkih na ustanovni seji zbral predvidoma že ta teden.
Novi predstavnik delavcev med nadzorniki Jože Korotaj je takoj po skupščini, na kateri so po njegovih besedah dosegli pomemben napredek, že jasno napovedal, da bo v primeru, da tega ne bodo storili predstavniki kapitala, sam zagotovo na dnevni red predlagal tudi predlog odpoklica uprave.
Članica uprave Mateja Perger je po skupščini v zvezi s tem dejala, da ne dvomi, da bo Korotaj zelo "kreativno sodeloval pri pripravi dnevnega reda sej nadzornega sveta", sama pa o odstopu ne razmišlja. Prepričana je namreč v pravilne usmeritve svojega dela, kar naj bi nenazadnje pokazala tudi opravljena izredna revizija podjetja. Ta je po njenem mnenju ovrgla vse očitke, da aktualna uprava načrtno izčrpava podjetje, njeni rezultati pa so po njenih besedah zaradi neodvisnosti revizijske hiše bolj verodostojni kot pristranska navajanja nekaterih, ki namigujejo na nepravilnosti.
Marin: Slovensko-švicarska naložba je najbolj zgrešena investicija v zgodovini podjetja
Predsednik Palomine uprave Danilo Marin je ob tem dodal, da je revizija tudi pokazala, od kod dejansko prihaja večji del negativnega rezultata. Pri tem je projekt skupne slovensko-švicarske naložbe v Palomo Horgen navedel kot po njegovem najbolj zgrešeno investicijo v zgodovini podjetja, ki je kriva za 72 odstotkov celotnega minusa Palome in ga ni zagrešila sedanja uprava.
Sicer pa poslovni načrt za letošnje leto po besedah Pergerjeve ne predvideva izgube, a bo zaradi nekaterih nepredvidenih dogodkov, med njimi tudi zaustavitve postopka prodaje državnega deleža družbe, potreben rebalans omenjenega načrta. O tem, ali Paloma lahko še dolgo zdrži brez svežega kapitala in morebitnih strateških partnerjev, Pergerjeva pravi, da je to predvsem vprašanje za lastnike, z vidika podjetja pa so investicije nujne. Prav tako je po njenem mnenju nujno zmanjšanje števila zaposlenih za vsaj 30 do 40 odstotkov v naslednjih treh do petih letih.
O tem, ali z Marinom pričakujeta morebiten odpoklic na eni od naslednjih sej nadzornega sveta, Pergerjeva ni želela ugibati, saj je to po njenem stvar lastnikov. "Pričakujem objektivno obravnavo vseh dejstev in poročil in nato kompetentno odločitev nadzornega sveta," je dejala članica uprave, ki je sama odgovarjala na večino vprašanj novinarjev, saj naj bi bila po Marinovih besedah zaradi daljšega staža v podjetju bolj kompetentna za odgovore.
Sicer pa v primeru razrešitve oba člana uprave čaka odpravnina, ki je določena v skladu z njunima pogodbama. Medtem ko je Marin povedal, da njemu v tem primeru pripada šest plač, je bila Pergerjeva bolj skrivnostna in ni želela javnosti razkrivati svojih pogodbenih določil, če pa bo do razrešitve prišlo, bo po njenih besedah ta informacija dostopna tudi javnosti.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.