Minister za gospodarstvo Andrej Vizjak je danes prvič v svojem iztekajočem mandatu obiskal sladkogorsko tovarno papirja Paloma. Kot je dejal po pogovorih z upravo družbe in predstavniki sveta delavcev, je Palomi potrebno poiskati strateškega partnerja, časovna stiska pa lastnikom narekuje tudi izpeljavo sanacijskega programa z dokapitalizacijo.
Uprava Palome pod vodstvom Bojana Rajtmajerja je Vizjaku na sestanku predstavila sanacijski program, iz katerega je po ministrovih besedah razvidno, da lahko Paloma v prihodnjih letih posluje uspešno in že v prihodnjem letu ustvari minimalni dobiček, potem ko je za letos napovedana velika izguba. Kot je dejal, v zvezi s predlaganim načrtom poteka še zadnja strokovna presoja, njen rezultat pa naj bi bil znan v četrtek, torej še pred ponedeljkovo sejo nadzornega sveta.
Vizjak: Ukrepanje glede Palome je nujno
Gospodarski minister osebno podpira predlagano odločitev o dokapitalizaciji v višini med deset in dvajset milijonov evrov, ki bi po njegovih besedah omogočila utrditev podjetja na tradicionalnih trgih ter prihod na nove trge, pri čemer bo treba povečati učinkovitost in še dodatno znižati stroške ter dokončati že začete investicije.
"Paloma ima že dalj časa poslovno razmeroma velike težave, zato je treba poiskati takšne rešitve, ki bodo pomenile izhod iz začaranega kroga. Verjamem, da je nova uprava pripravila sanacijski program, ki ga bo možno uskladiti tudi z neposrednimi lastniki," je dejal Vizjak in ob tem opozoril, da Kad in Sod kot 71-odstotna lastnika družbe vendarle razpolagata z denarjem davkoplačevalcev, zato morata z njim razpolagati preudarno in ga plemenititi.
Po njegovem mnenju bi bilo najbolj optimalno poiskati strateškega partnerja, ki bi bil Palomo pripravljen tudi dokapitalizirati in jo v prihodnosti razvijati naprej. "Vendar je časa zelo malo, ukrepanje je nujno, okoliščine pa kažejo, da ga bo težko najti v kratkem času,“ je še povedal Vizjak.
Dokapitalizacija je le eden izmed ukrepov
Rajtmajer je tudi sam izpostavil pomembnost dokapitalizacije in bil zadovoljen, da minister z njim deli enako mnenje, saj bi se v nasprotnem primeru namreč podjetje znašlo v prisilni poravnavi, posledično pa tudi v stečaju. Predsednik uprave zato od ponedeljkove seje nadzornikov pričakuje, da bodo ti podprli sanacijski načrt in predlagane sklepe za skupščino, ki naj bi jo sklicali takoj po seji nadzornega sveta.
Prvi mož Palome je ob tem pojasnil, da je dokapitalizacija zgolj eden od ukrepov, brez katere sicer nikakor ne bo šlo, obstajajo pa tudi drugi kratkoročni in srednjeročni ukrepi in nekatere od njih v podjetju že izvajajo. Po sedanjih načrtih naj bi v podjetju letos ustvarili okoli 83 milijonov prihodkov in okoli 2,5 milijona evrov izgube, v primeru sprejetja predlaganih ukrepov pa Rajtmajer za prihodnje leto napoveduje okoli 93 milijonov evrov prihodkov in pozitiven poslovni rezultat.
Z današnjim sestankom je bil zadovoljen tudi predsednik sveta delavcev Jože Korotaj, ki je dejal, da so vendarle dobili vsaj nekakšno zagotovilo, da bo kot minister vendarle dal Kadu in Sodu vedeti o potrebnosti dokapitalizacije, brez katere ne more biti uspešne sanacije. Po njegovih besedah je namreč sanacijski načrt strokovno dobro pripravljen, zato od nadzornikov, med katerimi je sicer tudi sam, pričakuje, da bodo predlog v ponedeljek podprli.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.