Gospodarstvo

Vlačič: Najprej je treba ustaviti 'krvavitev' družbe

Ljubljana, 08. 01. 2010 07.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Prvi korak k učinkovitemu vodenju Slovenskih železnic je načrt sanacije. Ta bo v prvi fazi zaustavil "krvavitev" družbe, šele nato bo govora o reorganizaciji in drugih sistemskih vprašanjih, meni Vlačič.

Država bo kot lastnica Slovenskih železnic za kritje izgube v potniškem prometu namenila 38,4 milijona evrov. S tem se je družba kratkoročno izognila stečaju, bo pa v okviru sanacije potrebna še vrsta ukrepov, je po današnjem obisku premiera Boruta Pahorja na železnicah dejal generalni direktor družbe Goran Brankovič.

"Kratkoročno je problem rešen, a si ne zatiskam oči. V ponedeljek je nov dan," je poudaril Brankovič in dodal, da so ukrepi za reševanje družbe na ramenih vseh, tudi zaposlenih.

Železnica-1
Železnica-1 FOTO: Dare Čekeliš

Že v ponedeljek se začne postopek napotitve 1075 zaposlenih na začasno čakanje na delo, morebitne začasne presežke pa je pričakovati tudi kasneje, ko bo družba sicer združevala organizacijske enote in zniževala ravni vodenja.

Premier Pahor, ki je Slovenske železnice danes obiskal že tretjič, je prepričan, da jim bo s skupnimi močmi železnice najprej sanirati in nato modernizirati. "Mislim, da smo temu cilju tudi zavoljo teh obiskov bližamo hitreje kot sicer, zato bom s to prakso nadaljeval," je zatrdil in izrazil željo, da dialog dobi potrebno "inercijo".

Predsednik vlade Slovenske železnice od lanskega novembra obiskuje enkrat mesečno. Nazadnje se je v družbi skupaj s prometnim ministrom mudil 4. decembra lani in se seznanil s študijo o možnostih reorganizacije in racionalizacije poslovanja družbe.

"Čakajo nas velike, a ne nepremostljive težave. Počasi, korak za korakom bomo dosegli zastavljene cilje. Verjamem, da bomo Slovenske železnice v prihodnjih letih predstavljale vzorčno urejen poslovni sistem," je prepričan predsednik vlade.

Vlačič: Prvi korak je sanacijski načrt

Prvi korak k učinkovitemu vodenju družbe je po besedah ministra za promet Patricka Vlačiča načrt sanacije, ki naj bi bila izvedena v letu ali letu in pol. Kot je dejal, je cilj sanacijskega načrta v prvi fazi zaustaviti "krvavitev" družbe. Šele tekom uspešne sanacije pa bo govora tudi o reorganizaciji železnic in drugih sistemskih vprašanjih.

Načrt sanacije ministra za promet še posebej navdaja z optimizmom in zadovoljstvom, ker so ga pozitivno sprejeli tako vodstvo Slovenskih železnic, nadzorni svet, sindikati in tudi Pahor. "Mislim, da bo to prava pot. Prepričan sem, da so nastavki za rešitev razmer dobri, toda delo ne bo lahko," je dejal Vlačič.

Za vodenje sanacije v realnem času bo skrbel usmerjevalni odbor, ki ga bo vodil Vlačič, v njem pa bodo sedeli še generalni direktor železnic Goran Brankovič, delavski direktor Albert Pavlič, prvi nadzornik Andrej Godec, dva predstavnika delavcev in predstavnik ministrstva za finance. Odbor se bo prvič sestal v ponedeljek. Pri sanaciji bo sodeloval tudi svetovalec, ki ga bodo iskali z razpisom. Ta naj bi bil v evropskem uradnem listu objavljen v ponedeljek. Vrednost razpisa ne bo določena; ceno bodo določili s pogajanji s prijavljenimi kandidati.

Vlačič je bil, kot je dejal, postavljen pred pomembno odločitev: ali pokriti izgube železnic v preteklosti in najti način poslovanja družbe za v prihodnje ali pa poslati družbo v stečaj. Morebiten stečaj SŽ bi po njegovih besedah pomenil zmanjšanje proračunskega primanjkljaja za skoraj eno odstotno točko, saj so krediti družbe zavarovani z državnimi jamstvi, pomenil pa bi tudi ukinitev 10.000 delovnih mest in zmanjšanje mobilnosti prebivalstva in gospodarstva, dobičkonosne posle pa bi hitro prevzeli tuji prevozniki. "Zato bi bil stečaj nesprejemljiva odločitev," je poudaril.

Pokrivanje izgube Slovenskih železnic za nazaj sicer res pomeni dodatna proračunska sredstva, kar je v času krize težko. "Toda ne bom dopustil, da se nereševanje problemov Slovenskih železnic nadaljuje," je zatrdil in poudaril, da ta odločitev pomeni priložnost za sanacijo. Kot je dodal, bi lahko pokrivanje izgub pomenilo tudi poligon političnih obračunov za nazaj, kar pa bi škodovalo tako železnicam kot Sloveniji in si tega ne želi.

Pri 38,4 milijona evrih po Vlačičevih besedah ne gre za denarni tok; gre za nastavek za resno sanacijo družbe, ki bo omogočile, da bodo železnice solventne. Reševanje izgube v tovornem prometu je stvar poslovne sanacije. Se bo pa usmerjevalni odbor lotil vseh ukrepov, ki so potrebni, da bo tovorni promet čimprej "na pravih tirih", je še dejal Vlačič.

Patrick Vlačič
Patrick Vlačič FOTO: 24ur

Kot je povedal, so se tudi zavezali, da konec leta iz naslova gospodarskih javnih služb ne sme biti več izgub. Za letos bo po njegovih besedah sicer potreben nek prehoden sistem, v prihodnje pa izgub ne sme biti več. Pogajanja o tem, kakšna bo cena železnic in koliko bo država dala zanje iz proračuna, bodo v teku do konca januarja. "Treba je priti do pogodbe, ki bo na eni strani odražala realno ceno Slovenskih železnic in na drugi kritje iz proračuna. Razmere, ko iz naslova gospodarskih javnih služb nastaja izguba, niso normalne," je opozoril prometni minister.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (52)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

saso999
11. 01. 2010 08.29
pa še neumen povrhu hehehe
saso999
11. 01. 2010 08.28
ker smešn tipson hahaha
coprnjak
10. 01. 2010 18.31
odpuščati zna vsak naj priskrbi delo
ivo55
10. 01. 2010 18.08
Pravi čarodaj tale Vlahčič - izgubo (38,4 mio) bo pokril kar tako brez dnarja ( denarnega toka ). Naravnost osupljivo in vrhunsko znanje kreativnega knjigovodstva - dosežek za knjigo rekordov.
Leandra
10. 01. 2010 11.11
Če ni dal na Čakanje nobenega iz Uprave ali pisarne mu je potrebno na novo nastavit..Klavir in mu na novo naštimati C dur..??'
RealDeal
10. 01. 2010 10.49
Najprej je treba ustaviti 'krvavitev' Slovenije in drzavljanov sprica ze na vse strani......gdo je kej zj na vrsti,da pokasira evrcke???
Leandra
10. 01. 2010 10.08
Pahor in njegova Trojka je Slovencem povzročila največjo Krvavo rano in prinesla virus raka nad Slovensko nacijo in državo..??
Luka Kovi? 1
09. 01. 2010 19.34
SŽ sindikalisti leta braqnijuo svoje pozicije pa če pri tem crknejo žekeznice! mi strokovnjaki za železnice kretničarji, sporevodniki in strojevodje bomo za skromnih 6000€ mesečno urejali železnice. Proračun mora zagotavljati potreben denar. Vozili se bomo po infrastrukturi, ki jo gradi država iz proračuna, z vlaki, ki jih kupuje država. plače nam mora zagotoviti država. Slednja mora podpisati tudi kolektivno pogodbo, ki ji jo diktiramoker bosta sicer ogrožena varnost železniškega prometa in socialni dialog. država mora dati denar v drugo pa naj se ne meša! Zlasti ne v plače če se ne smejo v zdravniške naj se tudi v železničarske ne ! Minister za promet- ta birokratima ministrsko plačo, ki je manjša od plače delavskega direktorja in predsednika sveta delavcev SŽ. Ta dva delata cele dneve in se vedno borita za pravoce železničarjev saj sta v prvih vrstah boja proti izobraženim na želetnicah. Ministrstvo za finance mora uporabiti vsa razpoložljiva sredstva za zaščizo davkoplačevalskega denarja. Svetovalni odbor mora ureditev Slovenskih železnic prilagoditi kot so urejene v svetu v tržnem gospodarstvu ob upoštevanju pravil konkurenčnosti na trgu železniškega prometa na državni infrastrukturi, katere uporaba se prodaja uporabnikom pod konkurenčnimi pogoji ipd. Nadzorni svet SŽ bi noral preveriti poslovanje v preteklosti in ugotoviti morebitno odškodninsko odgovornost članov predhodnih uprav in nadzornih svetov za škodljive odločitve, ki so glede na sedanji položaj gotovo bile.
vosavenk
09. 01. 2010 19.06
Ta ukrep ne vem če je ravno posrečen. Sedaj bo šlo za pol leta 1000 do 2000 delavcev na čakanje in bodo prejemali skoraj enake plače kot tisti, ko bodo delali. Seveda delo bo podelano, saj so se dela v administraciji podvajala. Kar precej jih je na čakanju, ki bi lahko bili že v penziji, pa jih niso dali v penzijo pač pa na čakanje, da je kao številka odgovarjajoča. Potem so tukaj hčerinska podjetja kot so delavnice, ki se ne znajo tržno obnašat in popravljajo samo vagone in samo od tega mislijo, da bodo uspešni. Zgradbe, ki so v lasti železnice propadajo. Železnice nimajo strokovnega kadra, da bi obnavljali ali vzdrževali objekte, v glavnem so "majstr" po sistemu "a je to". V EU je že dolgo ločena Infrastruktura od Transporta. Pri nas se tega bojijo, pravzaprav potem nebi imeli delavskega direktorja, ki pa je povezan s sindikati in tu je verjetno eden od izvirnih grehov, da se železnica še ni preoblikovala ali reorganizirala. Koliko bodo imeli delovski direktor in sindikati še vpliva, se bo videlo prav kmalu. Da je bilo treba nekaj narediti se je pokazalo prejšnje leto, ko je v sloveniji dobil koncesijo še en prevoznik ( RCA ), ki je povzročil delno streznitev, čeprav so mu z vseh strani nagajali, mu je uspelo prevzeti že določen procent tovora. V glavnem železnice bodo po dobrem letu sanirali z toliko manj zaposlenimi, pridobili partnerja, ki bo prevzel transport, vložil denar, da bo potem SCT lahko obnavljal železnice, saj do takrat bo zaključil avtoceste. Aktualen bo samo še peti koridor, saj desetega so itak že zamudili in se bodo lahko bolj posvetili, da bodo prijazni do potnika. :)
neutralen
09. 01. 2010 14.13
Na železnicah je v resnici premalo strojevodij. To ne govorim sarkastično. Problem je v drugih službah. Zaposlenega imajo še celo radiotelegrafista, čeprav te naprave že nekaj časa ne uporabljajo. Sicer se mi brankovič za enkrat ne zdi napačen. Prvi jr jasno povedal, da je za izgube v tovornem prometu (ki predstavljajo večji del izgub SŽ) krivo ne tržno obnašanje. Začel je obiskovati potencialne partnerje po tuini in se lotil aktivnega iskanja poslov. Do njegovega prihoda je bila glavna filozofija železničarjev: nas bodo že poiskali, če kdo potrebuje prevoz. Zaradi tovrstnega pristopa se nam Avstrijci skoraj ukradli 3. Evropsko razvojno os, ki pomeni in prinaša ogromno denarja, hkrati pa tudi precej vlaganja, za vzpostavitev. Če bodo sindikalisti pristali na odpuščanje presežnih delavcev in če se bo pristop ohranil tudi v prihodnosti bomo morda kmalu lahko brali o dobičkih na slovenskih železnicah. Pa vso srečo pri sanaciji.
Nea_Gnjavi
09. 01. 2010 13.43
Vanili....ne govori neumosti če ne poznaš zadev kar se tiče strojevodij...
murgelj1
09. 01. 2010 12.41
ali se nam obeta "prispevek za ekonomično vožnjo z vlakom, ptri vseh ostalih prevozih?
vanili
09. 01. 2010 12.37
ko je pa janša hotel spravit pod nemške železnice, ki bi naredile red tule in bi poslovali super,pa ste vsi noreli. Tak pa imamo te parazite, sindikate in ogromno viška zaposlenih, pa teh strojevodij, ki jih 20x preveč in si jajca guncajo itd. eh potem pa poslusas te zgodbice.
vanili
09. 01. 2010 12.34
tile na oblasti so takšne barabe in kradejo milijone, narod pa pumpajo o nekih zgodbicah. Vse te državne firme bi poslovale super, če ne bi bilo toliko pohlepa po ogromnem denarju. Nič ne rečem, če zmutijo po par 100.000 eurov in dajo mir, ne pa da kar naprej mutijo in mutijo in na koncu so milijoni že v žepih teh barab. Kolikor poznam situacijo je največ tega goljufanja v zdravstvu.
sudja
09. 01. 2010 12.25
Faliran kitarist pa je v VLADI
copata-pahor
09. 01. 2010 10.27
Ne vem no,toliko nesposobnih ljudi na kupu še nisem zasledil.Vsi nakladajo kaj bi in kako bi morali narediti to in ono..premakne se pa nič,popolnoma nič.Vsi vemo da bi morali.....ampak nihče ne pove kaj je treba naredit.To me spominja na neko preteklost.Sami pocarji in duševne lenobe vodijo to državo. Pa vsi ti pristavijo lonček, primer Tasića direktor ne bi bil, svetovalec pa z veseljem. Pa na železnice je pripreljal 8 svojih nesposobnih ljudi.
justinijan
09. 01. 2010 09.32
pozabil sem dodati "vodijo"
justinijan
09. 01. 2010 09.32
bnam 2707, se strinjam našo državo in državna podjetja sami b...i,,,,,,,,
bnam 2707
09. 01. 2010 02.00
Ne vem no,toliko nesposobnih ljudi na kupu še nisem zasledil.Vsi nakladajo kaj bi in kako bi morali narediti to in ono..premakne se pa nič,popolnoma nič.Vsi vemo da bi morali.....ampak nihče ne pove kaj je treba naredit.To me spominja na neko preteklost.Sami pocarji in duševne lenobe vodijo to državo.
minnaema@yahoo.com
08. 01. 2010 22.37
....ma kaj je s temi ŽELEZNICAMI baje po celotni Europi je tako da so "železničarji" v rdečih številkah. Pred dnevi so djati na Nemški TV, da so nemške železnice tudi v "PUFIH" do grla....da nebi le bilo tako, da bi se Slovenija "pečala" z takšnimi izgubarji, ki niso pravočasno znali poiskati primerne strategije, da bi se vsaj "držali nad vodo" in NE ustvarjali IZGUB. Tudi pri naših ŽELEZNICAH bo potrebno poiskati čimprej, ko je mogoče - poti, ki bodo ustvarjale vsaj POZITIVNO NIČLO in Lp