Država bo kot lastnica Slovenskih železnic za kritje izgube v potniškem prometu namenila 38,4 milijona evrov. S tem se je družba kratkoročno izognila stečaju, bo pa v okviru sanacije potrebna še vrsta ukrepov, je po današnjem obisku premiera Boruta Pahorja na železnicah dejal generalni direktor družbe Goran Brankovič.
"Kratkoročno je problem rešen, a si ne zatiskam oči. V ponedeljek je nov dan," je poudaril Brankovič in dodal, da so ukrepi za reševanje družbe na ramenih vseh, tudi zaposlenih.
Že v ponedeljek se začne postopek napotitve 1075 zaposlenih na začasno čakanje na delo, morebitne začasne presežke pa je pričakovati tudi kasneje, ko bo družba sicer združevala organizacijske enote in zniževala ravni vodenja.
Premier Pahor, ki je Slovenske železnice danes obiskal že tretjič, je prepričan, da jim bo s skupnimi močmi železnice najprej sanirati in nato modernizirati. "Mislim, da smo temu cilju tudi zavoljo teh obiskov bližamo hitreje kot sicer, zato bom s to prakso nadaljeval," je zatrdil in izrazil željo, da dialog dobi potrebno "inercijo".
"Čakajo nas velike, a ne nepremostljive težave. Počasi, korak za korakom bomo dosegli zastavljene cilje. Verjamem, da bomo Slovenske železnice v prihodnjih letih predstavljale vzorčno urejen poslovni sistem," je prepričan predsednik vlade.
Vlačič: Prvi korak je sanacijski načrt
Prvi korak k učinkovitemu vodenju družbe je po besedah ministra za promet Patricka Vlačiča načrt sanacije, ki naj bi bila izvedena v letu ali letu in pol. Kot je dejal, je cilj sanacijskega načrta v prvi fazi zaustaviti "krvavitev" družbe. Šele tekom uspešne sanacije pa bo govora tudi o reorganizaciji železnic in drugih sistemskih vprašanjih.
Načrt sanacije ministra za promet še posebej navdaja z optimizmom in zadovoljstvom, ker so ga pozitivno sprejeli tako vodstvo Slovenskih železnic, nadzorni svet, sindikati in tudi Pahor. "Mislim, da bo to prava pot. Prepričan sem, da so nastavki za rešitev razmer dobri, toda delo ne bo lahko," je dejal Vlačič.
Vlačič je bil, kot je dejal, postavljen pred pomembno odločitev: ali pokriti izgube železnic v preteklosti in najti način poslovanja družbe za v prihodnje ali pa poslati družbo v stečaj. Morebiten stečaj SŽ bi po njegovih besedah pomenil zmanjšanje proračunskega primanjkljaja za skoraj eno odstotno točko, saj so krediti družbe zavarovani z državnimi jamstvi, pomenil pa bi tudi ukinitev 10.000 delovnih mest in zmanjšanje mobilnosti prebivalstva in gospodarstva, dobičkonosne posle pa bi hitro prevzeli tuji prevozniki. "Zato bi bil stečaj nesprejemljiva odločitev," je poudaril.
Pokrivanje izgube Slovenskih železnic za nazaj sicer res pomeni dodatna proračunska sredstva, kar je v času krize težko. "Toda ne bom dopustil, da se nereševanje problemov Slovenskih železnic nadaljuje," je zatrdil in poudaril, da ta odločitev pomeni priložnost za sanacijo. Kot je dodal, bi lahko pokrivanje izgub pomenilo tudi poligon političnih obračunov za nazaj, kar pa bi škodovalo tako železnicam kot Sloveniji in si tega ne želi.
Pri 38,4 milijona evrih po Vlačičevih besedah ne gre za denarni tok; gre za nastavek za resno sanacijo družbe, ki bo omogočile, da bodo železnice solventne. Reševanje izgube v tovornem prometu je stvar poslovne sanacije. Se bo pa usmerjevalni odbor lotil vseh ukrepov, ki so potrebni, da bo tovorni promet čimprej "na pravih tirih", je še dejal Vlačič.
Kot je povedal, so se tudi zavezali, da konec leta iz naslova gospodarskih javnih služb ne sme biti več izgub. Za letos bo po njegovih besedah sicer potreben nek prehoden sistem, v prihodnje pa izgub ne sme biti več. Pogajanja o tem, kakšna bo cena železnic in koliko bo država dala zanje iz proračuna, bodo v teku do konca januarja. "Treba je priti do pogodbe, ki bo na eni strani odražala realno ceno Slovenskih železnic in na drugi kritje iz proračuna. Razmere, ko iz naslova gospodarskih javnih služb nastaja izguba, niso normalne," je opozoril prometni minister.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.