Na današnjem srečanju med predstavniki vlade, velikih in malih gradbenih podjetij ter bank so udeleženci razpravljali o morebitnih ukrepih za reševanje slovenskega gradbenega sektorja. Vlada bo kratkoročno pomagala predvsem z zagonom določenih investicij, o posebni bančni shemi za gradbince pa ni bilo govora, so pojasnili po srečanju.
Pri reševanju gradbenega sektorja bodo morali vsi deležniki opraviti svojo domačo nalogo, je po sestanku povedala kandidatka za gospodarsko ministrico Darja Radić. Poudarila je, da je gradbeni sektor trenutno predimenzioniran. "Verjetno bo marsikatero podjetje zaključilo svojo zgodbo, bo šlo v stečaj ali v likvidacijo, to je pač neizogibno," je ugotovila in dodala, da je razprava danes tekla predvsem v smeri razvoja, v katerega bo vključeno zdravo jedro gradbeništva.
Kratkoročno bo sicer država gradbincem pomagala predvsem z zagonom nekaterih investicij v Sloveniji, pripravljene so že nekatere investicije v energetiki in prometu. Srednjeročno in dolgoročno pa bodo morala gradbena podjetja posle iskati tudi na tujih trgih. Država se bo lotila še odprave nekaterih zakonodajnih ovir, na katere opozarjajo gradbena podjetja, konkretno so danes med drugim govorili o omejevanju dela na črno in morebitnih spremembah zakona o javnem naročanju.
"Tudi samo gospodarstvo bo moralo pri sebi narediti razmislek. Ugotovili smo namreč, da je ta sektor bistveno predimenzioniran, kar je posledica velike ekspanzije gradbeništva v preteklih štirih letih," je še poudarila Radićeva. Dodala je, da so prvi večji pridobljeni posli slovenskih gradbenih podjetij v tujini po več letih pokazali na določene ovire, ki jih bo potrebno odpraviti, tako v bančnem sektorju in pri vladi kot tudi v samih podjetjih, da bodo ta uspešnejša pri pridobivanju gradbenih poslov v tujini.
Radićeva je napovedala še, da bo na ministrstvu za gospodarstvo ustanovljena projektna skupina, ki se bo ukvarjala z razvojem gradbenega sektorja, vanjo pa bodo vključeni tudi predstavniki ministrstva za okolje in prostor, ministrstva za promet, finančnega ministrstva in SID banke.
Minister za okolje in prostor Roko Žarnić pa je pojasnil, da je danes udeležencem sestanka predstavil osnutek predloga strategije za sanacijo gradbeništva, ki so jo pripravili na njegovem ministrstvu. Ta osnutek bodo dopolnili s tistim, kar so slišali danes, nato pa ga bodo predali gospodarskemu ministrstvu, ki bo odslej usklajevalo aktivnosti na tem področju. Z osnutkom se bo nato ukvarjala vlada, v končni obliki pa naj bi vključeval naloge in časovnice za izvedbo strategije, je pojasnil.
Predsednik upravnega odbora Zbornice gradbeništva in industrije gradbenega materiala pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) Branko Selak pa je poudaril, da so gradbinci že leta 2008 opozorili, da se jih loteva kriza, ter da je sektor predimenzioniran.
Kontič sprašuje Svetlika
Poslanec SD Bojan Kontič je na ministra za delo, družino in socialne zadeve Ivana Svetlika naslovil poslansko vprašanje v zvezi s problematiko obračuna plač brez dejanskega plačila. Kot pravi Kontič, je bil na pogovoru s predstavniki zaposlenih delavcev v gradbenem podjetju opozorjen na težave, s katerimi se soočajo delavci, ki ne dobivajo plač. Po njegovem takšni primeri predstavljajo resne kršitve oziroma izigravanje zakonodaje in ne nazadnje tudi grob poseg v človekovo dostojanstvo.
Zato ministra sprašuje, če je seznanjen s tem, da zaposleni dejansko ne prejemajo plač. Kot drugo Svetlika sprašuje, ali so bili že izvedeni kakšni nadzori in izvršeni ukrepi pristojnih upravno-inšpekcijskih služb. In nazadnje ga zanima, ali namerava poostriti nadzor nad spoštovanjem delovnopravne zakonodaje ali uvesti kakšne druge ukrepe.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.