Delavci murskosoboške Mure so se danes zjutraj zbrali pred tovarno in blokirali glavni vhod. Protestnikom se je pridružil tudi murskosoboški župan Anton Štihec. Pozval je predsednika vlade Boruta Pahorja, naj pride v Mursko Soboto in delavcem položi račune, "ne pa, da se skriva na tiskovnih konferencah". Štihec zahteva sprejem posebnega zakona, ki bi urejal ravnanje v primerih, ko v težave zaidejo podjetja posebnega regionalnega pomena, kakršna je Mura.
"Dogajanje v Muri je resno opozorilo obstoječim lastnikom, upravi in sindikatu tega podjetja, da delavci drugega izhoda več ne vidijo – niti ga pravzaprav nimajo,“ je dogajanje komentiral predsednik SLS Radovan Žerjav.
"Delavci, sedaj opogumljeni z nedavnimi dogodki v Gorenju, bi morali tak protest izvesti pred kakim letom in na tak način strezniti upravo in nadzorni svet podjetja, pa tudi svoj sindikat, ki svoje osnovne funkcije – zastopanje in delovanje v interesu delavcev, ni opravil,“ dodaja Žerjav.
Pahor: Ni se mi težko sestati s sindikati
Predsednik vlade Borut Pahor je poslancem na seji državnega zbora pojasnil, da v primeru reševanja Mure brez reakcij vlade ne bi bili tako uspešni, kot so danes. "Upam, da bomo tudi to, kar se danes dogaja v Muri, uspešno rešili," je poudaril.
Dodal je, da je tudi sam že izrazil pripravljenost obiskati Muro. Ko so sindikati izrazili željo po sestanku, "sem zadnjič tudi predlagal, da bi morda šli v Mursko Soboto, pa so sindikati menili, da je najbolje, da se sestanemo v Ljubljani in pride vlada v Mursko Soboto takrat, ko bomo vendarle, upam, imeli neko dokončnejšo rešitev". Tako je v odgovoru na poslansko vprašanje Radovana Žerjava (SLS), ki je premierja spomnil na obljubo, da bo Muro obiskal v začetku maja, poudaril Pahor. Premier je dodal, da mu "ni težko se sestati s sindikati".
Lahovnik: Razmere so skrb vzbujajoče
''Razmere v Muri so skrb vzbujajoče ter odražajo stisko in negotovost zaposlenih v družbi. Še posebej pa je skrb vzbujajoče to, da je do prekinitve proizvodnje prišlo zdaj, ko se vsaj za del zaposlenih ponuja možnost ohranitve delovnih mest. Bojim se, da bi daljša prekinitev proizvodnje lahko pomenila nevarnost odpovedi tistih poslov, ki jih Sod s svojo aktivnostjo poskuša rešiti," je ob današnjem protestu zaposlenih v Muri povedal minister za gospodarstvo Matej Lahovnik.
V ZZZS podpirajo delavce
Iz Zveze svobodnih sindikatov so sporočili, da so ves čas podpirali delavce in delavke in sicer tako, da so se zavzemali za ohranitev čim večjega števila delovnih mest. Poudarjajo, da so nasprotovali stečaju kot edini možni rešitvi za podjetje in se zavzemali za prisilno poravnavo.
"V Zvezi svobodnih sindikatov smo še danes mnenja, da stečaj ni dobra rešitev za Muro.“ Prepričani so, da so za nastale razmere v največji meri odgovorni "lastniki podjetja ter tisti, ki so bili vsa ta leta odgovorni za sprejemanje poslovnih odločitev in doseganje poslovnih rezultatov podjetja“.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.