Vlada bo podjetjem z idejami pomagala pri premagovanju njihovih problemov, je ob obisku na Primorskem poudaril premier Borut Pahor. Po hudem padcu smo priča tudi že strmemu vzponu gospodarstva, v prihodnosti pa bodo uspeli tisti, ki imajo poslovne ideje, je dejal.
S tem, ko je premagana recesija, še nismo premagali krize, je poudaril Pahor. Kriza se po njegovem mnenju nadaljuje, gospodarska rast bo tudi v prihodnosti nizka. "Mali bodo postali veliki, mnogih velikih pa po koncu krize ne bo več," je dejal. Po njegovih besedah se je treba usmeriti tudi na druge trge, predvsem severno Afriko, arabske države, Južno Ameriko in Azijo.
Predsednik Primorske gospodarske zbornice Tomaž Može je opozoril, da primorsko gospodarstvo, če želi v ostati konkurenčno, potrebuje pomembna vlaganja v infrastrukturo. Med drugim je treba po njegovih besedah urediti težave z vodooskrbo, plinifikacijo, sprejeti državni prostorski načrt za Luko Koper in zgraditi potniški pristaniški terminal.
Vlada načrtuje obisk primorske regije, v okviru katerega se bo sestala s tamkajšnjimi župani, je dejal Pahor. V kratkem bo obiskala tudi lipiško kobilarno, kjer bo imela sejo o turizmu, na kateri se bo seznanila s primerjalnimi prednostmi slovenskega turizma, ki ga bodo v prihodnosti promovirali pod sloganom "kakovosten, a dostopen, zelen in zdrav".
Vlada bo v kratkem obiskala tudi Luko Koper. Na sestanku bo med drugim govora o izgradnji drugega tira železnice med Koprom in Divačo ter o vladnih naporih glede reševanja železnic. Konkretnih težav s tem v zvezi Pahor ni želel razkriti, je pa poudaril, da mora država Luko Koper čim prej priklopiti na železniška omrežja, ki jo bodo povezala s srednjo Evropo, sicer bo družba izgubljala tekmo v konkurenčnosti z okoliškimi pristanišči.
Predstavniki Intereurope so premierja opozorili, naj vlada kot 40-odstotni lastnik koncern podpre pri dokočanju investicije v Čehovu. Pahor se je sicer zavzel za rešitev problema, obenem pa poudaril, da bo država v Intereuropi ostala, če se bo izkazalo, da je to dobra naložba, sicer pa se bo umaknila in prepustila vstop drugemu strateškemu partnerju.
"Vse bolj sem med tistimi, ki mislijo, da je res le nekaj subjektov na finančnem in infrastrukturnem področju, ki zahtevajo večinsko udeležbo države v lastniški strukturi," je v odgovoru poudaril Pahor. Državno premoženje je po njegovem mnenju treba konsolidirati in z njim pametno upravljati.
Primorski gospodarstveniki so opozorili tudi na problem naraščajoče korupcije na Obali. Korupcija moti vse, saj ogroža zaupanje ljudi v pravni sistem, je poudaril Pahor. Zakon o integriteti in boju proti korupciji je trenutno v postopku, vendar pa zaupanja ni mogoče graditi čez noč, je izpostavil. Obenem je izrazil upanje, da bo s sprejetjem zakona dosežen napredek in da se bo atmosfera iz malodušja prevesila v zaupanje v institucije države.
Vladne podpore ne potrebujejo le primorski paradni konji, pač pa tudi agroživilska industrija, je Pahorja na sestanku v Kopru opozoril direktor Mesnopridelovalne industrije Kras Sežana Edvard Fonda. Slovenija pri oskrbi s hrano ni samozadostna, pa tudi preblizu je razvitim italijanskim in avstrijskim trgom, je še poudaril.
Slovenija hrane ne izvaža, pač pa uvaža, je dejal Fonda. Agroživilska industrija bi v tem pogledu potrebovala državno pomoč in določeno obliko protekcionizma, na javnih razpisih bi lahko dajali prednost porabi domače hrane, spodbujati pa bi jo morali tudi med potrošniki, je opozoril.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.