Predsednik vlade Borut Pahor je v spremstvu državnega sekretarja na prometnem ministrstvu Igorja Jakomina obiskal Družbo za avtoceste v RS (Dars), nato pa se je sestal še z vodstvom svetovalnega podjetja DDC. Želel se je namreč prepričati, da družbi, v katerih se obračajo milijoni evrov davkoplačevalskega denarja, poslujeta gospodarno in transparentno.
Obisk Darsa in DDC je premier napovedal prejšnji teden po seji vlade, na kateri bi morali ministri odločati o zakonu o izdaji skoraj 300 milijonov evrov poroštva Darsu, a so odločitev preložili. Danes so za poroštvo prepričali Pahorja, jutri pa je pričakovati še soglasje vlade. Denar bo med drugim namenjen novemu sistemu cestninjenja in projektom v nacionalnem programu do leta 2014.
'Trikotnik odnosov'
Kot je po obisku dejal Pahor, gre med Darsom, DDC in vlado za nek trikotnik odnosov, ki so znotraj davkoplačevalskega denarja. "Vloga vlade je, da te odnose bodisi ohrani, spremeni ali prilagodi tako, da bo davkoplačevalski denar v primeru investicij v infrastrukturo porabljen gospodarno in transparentno. To je naloga, ki je pred nami," je zatrdil.
Ljubo Žnidar, glavni direktor DDC, je spomnil, da je bil DDC glavni in največji inženir pri izgradnji avtocestnega programa v Sloveniji, zdaj pa želi svoje znanje prenesti predvsem na področje izgradnje železniške infrastrukture. "V prihodnje vidimo DDC v zdajšnji statusni obliki, a se bo preoblikoval in prilagajal investicijam," je dejal.
Predsednica uprave Darsa Mateja Duhovnik je poudarila, da bo Dars konec tega meseca prometu predal odsek na dolenjski avtocesti, prihodnje leto približno ob istem času bodo dokončali drugi pas avtoceste na Gorenjskem, dela na predoru Markovec pa potekajo skladno s terminskim planom. Dars si po njenih besedah v prihodnje želi sodelovati pri gradnji odseka Draženci–Gruškovje, severnega dela tretje razvojne osi in dela avtoceste od Postojne do Jelšan, prav tako pri gradnji ceste med Hajdino in Ormožem. Financiranje za te odseke sicer še ni zagotovljeno. Naloga za Dars v prihodnje bo tako poiskati drugačne načine financiranja, govora je predvsem o javno-zasebnem partnerstvu, je pojasnila Duhovnikova.
Pahor pa je poudaril, da bo Dars v prihodnje odprl novo poglavje svoje vloge, če se bodo tako odločili na vladi in v DZ; upravljal bo z avtocestnim križem, hkrati pa prevzel nove naloge pri izgradnji cestnega ožilja, ki bo cestninjeno. Za odseke, ki niso cestninjeni, pa bo treba poiskati oblike javno-zasebnega partnerstva, je dejal premier.
Elektronsko cestninjenje v prostem prometnem toku naj bi bilo po napovedih Duhovnikove uvedeno v prvi polovici leta 2012. Roka, ki ga predvideva akcijski načrt za uvedbo cestninjenja v prostem prometnem toku, to je 1. januar 2012, pa po njenih besedah ne bo mogoče doseči.
Jakomin pa je pojasnil, da bo vlada letos spremenila zakon o Darsu, pripravila zakon o podelitvi stavbne pravice in novelirala nacionalni program razvoja avtocest. Jakomin sicer premierja spremlja zaradi odsotnosti ministra za promet Patricka Vlačiča, ki se mudi na konferenci o vseevropskem prometnem omrežju v španski Zaragozi.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.