V vladnih prostorih so se sestali premier Borut Pahor in sindikalisti Mure. Pogovarjali so se o razmerah v podjetju. Muro je treba rešiti, nov sestanek na to temo pa bo še ta teden, so se dogovorili.
Trenutno stanje je najslabše, ker je jasno, da se ta status quo v prihodnje ne more več ohranjati, je po sestanku dejal minister za gospodarstvo Matej Lahovnik. Slovenska odškodninska družba (Sod) je zagotovila manjkajoči del plač za avgust in september, že oktobra pa bo stanje povsem drugačno, napoveduje. "Ni razloga, da se stvari odlašajo na december, če je jasno, kakšni koraki morajo slediti," pravi Lahovnik.
Minister je ponovil, da po njegovem mnenju stečaj ni najslabša možna rešitev, če bi hkrati zagotovili, da se ohrani proizvodnja poslov, ki so dolgoročno zanimivi, s čimer bi ohranili tudi določeno število delovnih mest. Na kakšen način bi to statusno-pravno uredili, bo stvar prihodnjih sestankov. Lahovnik ima konkretno rešitev, ki pa je ni želel predstaviti.
Po njegovem mnenju je "daleč najslabša možnost prisilna poravnava, za katero se že vnaprej ve, da ne more uspeti", pravi in opozarja, da ne sme priti do stanja, ko podjetje ne bo imelo denarja za plače, hkrati pa se delavci ne bodo mogli prijaviti v instrumente socialne zaščite.
Vzvode za delovanje ima uprava družbe in NFD Holding kot največji lastnik, vladna stran pa bo na naslednjih sestankih tudi "zahtevala pojasnila, kaj nameravajo storiti, da se zaščiti socialna varnost zaposlenih, za katere ni dela. Da končno vidimo, kakšno je stališče NFD Holdinga – ali bodo samo govorili ali pa so pripravljeni tudi kaj prispevati – in vodstva Mure," dodaja Lahovnik.
Sod ali država Mure ne sme dokapitalizirati, ker bi bila to nedovoljena državna pomoč, v drugi fazi bi morala podati tudi ponudbo za prevzem, "kjer bi prišli na svoj račun tisti, ki si to najmanj zaslužijo – lastniki, ki v procesu prestrukturiranja niso storili nič", je še dejal Lahovnik.
Velika pričakovanja pred sestankom
Predsednik sindikata Drago Forjan je pred sestankom dejal: "Pričakujemo kar najboljše informacije za obstoj in rešitev delovnih mest." Po srečanju na vladi pa je poudaril, da od države še vedno pričakujejo rešitve. Da država kot druga največja lastnica tekstilnega velikana ne more stati križem rok, je poudaril tudi predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič. "Mura ni navadno podjetje. Gre za 3300 delovnih mest in država ne sme stati križem rok," je bil odločen.
Sestanka se je udeležilo okoli 10 predstavnikov in predstavnic delavcev v Muri, poleg Forjana in Semoliča tudi sekretar sindikata tekstilne in usnjarskopredelovalne industrije Anton Rozman ter direktor Slovenske odškodninske družbe (Sod) Tomaž Kuntarič. Dogovorili so se, da se bodo znova sestali še ta teden.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.