Premier Borut Pahor in minister za gospodarstvo Matej Lahovnik sta danes obiskala Telekom Slovenije, kamor so ju povabili, da ju seznanijo z aktualnimi temami v skupini Telekom.
Vodstvo Telekoma Slovenije je gosta seznanilo z načrtovanimi organizacijskimi spremembami, poslovnimi in trženjskimi izzivi, operativnimi težavami in naložbami v Jugovzhodni Evropi. Telekom Slovenije se nahaja pred pomembnimi strukturnimi spremembami celotne skupine, ki jo narekujejo razmere na trgu, konkurenca in regulativa, je poudaril predsednik uprave družbe Ivica Kranjčević.
Vsebinsko in organizacijsko bo proces potekal predvsem kot združitev Telekoma Slovenije in Mobitela, Telekomove hčerinske družbe, vendar se bo pri tem dotaknil tudi drugih hčerinskih družb, ki delujejo v Sloveniji. "Pravnoformalno, računovodsko bo pa ta proces izpeljan kot pripojitev Mobitela k Telekomu, ker nam to v pravnoformalnem smislu marsikaj poenostavi in tudi pohitri. Nam gre pri tem procesu tudi za hitrost, spremembe v okolju ne čakajo," je dejal.
Načrt za prenovo, ki so ga v Telekomu poimenovali Orion, sicer ne predvideva privatizacije podjetja. Nanaša se zgolj na organizacijsko, tehnično, prodajno in tehnološko prenovo skupine, "predvsem družb, ki delujejo na območju Slovenije", je povedal Kranjčević in dodal, da so v torek že imeli "zagonski" sestanek, ki se ga je udeležilo približno 50 ljudi, sicer članov projektnega sveta in vseh projektnih skupin.
Elaborat, ki bo vseboval vsebinske spremembe v organizaciji in vse, kar je potrebno storiti, naj bi bil po besedah Kranjčevića pripravljen do konca leta, "z ambicijo, da bi ga nadzorni svet Telekoma Slovenije na zadnji seji v letošnjem letu sprejel". "Naslednji mejnik bo 30. junij prihodnje leto, ko naj bi vse tisto, kar bo zapisano v elaboratu, uresničili in pripravili za to, da 1. julija startamo kot združena firma," je dejal Kranjčević.
Pahor zadovoljen
Pahor je z načrti Telekoma Slovenije zadovoljen, saj se bo slovenski telekomunikacijski operater tako odzval na spremembe na trgu. "Skupina Telekom Slovenije ocenjuje, da lahko sama brez dokapitalizacije izpelje vse strukturne reforme in postane pomemben igralec, ne le na domačem, ampak tudi nekaterih drugih za Slovenijo pomembnih trgih," je dejal predsednik vlade in dodal, da je to "pomembna informacija in dobra informacija".
Državo kot pomembnega lastnika Telekoma po besedah Pahorja skrbi, kakšni bodo prihodnji načrti in obeti za poslovanje, danes pa je dobila zagotovilo, da uprava in nadzorni svet snujeta načrt, "ki bo zagotavljal, da bo Telekom Slovenije kljub hudi konkurenci prinašal dobiček in bo omogočal novo investiranje v tehnološke spremembe, ki so na tem področju najbolj zahtevne in najbolj hitre".
"Skratka, imeli bomo skupino, ki bo odzivna na spremembe na domačem in zlasti na tujih okoljih. To je za državo zelo pomembno," je prepričan predsednik vlade. Ob tem je zagotovil, da bo vlada Telekomu pri tem pomagala v največji možni meri, "zlasti, ker gre za področje, ki je področje prihodnosti in brez katerega si ni mogoče zamisliti našega življenja v naslednjih desetletjih".
Pahor je ob tem pojasnil, da se vlada zaradi tega sicer ne bo vtikala v odločitve neodvisnih regulatorjev, bo pa storila vse za to, da bodo ti svoje odločitve sprejemali pravočasno. Država lahko Telekomu pomaga tudi pri delovanju na tujih trgih, predvsem s krepitvijo konstruktivnih odnosov s tujimi državami in njihovimi voditelji, je še dodal predsednik vlade.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.