Gospodarstvo

Jamstvena shema v dveh tednih?

Ljubljana, 29. 01. 2010 10.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vlada naj bi v dveh tednih sprejela predlog nove jamstvene sheme, prek katere bodo večja podjetja lahko pridobila jamstva za najem posojil za razvojne projekte. Vredna naj bi bila okoli milijardo evrov.

Borut Pahor se je z bančniki nazadnje sestal septembra 2009.
Borut Pahor se je z bančniki nazadnje sestal septembra 2009. FOTO: Dare Čekeliš

Vlada bo predvidoma v dveh tednih sprejela predlog nove jamstvene sheme, prek katere bodo večja podjetja lahko pridobila jamstva za najem posojil za razvojne projekte, je danes v Ljubljani napovedal premier Borut Pahor. Shema naj bi bila vredna okoli milijardo evrov, država pa bi prevzemala do 50 odstotkov tveganja.

"To je prioriteta prve vrste. Minister Križanič ima skupaj s sodelavci mojo zadolžitev, da čim prej pripravi predlog in da ta pride v dveh tednih na vlado in takoj v DZ," je po današnjem srečanju z bančniki v Ljubljani povedal Pahor. Ob tem je poudaril, da se s to shemo ne sme zgoditi, kot se je s prvo jamstveno shemo, ki je za nekaj mesecev "obtičala" v parlamentu, saj da vedo, kaj tokrat želijo z njo. "Želimo financirati razvoj podjetij, dajati garancije podjetjem in pri tem zavarovati tveganja bank," je dodal premier.

Pahor je odločitev označil kot konsenz, potem ko je v sredo slišal pripombe delodajalcev, danes pa še bančnikov. "Vtis je, da obstaja nek začaran krog - da si podjetja želijo kreditov, banke pa sedijo na kupu denarja in posojil niso pripravljena dati za neko za podjetja razumno stopnjo tveganja," pravi premier. "Če se tega ne da razčistiti mimo intervencije vlade, vlada čuti dolžnost v teh okoliščinah intervenirati."

Shema, ki bo skladno z evropskim redom oblika državne pomoči in ne bo več protikrizni ukrep, bo prek državnega jamstva omogočala pospešitev kreditiranje začetka novega investicijskega cikla, je dejal finančni minister Franc Križanič.
To bodo garancije za nove investicije, za "nove razvojne podvige", je dejal Križanič in pri tem navedel dobro prakso kreditiranja slovenskega avtomobilskega grozda s sredstvi Evropske investicijske banke in SID banke. "Videli smo, da je možno 160 milijonov evrov plasirati v najbolj kakovostne razvojne in ekološke programe, da povpraševanje obstaja in da je možno kapital zagotoviti po sorazmerno nizki obrestni meri. To dobro prakso bomo sedaj razširili na celotno gospodarstvo," je povedal.

Pahor z bančniki
Pahor z bančniki FOTO: Dare Čekeliš

Z novo shemo naj bi tako kapital po sorazmerno nizki obrestni meri zagotovili tudi delu gospodarstva, ki prek jamstvene sheme težko pride do kreditov zaradi "šumov, ki iz različnih razlogov nastajajo med bankami in podjetji", saj bodo podjetja neposredno dobila jamstvo in si poiskala ustreznega domačega ali tujega kreditorja.

Shemo bo izvajala SID banka. Odstotek tveganja, ki ga bo prevzemala država, ni opredeljen, verjetno se bo gibal do 50 odstotkov, je povedal minister in dodal, da bodo ostale podrobnosti znane, ko bo predlog zakona pripravljen.
Shema bo namenjena večjim podjetjem - za manjša so predvideni instrumenti Slovenskega podjetniškega sklada -, Križanič pa računa, da se bo njena vrednost gibala okoli milijarde evrov. Računa, da bo zgrešenih projektov sorazmerno malo, saj bo SID preverjal njihovo kakovost. Tako velikega negativnega učinka ne pričakujejo, "prej obratno: razvojni projekti bodo prinesli nove javnofinančne vire", je menil Križanič.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
31. 01. 2010 10.23
neeeeeeeeeeeeeeeee,,prvošolčki delajo naloge na šeleshamerju,in zvitke potem šenkujejo križaniču
Buena Vita
30. 01. 2010 16.17
odgovor,,eden od možnih ali eden od scenarijev
Peter Kralj 1
30. 01. 2010 12.35
Kaj pa mala in srednja podjetja, ki edina redno plačujejo davke in socialne prispevke?
Uporabnik113189
30. 01. 2010 00.28
Hmmm. Te obljube o velikih podjetjih mi niso prav nič všeč. Če je potrebno cilje vgraditi v sredstva, potem bi bilo nujno upoštevati kaj je vlada obljubila. Mislim da sem nekaj slišal o Izhodu iz krize in hitrejše napredovanje od drugih tekmecev. Precej očitno postaja da samo izvoz ne bo glavno merilo ( to dokazujejo težave velikih izvoznikov) in da vse države skrbijo najprej za visoko stopnjo samooskrbe in s tem manjšo ranljivost. Jasno je tudi, da je pravilno investiranje v nova delovna mesta eden najmočnejših vzvodov. Pozabili pa so na majhno podrobnost..Velika podjeja so res bolj varne naložbe z velikim številom delovnih mest vendar so na žalost tudi nosilci stare paradigme razvoja. To je spoznal Obama in najvišji znesek omejil, tako da veliki ne morejo razgrabiti vse državne pomoči. V resnici je precejšen delež njegove pomoči namenjena manjšim podjetjem, ki kažejo nek nov drugačen pristop in se s svojo inovativnostjo prebijajo iz sence velikih. Velja zopet preprosta zakonitost, da je stiska mati inventivnosti in na to računajo tudi veliki igralci v svetu. Naloga politike in bančnikov je spoznati tiste, ki so v stiski in imajo res veliko željo in vsaj 50% možnosti za uspehom. To pa ni tako preprosto in je povezano s tveganjem, ki ga bančniki že po svoji naravi ne prenesejo. Zato je garancija države prava pot, vprašanje je le ali so samo velika podjetja prava politika?
User478242
29. 01. 2010 19.57
to bo kak študent na šeleshamerju naredu za diplomsko pri križaniču...
Buena Vita
29. 01. 2010 18.58
ja,ja,ja,SO WHAT??
Buena Vita
29. 01. 2010 18.56
koliko ja puhlj spet zadolžil slovenijo,,,samo usta odpre in je slovenija zadolžena za nekaj milijonov evrov več
Cofar
29. 01. 2010 17.03
Problem pri bankah je ta, da jih zanima samo, kako bo kreditojemalec lahko zavaroval najem kredita - to pomeni, da moraš že če vzameš kredit biti dovolj bogat. Ne razumem, če mora človek imeti 40 let delavne dobe (mlajša generacija) da ne more človek dobiti kredit za stanovanje za 40 let s tem, da bi bila obrestna mera recimo uzakonjeno samo 1% nespremenljiva obrestna mer. Tako bi si lahko marsikdo, ki si sedaj ne more, lahko privoščil stanovanje!
User486059
29. 01. 2010 16.14
BLA,BLA,BLA,SO WHAT!
User430262
29. 01. 2010 14.30
A Pahor da ima sestanek z bančniki?? Aja? Pa kaj potem. Saj tako nič ne bo naredil; morda malo krucifiksal, pa so-what-al, karavana bo šla pa mirno naprej.
tron3
29. 01. 2010 14.17
Takoj zamenjat guvernerja BS, potem klompetne uprave bank, ki so v lasti države, revizijo kreditov, ki so jih dobili svetovno priznani poslovneži Šrot, Bavčar, Kordeš Golubič, itd, da se vidi, kam so si nakazovali denar, provizije bančnikov ki so jih dobili, ker so posojali denar naštetim junakom, kazenski pregon in zaplemba premoženja, ..... tako se dela v pravni državi, saj imamo v Sloveniji pravno državo?
Uporabnik113189
29. 01. 2010 13.57
Maximusgladiato29.01.2010, 10:59 Ne mešaj hruške in jabolka..Že res, da so bili pri koritu tako Šrot, Kramar, Bavčar, Veselinovič pa še kdo..Kdo pa jih je ustavil????? Janša???? Malo morgen. Če ne bi prišel Pahor, bi imeli še deset let polomijo..
Buena Vita
29. 01. 2010 13.37
kaj telebajsu razložim po slovensko zakaj je shema velik nat,eg kaj bo kdaj,sploh slučajno kdaj ta puhlj razumel da vse kar govori je klobasanje,nič pa nobena njegova pogruntavščina ne velja, pa podjetniki nimajo skisanih možganov....in banke kredite po njegovi shemi ponujajo,samo nihče jih noče,ker so oderuški,,preveč oderuški,,tu na obali, so tisti ki so jih vzeli krepko nasmoljeni,,tolčejo se po glavah in kolnejo
User479644
29. 01. 2010 12.15
Spet vidim, kako bom brez denarja za novo sanacijo ostal.
User266780
29. 01. 2010 12.13
FUJ, lakaji Rothschildov !!
Uporabnik113189
29. 01. 2010 12.04
Strinjam se, da bo imel Pahor veliko razlogov za skrbi, posebej če mu bodo razložili vso resnico v kar pa utemeljeno dvomim.
User401766
29. 01. 2010 10.59
Danes bo Pahor še bolj zaskrbljen, ko bo spoznal resnico o stanju SLO bank, za tako stanje pa so krivi izključno Golobičev Kramar, Kresalkin Veselinovič in Bavčar, ki je najemal ogromne kredite, ter Pahorjev Šrot, ki je ravno tako najemal ogromne kredite!
User401766
29. 01. 2010 10.56
Problem naših bank je, da imajo, kot je že nekdo povedal, ogromno nezdravih kreditov na račun prevzemov, ter zaradi nepremičnin, katerih vrednost bo počasi drastično padla, te kredite so naše banke dobivale pri tujih bankah(saj so videle hiter in lahek zaslužek- sedaj pa se vse obrača naglavo), sedaj pa se tu zatika -kredite morajo naše banke vračati tujim bankam. Od tu morda tudi vzrok, da banke ne kreditirajo, našega gospodarstva!
User29516
29. 01. 2010 10.52
Slovenske banke so oderuške in požrešne.Poleg vsega pa je vlada sprejela uredbo,da mora na računu stati 461,00 evrov kreditojemalca.to bi Pahor menda moral vedeti.Ta uredba pomeni kršenje svobode pri razpolaganju z svojim denarjem in voljo. Druga zadeva pa je,da mala in mikro podjetja brez gigantskih garantov ne pridejo do nobenega kredita.Tretja stvar pa je,da je NLB najela velik kredit za financiranje gospodarstva v BIH.Takih bank tukaj preprosto ne potrebujemo.Pahor naj razmisli o podrejenem položaju tistih,ki prejemajo najnižje plače,saj si ta skupina,ki je tudi največja preprosto ne more kupiti nič,razen kakšen gospodinjski stroj.O nakupu stanovanja,pa lahko le sanjajo,ravno zaradi butastega vladnega predpisa. Slovenija bi morala na široko odpreti vrata tujim bančnim konkurentom,ki bi morali imeti tako ponudbo kot v svojih državah.