
Vlada bo predvidoma v dveh tednih sprejela predlog nove jamstvene sheme, prek katere bodo večja podjetja lahko pridobila jamstva za najem posojil za razvojne projekte, je danes v Ljubljani napovedal premier Borut Pahor. Shema naj bi bila vredna okoli milijardo evrov, država pa bi prevzemala do 50 odstotkov tveganja.
"To je prioriteta prve vrste. Minister Križanič ima skupaj s sodelavci mojo zadolžitev, da čim prej pripravi predlog in da ta pride v dveh tednih na vlado in takoj v DZ," je po današnjem srečanju z bančniki v Ljubljani povedal Pahor. Ob tem je poudaril, da se s to shemo ne sme zgoditi, kot se je s prvo jamstveno shemo, ki je za nekaj mesecev "obtičala" v parlamentu, saj da vedo, kaj tokrat želijo z njo. "Želimo financirati razvoj podjetij, dajati garancije podjetjem in pri tem zavarovati tveganja bank," je dodal premier.
Pahor je odločitev označil kot konsenz, potem ko je v sredo slišal pripombe delodajalcev, danes pa še bančnikov. "Vtis je, da obstaja nek začaran krog - da si podjetja želijo kreditov, banke pa sedijo na kupu denarja in posojil niso pripravljena dati za neko za podjetja razumno stopnjo tveganja," pravi premier. "Če se tega ne da razčistiti mimo intervencije vlade, vlada čuti dolžnost v teh okoliščinah intervenirati."
Shema, ki bo skladno z evropskim redom oblika državne pomoči in ne bo več protikrizni ukrep, bo prek državnega jamstva omogočala pospešitev kreditiranje začetka novega investicijskega cikla, je dejal finančni minister Franc Križanič.
To bodo garancije za nove investicije, za "nove razvojne podvige", je dejal Križanič in pri tem navedel dobro prakso kreditiranja slovenskega avtomobilskega grozda s sredstvi Evropske investicijske banke in SID banke. "Videli smo, da je možno 160 milijonov evrov plasirati v najbolj kakovostne razvojne in ekološke programe, da povpraševanje obstaja in da je možno kapital zagotoviti po sorazmerno nizki obrestni meri. To dobro prakso bomo sedaj razširili na celotno gospodarstvo," je povedal.

Z novo shemo naj bi tako kapital po sorazmerno nizki obrestni meri zagotovili tudi delu gospodarstva, ki prek jamstvene sheme težko pride do kreditov zaradi "šumov, ki iz različnih razlogov nastajajo med bankami in podjetji", saj bodo podjetja neposredno dobila jamstvo in si poiskala ustreznega domačega ali tujega kreditorja.
Shemo bo izvajala SID banka. Odstotek tveganja, ki ga bo prevzemala država, ni opredeljen, verjetno se bo gibal do 50 odstotkov, je povedal minister in dodal, da bodo ostale podrobnosti znane, ko bo predlog zakona pripravljen.
Shema bo namenjena večjim podjetjem - za manjša so predvideni instrumenti Slovenskega podjetniškega sklada -, Križanič pa računa, da se bo njena vrednost gibala okoli milijarde evrov. Računa, da bo zgrešenih projektov sorazmerno malo, saj bo SID preverjal njihovo kakovost. Tako velikega negativnega učinka ne pričakujejo, "prej obratno: razvojni projekti bodo prinesli nove javnofinančne vire", je menil Križanič.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.