Ekonomski analitik pri borzno-posredniški hiši Morgan Stanley James Faucette trdi, da je realna vrednost kriptovalute bitcoin enaka nič.
Po njegovem bitcoina namreč ni mogoče "obravnavati kot prave valute, kot denimo ameriški dolar ali evro", saj nima obrestne mere, prav tako pa ga le malo trgovcev dejansko 'sprejme' kot plačilno sredstvo, poroča futurism.com.
Faucette sicer priznava, da imajo kriptovalute nekaj podobnih lastnosti kot plemenite kovine - denimo zlato - "a za razliko od teh, se njihova realna vrednost v ničemer ne 'odraža' - kot na primer vrednost zlata v nakitu".
Z njegovo oceno se strinja tudi Jeremy Eng-Tuck Cheah, izredni profesor za finance na poslovni šoli Southampton v Veliki Britaniji. "Prepričan sem, da bitcoin nima nobene resnične vrednosti, njegovo digitalno vrednost pa narekuje zgolj povpraševanje."
Čeprav so njuni zaključki nekoliko mračni, pa strokovnjaka priznavata, da določeno vrednost bitcoin vendarle ima, saj se ga še zmeraj namreč da zamenjati v druge valute.
Strožje regulacije v Južni Koreji 'botrovale' padcu vrednosti
Vrednost bitcoina je medtem v zadnjih dneh padla za več kot 1000 dolarjev (840 evrov), potem ko so v Južni Koreji napovedali strožjo regulacijo trgovanja s kriptovalutami. "Vlada tako 'brezglavega' in nenadzorovanega trgovanja s kriptovalutami več ne more dopustiti," so dejali v Južni Koreji.
Potezo so napovedali manj kot dva tedna potem ko so državno digitalno borzo za kriptovalute Youbit v Seulu napadli hekerji, poroča The Guardian. To je bil sicer že drugi hekerski napad na Youbit, borza pa je bila potem ko je izgubil kar 17 odstotkov vseh sredstev, celo prisiljena razglasiti stečaj. Za napad naj bi bili krivi severnokorejski hekerji.
Južna Koreja je sicer eden največjih trgov kriptovalut na svetu. A to kot kaže ni edini ukrep, ki ga načrtujejo. The Guardian namreč poroča, da je je tamkajšnji Urad za usklajevanje vladne politike napovedal tudi postopno popolno prepoved anonimnih računov za trgovanje s kriptovalutami, ter novo zakonodajo, na podlagi katere bi regulatorji lahko določene 'anonimne' račune - v kolikor bi presodili, da je to potrebno - tudi popolnoma zaprli.
Podobno 'popolno zaprtje' oziroma ukinitev pa bi se po poročanju Bloomberga sčasoma lahko obetala tudi tamkajšnjim borzam za trgovanje s kriptovalutami, kar bi po nekaterih napovedih lahko vplivalo kar na petino celotnega svetovnega trgovanja s kriptovalutami.
Potem, ko je vrednost Bitcoina v začetku tedna znašala dobrih 15.400 dolarjev (slabih 13.000 evrov), je v nato padla na 13.500 dolarjev (približno 11.350 evrov), kar bi lahko bila tudi posledica napovedi južokorejskih 'sankcij'. Samo v primerjavi s preteklim tednom je vrednost tako padla za 26 odstotkov, padec pa že vzbuja skrb med vlagatelji.
Vrednost bitcoina je ta mesec sicer dosegla rekordno vrednost 20.000 dolarjev (nekaj več kot 16.800 evrov). Po podatkih spletne strani Coindesk, ki sledi vrednostim kriptovalut, je bil bitcoin 1. januarja 2017 ocenjen na manj kot 1000 dolarjev (840 evrov), 16. decembra 2017 (torej manj kot 12 mesecev pozneje) pa je dosegel vrednost 19.300 dolarjev (16.225 evrov).
Samo v letu 2017 je vrednost enega bitcoina tako narasla za več kot 2000 odstotkov, bitcoin pa je postal eden največjih 'fenomenov sodobnega trgovanja'. Hkrati pa so vse bolj glasna tudi opozorila strokovnjakov, češ da gre za balon, ki lahko vsak trenutek poči. To bi posledično lahko pomenilo velike izgube za vlagatelje.
Podobnega mnenja so tudi v Singapurju, kjer opozarjajo, da se morajo lastniki kriptovalut zavedati, da lahko kadarkoli izgubijo ves denar.
"Regulatorje skrbi, da je to predvsem prodajni fenomen," pravi Stephen Innes, vodja trgovanja za azijsko-pacifiški trg v Oandi. Svet kriptovalut se je namreč začel postopni 'prelivati' v realni svet. "Ne le v Aziji, tudi na svetovni ravni smo lahko namreč kmalu priča dejstvu, da lahko padec vrednosti kriptovalut vpliva na realne izgube v ekonomiji in gospodarstvu," poudarja Innes.
Po navedbah Reutersa je tudi južnokorejska vlada že "večkrat opozorila, da kriptovalute oziroma 'virtualni denar' ne morejo delovati kot dejanska valuta, saj bi lahko zaradi prevelike nestabilnosti povzročili visoke izgube".
Čedalje pogostejša so tudi opozorila finančnih strokovnjakov in vodilnih svetovnih ekonomistov, ki menijo, da so kriptovalute 'popolno' sredstvo za finančne goljufije ter celo posle z drogami.
KOMENTARJI (130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.