Po oceni predsednika vlade Mira Cerarja se po najnovejšem razvoju dogodkov v Makedoniji spet širše odpirajo vrata prodaji Telekoma Slovenije britanskemu skladu Cinven. "Verjamem, da obstaja možnost za prodajo Telekoma," je dejal v izjavi za medije ob robu današnjih zasedanj parlamentarnih delovnih teles in državnega zbora.
Cerar je spomnil, da prodaja Telekoma Slovenije ni v pristojnosti vlade, in napovedal, da bo Slovenski državni holding (SDH) sprožil nadaljnji proces pogovorov s Cinvenom. "Verjamem, da obstaja možnost za prodajo Telekoma, seveda pa mora o tem v skladu s svojimi pristojnostmi odločiti SDH," je dodal.
Makedonska komisija za varstvo konkurence je namreč v sredo odobrila združitev Telekomove makedonske družbe One z operaterjem Vip v lasti Telekoma Austria. Komisija je soglasje k združitvi podala pod pogojem, da bosta družbi izpolnili zaveze, ki sta jih sami podali tekom postopka pred regulatorjem.
S tem je odpravljena glavna ovira, zaradi katere je prejšnji mesec prišlo do zamrznitve pogajanj za prodajo Telekoma Slovenije britanskemu zasebnemu naložbenemu skladu Cinven, ki je bil edini ponudnik za nakup. Svojo maja podano zavezujočo ponudbo za večinski delež v Telekomu Slovenije je naknadno dopolnil z dodatnimi pogoji zaradi zamud v postopkih regulatorne presoje Telekomovega prevzema Debitela in transakcije s hčerinsko družbo One v Makedoniji. Te naj bi vnašale dodatno negotovost.
V Cinvenu so tedaj pojasnili, da so že od začetka jasno povedali, da je njihova ponudba za Telekom Slovenije temeljila na zagotovljeni 100 milijonov evrov vredni prodaji Telekomove makedonske hčerinske družbe One.
Slovenski državni holding (SDH) je sredi junija sporočil, da ne sprejema dodatnih pogojev, saj bi ti za konzorcij prodajalcev predstavljali preveliko tveganje in bi lahko neutemeljeno pripeljali do znižanja kupnine.
Hkrati pa je SDH tedaj sporočil, da je transakcijo še vedno pripravljen zaključiti pod pogoji, ki jih je potrdil nadzorni svet 10. junija. Nadzorniki so takrat potrdili osnovno ponudbo Cinvena ob upoštevanju pogojev, ki jih je naknadno določila vlada - ohranitev sedeža Telekoma v Sloveniji in opcijska pogodba o odkupu družbe Soline.
V Cinvenu so bili razočarani, ker se s SDH niso uspeli dogovoriti o odprtih vprašanjih, povezanih s prodajo Telekoma Slovenije, vendar so obenem dejali, da ostajajo zainteresirani za nakup večinskega deleža največjega slovenskega telekomunikacijskega operaterja.
Vlada si sicer očitno želi uspešno skleniti privatizacijo Telekoma, tako nakazuje neuradna informacija, da se je pretekli teden s predstavniki Cinvena sestal minister za javno upravo Boris Koprivnikar. Cinvenu naj bi pojasnil, da je vlada načeloma naklonjena prodaji, a pod prvotnimi pogoji.
Koprivnikar se je sestal s predstavnikom Cinvena
Koalicijski partnerji so po današnji seji vlade glede na poročanja medijev o srečanju Koprivnikarja s predstavnikom Cinvena terjali pojasnila ministra za javno upravo, zakaj se vlada vmešava v postopke prodaje Telekoma Slovenije.
Kot je njim in novinarjem po seji vlade pojasnil Koprivnikar, je na sestanek s predstavnikom sklada Cinven minuli teden pristal pod pogojem, da se ne pogovarjata o postopkih in vrednosti prodaje. Koalicijska partnerja prvak DeSUS Karl Erjavec in predsednik SD Dejan Židan pravita, da pojasnilom verjameta in zaupata.
Koprivnikar pa je pojasnil, da je "tuji kupec milo rečeno zbegan, ko spremlja odzive v javnosti različnih političnih vladnih strank, ki so zelo kontradiktorni". Po njegovem razumevanju gre za sporočila koalicijske SD, ki prodaji Telekoma nasprotuje.
Kupec je tako želel po Koprivnikarjevih besedah le preveriti, ali vlada nasprotuje postopkom prodaje oz. ali so kakšni zadržki, da do zaključka prodaje ne pride. Pojasnil mu je uradno stališče vlade, da postopkom prodaje ne nasprotuje in nima zadržkov ter se zanaša na oceno tistega, ki je za prodajo pristojen, to je Slovenskega državnega holdinga (SDH).
Na SDH pa ga ni že takoj napotil zato, ker je kupca zanimalo stališče vlade, je pojasnil Koprivnikar. Če tuji partner želi dodatna pojasnila, ki ne posegajo v postopek prodaje, tudi ne vidi razloga, da mu jih ne bi dali. Koalicijskih partnerjev pa o tem ni obvestil zato, ker po Koprivnikarjevih ocenah to ni bil sestanek, ki bi zahteval spremembo stališča vlade oz. tudi ni dajal stališč vlade, ki ne bi bila že znana.
A tudi glede na sestanek Koprivnikar težko reče, kot je dejal, kako se bo prodaja Telekoma razpletla, saj se s potencialnim kupcem nista pogovarjala o vsebinskih odločitvah. Glede dogovora je še vedno optimističen, a se morata o tem dogovorili kupec in prodajalec.
Židan nima razloga, kot je dejal po seji vlade, da ne bi verjel Koprivnikarjevim trditvam. Torej, da ni bilo nikakršnih aktivnosti, ki bi negirale nalogo SDH.
Sicer pa zavrača navedbe, da bi v SD begali kupca s svojimi sporočili. Znano je namreč stališče SD, naj o največjih prodajah odloča vlada kot skupščina. Židan si še vedno želi, da bi o prodaji Telekoma odločala vlada.
Tudi Erjavec je glede na Koprivnikarjeva pojasnila ocenil, da s pogovorom s kupcem ni prekoračil pooblastil. Sicer pa tudi sam, kot pravi, težko napoveduje, kako se bo postopek prodaje Telekoma razpletel. To je namreč odločitev SDH.
Cinven naj bi skušal znižati ceno
Cinven po neuradnih informacijah TV Slovenija sicer naj ne bi imel zaprte finančne konstrukcije za financiranje nakupa Telekoma in zato naj bi skušal znižati ceno za delnico s sedanjih 110 na okoli 90 evrov. Cena Telekomove delnice na Ljubljanski borzi se danes giba prav okrog 90 evrov.
Obenem so se v javnosti začele pojavljati neuradne informacije, da naj bi se za nakup Telekoma začel zanimati tudi Telekom Austria, ki je v Sloveniji prisoten z mobilnim operaterjem Simobil.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.