Urad za varstvo konkurence je zaradi domnevno usklajenega delovanja na trgu Slovenije uvedel postopek zoper družbe Mercator, Spar Slovenija in Engrotuš, so sporočili iz Mercatorja, kjer so sklep varuha konkurence prejeli v četrtek.
Urad je postopek zoper trgovske družbe Mercator, Spar Slovenija in Engrotuš moral uvesti, ker je dobil pisno prijavo, da naj bi družbe v določenih primerih delovale usklajeno in s tem kršile zakona o preprečevanju omejevanja konkurence, je pojasnil v.d. direktorja urada Jani Soršak. "Verjetnost kršitve je izkazana in mi smo na podlagi zakona dolžni izvesti postopek," je dejal.
Po Soršakovih besedah je urad sklep o uvedbi postopka sprejel zato, ker "določeni dobavitelji trdijo, da če bi sami želeli zvišati cene pri posameznem trgovcu, bi najprej morali prinesti soglasje ostalih dveh trgovcev". "To je predmet postopka," je dejal. Na vprašanje, kakšne posledice ima uvedba postopka na trgovce, pa je odgovoril, da gre zgolj za formalni učinek, torej, da se trgovce preiskuje.
Mercator: Trditve so neutemeljene
V Mercatorju trdijo, da so domneve urada v celoti neutemeljene, kar nameravajo v postopku tudi dokazati. Tudi v Engrotušu domneve urada v celoti ocenjujejo kot neutemeljene. Generalni direktor Skupine Tuš Aleksander Svetelšek je izrazil prepričanje, da bo postopek pokazal, da kartelnega dogovarjanja v trgovini ni bilo.
Uvedba postopka urada za varstvo konkurence je bila bolj ali manj pričakovana, saj se je po številnih podražitvah hrane v zadnjem času vsa pozornost usmerila prav v trgovce, ki naj bi domnevno usklajevali cene. Trgovci so sicer ves čas vztrajno zavračali očitke in krivdo pripisovali dobaviteljem. Slednji so nasprotno trdili, da so dražijo trgovci. Vse glasnejši pa so bili tudi pozivi, naj rast cen ustavi vlada, ki je trdila, da v konkurenco na trgu ne more posegati.
Omenjeni trije trgovci, zoper katere je varuh konkurence sprožil postopek, imajo po podatkih iz raziskave Gfk Gral Iteo, izvedene novembra lani, skupaj 82,7-odstotni tržni delež. Mercatorjev tržni delež po tej raziskavi znaša 45,8 odstotka, Sparov 20,5 odstotka, Engrotušev pa 16,4 odstotka.
Po raziskavi družbe Valicon, ki jo je naročil Mercator in pred dnevi predstavil javnosti, pa je delež omenjenih trgovcev 67-odstoten. Mercator ima po tej raziskavi, izvedeni v obdobju od 15. novembra do 12. decembra letos, 37-odstotni tržni delež, Spar 17-odstotnega in Engrotuš 13-odstotnega.
KOMENTARJI (123)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.