Ljubljanski kriminalisti so v začetku julija na okrožno tožilstvo podali kazenski ovadbi zoper odgovorne osebe družbe Industrija usnja Vrhnika (IUV), ki je zdaj v stečajnem postopku, in zunanje sodelavce. Skupaj so tako ovadili sedem oseb, ki so osumljene, da so družbi povzročile premoženjsko škodo oziroma si pridobile protipravno premoženjsko korist v višini več kot milijon evrov.
Ovadeni naj bi bili nekdanja predsednika uprave Vito Debeljak, Aleš Lunder, člana uprave Dušan Jerše in Sonja Vavken ter zunanji sodelavci Nina Morgan Jones, Romana Šušter in Greg Sturmer.
Vrh ledene gore pa so bila nezakonita nakazila podjetjem v tujini. Pot denarja iz IUV je potekala preko podjetij v Liechtensteinu, Veliki Britaniji in v ZDA do podjetja Romp Corp v Los Angelesu. 100-odstotni lastnik podjetja v Los Angelesu naj bi bil preko podjetja Romt Limited Greg Sturmer, ki je bil v IUV zaposlen kot svetovalec. Večji del denarja pa naj bi po trditvah Sturmerja šel preko podjetja Calvani v Liechtensteinu, njegov lastnik pa je Aleš Lunder, nekdanji predsednik uprave IUV.
Delavci na nogah
Delavci IUV pa so na nogah. Ob novici o malverzacijah vodstva so se zgroženi zbrali pred tovarno. Da je vodstvo kradlo denar, se je po tihem sicer ves čas govorilo, da so si na račun delavcev plačevali počitnice, sončna očala in kirurške operacije pa je nezaslišano, pravijo.
In vse to v času, ko so delavci prosili za plače in iskali pomoč na Rdečem križu. A kljub temu upajo, da tisti, ki so jih goljufali, v življenju nikoli ne bodo imeli lačnih otrok. Kaj šele da bi se morali iz meseca v mesec prebijati s toliko denarja.
Ovadbe proti trem tujcem
Tri tuje državljane, ki niso imeli niti delovne vize, tako sumijo, da so nakazovali sredstva v tujino, pri čemer so investicije predstavljali kot odprtje poslovalnice, v resnici pa so bili tam registrirani vpleteni osumljenci. Pri tem naj bi tudi zlorabljali plačilne kartice družbe v osebne namene, kot so turistična potovanja, prehrana, nakupi, manikura in kirurške operacije.
Noben od treh sicer ni bil v delovnem ali pogodbenem razmerju z IUV, zato je povsem nejasno, kakšne naj bi bile obveznosti teh oseb v družbi. Eden od njih naj bi se predstavljal kot izvršni direktor in zastopnik ter svetovalec družbe, ena od žensk kot svetovalka in druga kot oblikovalka. Vsi trije so v tem času bivali v RS neprijavljeni za bivanje in neprijavljeni kot davčni zavezanci. Uprava je ob tem praktično prenehala opravljati svoje naloge in prevzela vlogo statista pri upravljanju družbe, so zapisali na policiji. To dokazuje dejstvo, da so se v tem obdobju prenehale seje uprave, katere so se udeleževali tudi predstavniki delavcev, niso se več pisali zapisniki teh sej, uprava pa je nadzorni svet zavajala s podatki o poslovanju družbe.
Preslepili banko SID
Nekdanji predsednik in trije člani uprave so v zvezi s tem osumljeni, da so poslovne knjige, bilance stanja in izkaze uspeha ter druge listine za leti 2007 in 2008 priredili na tak način, da so za ti dve leti izkazovali bistveno boljše oziroma ugodnejše stanje poslovanja družbe IUV.
Na podlagi tega so tudi preslepili banko SID, saj niso izpolnjevali pogojev za odobritev kredita oziroma so v času najema kredita izpolnjevali celo pogoje za objavo stečaja. Na podlagi tako pridobljenega posojila v znesku okoli 1.000.000 evrov so banki za ta znesek povzročili premoženjsko škodo, saj z objavo dejanskega stečaja družbe 24. 12. 2008 posojilo ni bilo vrnjeno.
Kriminalisti preiskave še niso končali.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.