''Slovenija bo delila usodo drugih evropskih držav. Kriza, recesija ali upočasnitev rasti se ne bo pojavila naenkrat, širila se bo počasi,'' je za 24ur.com pojasnil profesor ljubljanske Pravne fakultete s katedre za pravnoekonomske znanosti Jože Mencinger.
Napoveduje, da bo prva na udaru industrija, povezana z avtomobilsko. ''V tej panogi pa je kar nekaj najboljših slovenskih podjetij,'' opozarja. Boji se, da bodo odpuščali delavce, saj je ''zmanjševanje zaposlenosti samoumevna posledica zmanjševanja proizvodnje, rast brezposelnosti prav tako''. V začetni fazi bo prišlo do zniževanja cen, po Mencingerjevem mnenju bo največja pocenitev pri stanovanjih. Vendar pa gre za začarani krog, če si boste želeli kupiti nepremičnino, boste na banki zaradi negotovosti zelo težko dobili kredit.
Poroštvo za zaupanje?
Zaradi finančne krize bo slovenska država zagotovila osem milijard evrov poroštev za refinanciranje domačih bank. Finančni minister v odhodu Andrej Bajuk je pojasnil, da gre za sprejemanje in izvajanje ukrepov za nadaljnje zagotavljanje stabilnosti slovenskega bančnega sistema. Mencinger pa meni, da ''gre predvsem za povrnitev zaupanja v sistem, kar naj bi sprostilo finančne tokove med bankami''. Zanimivo, slovenski neto dolg znaša ravno osem milijard evrov, kar je v bistvu malo manj kot letni proračun.–
'Slovenija v boljšem položaju'
Finančna kriza je že močno prizadela tudi nekatere evropske države. Islandija in Madžarska naj bi bili tik pred bankrotom. Na vprašanje, ali podoben scenarij grozi tudi Sloveniji, Mencinger odgovarja, da je treba izraz bankrot jemati precej široko. ''Slovenija je na finančnem področju v podobnem položaju kot večina drugih starih članic Evropske unije in v precej boljšem kot druge nove članice. V najslabšem so države, ki so se zanašale na neposredne tuje naložbe,'' je pojasnil. Med zadnjimi je izpostavil Madžarsko, Estonijo in Latvijo.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.