V lanskem letu so se cene zvišale za 2,3 odstotka, so sporočili na statističnem uradu, kjer pa dodajajo, da se številni prebivalci Slovenije ne strinjajo z uradno inflacijo. Večinoma imajo občutek, da je dejanska inflacija višja od uradne, je izpostavila namestnica generalne direktorice urada Genovefa Ružić.
To je potrdil tudi danes predstavljeni indeks pogostih nakupov, v katerega so državni statistiki vključili neposredne nakupe, ki se običajno opravijo vsaj enkrat mesečno. V nasprotju z uradno inflacijo, v katero so vključeni tudi manj pogosti nakupi, tako indeks pogostih nakupov zajema le tiste bolj pogoste nakupe. Podatki so pokazali, da je bil indeks pogostih nakupov v zadnjih petih letih, razen v letu 2008, dejansko višji od uradne inflacije.
Zato so na statističnem uradu predstavili novo aplikacijo, kalkulator osebne inflacije. Ta uporabniku omogoča, da z vnosom zneskov, ki jih je namenil za posamezne skupine blaga in storitev, spremeni uteži za posamezne skupine in podskupine proizvodov in storitev. Tako bodo na osebno inflacijo posameznika bolj vplivale podražitve ali pocenitve v tistih skupinah, za katere je zapravil več, in obratno. Aplikacija bo na voljo na spletni strani statističnega urada.
Zaradi zimskih razprodaj januarja nižje cene
Cene življenjskih potrebščin v Sloveniji so bile januarja v primerjavi z decembrom nižje za 0,5 odstotka. Deflacija je predvsem posledica zimskih razprodaj, ugotavlja statistični urad. Najbolj, za okoli 16 odstotkov, so se znižale cene v skupinah obleka in obutev, drugi tekstilni izdelki in dodatki pa so bili cenejši za 4,5 odstotka. Za odstotek nižje so bile tudi alkoholne pijače in tobak.
Na drugi strani so se v januarju najbolj zvišale cene v skupinah komunikacije (2,9 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače (za 1,4 odstotka), stanovanje (za 1,2 odstotka), prevoz (za en odstotek) ter gostinske in nastanitvene storitve (za 0,6 odstotkov).
Najbolj izrazito je bilo zvišanje cen zelenjave in sadja (za 12,5 odstotka oz. odstotek), cene kruha in izdelkov iz žit ter olj in maščob pa so se nekoliko znižale (za 0,3 oz. 0,2 odstotka). Na gibanje cen v skupini prevoz so najbolj vplivale višje cene cestnega potniškega prevoza (za 6,8 odstotka) ter goriv in maziv (za 2,8 odstotka).
Na letni ravni so se cene zvišale za 2,3 odstotka
V letni primerjavi so se najbolj zvišale cene v skupini stanovanje, in sicer za 4,7 odstotka. Opazneje so se povišale cene izdelkov in storitev tudi v skupinah alkoholne pijače in tobak (za 4,1 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače (za 3,9 odstotka), raznovrstno blago in storitve (za 2,9 odstotka), gostinske in nastanitvene storitve (za 2,5 odstotka) ter prevoz (za 2 odstotka). Po drugi strani so se v letu dni najbolj pocenili izdelki in storitve v skupini obleka in obutev, in sicer za 2,2 odstotka.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.