Glavni tržni inšpektor Roman Kladošek je pojasnil, da inšpektorji nadaljujejo pregled v ljubljanski finančni družbi Orion. "Trenutno je v teku ponovni pregled pogodb, ki so bile sklenjene v zadnjem letu. Zaradi obširne dokumentacije je postopek še v teku," je dejal Kladošek. Doslej so proučili več deset s spiska 350 pogodb z žigom družbe Orion, včeraj pa so preiskali tudi njihove prostore. Ugotovili so, da so vse pogodbe zavarovane s hipotekami, sporne pa so tiste, sklenjene s Pay Consultingom, hčerinsko družbo Oriona. "Gre za navidezen posel in za navidezno hipoteko, in v takem primeru, če gre za takšne posle, potem gre za potrošniško posojilo. Orion nima odločbe, ki bi jo moral imeti in zato smo se odločili, da izdamo odločbo, s katero prepovemo te posle," pravi Kladošek.

Kreditojemalci, predvsem kmetje, ki so kredite jemali za nakup kmetijske mehanizacije, dejansko niso vedeli, kaj podpisujejo. "V tem primeru gre za nezakonitost, ali smo imeli pri tem prav ali ne, pa bo odločil sodnik za prekrške," še dodaja Kladošek.
Sodnik lahko družbo Orion kaznuje z najmanj tremi milijoni tolarjev kazni. Sicer pa tržni inšpektorat, tudi na podlagi izračuna obresti drugih bank, že pripravlja kazensko ovadbo. Pričakovati je, da bosta dovolj dokazov za ovadbe zbrali tudi davčna služba in policija. Z Orionom se ukvarja tudi tožilstvo. Na današnjem delovnem sestanku so organi, ki preiskujejo te posle, usklajevali nadaljnjo preiskavo. Glede na to, da je primer Orion novost v slovenski sodni praksi, bo pot do epiloga te, že tako zapletene finančne spletke, še daljša.
Medtem pa v Orionu zagotavljajo, da poslovanje s stalnimi strankami poteka ustaljeno, so pa trenutno zaustavili sklepanje novih posojilnih pogodb. V družbi namreč želijo najprej razčistiti z obtožbami, ki so jih deležni, in nato nadaljevati z običajnim poslovanjem. Kljub tem trditvam vodstva Oriona pa so se v javnosti že pojavila namigovanja, da še vedno sklepajo tudi nove posojilne pogodbe.