Potencialni kupci nemškega Opla odpadajo kot zrela jabolka. Za vstop v lastništvo General Motors Europe, ki vključuje Opel in britansko avtomobilsko podjetje Wauxhall, so se sprva zanimali štirje interesenti, nazadnje pa sta v igri ostajala le še dva, kanadsko-avstrijski izdelovalec avtomobilskih delov Magna International in italijanski Fiat, če sploh.
Po današnjem srečanju, ki se ga Italijani niso udeležili, je v prednosti prvi. Z General Motors naj bi že podpisali predhodni sporazum. Preden pa posel sklenejo, potrebujejo še potrditev nemške vlade, ki naj bi reševanje Opla kreditirala. Za to naj bi namenili 1,4 milijarde evrov.
Magnina ponudba za delavce ugodnejša
Magnina ponudba je za zaposlene precej bolj ugodna od Fiatove. V Nemčiji nameravajo odpustiti 2500 delavcev oziroma vsakega desetega zaposlenega, medtem ko je Fiat napovedoval, da bo službo izgubilo 10 tisoč ljudi.
V skladu z dogovorom, ki naj bi ga družba dosegla z General Motorsom, naj bi Američani v Oplu obdržali 35-odstotni delež, 10-odstotnega pa naj bi imeli zaposleni. Magna naj bi v podjetje vložila med 500 in 700 milijonov evrov, vendar pa se računica izide le v primeru, da bodo pomoč nemške vlade res dobili, poroča BBC.
Magnino ponudbo podpirata ruska banka Sberbanka in ruski proizvajalec tovornjakov Gaz. Njihov cilj je, da bi v nekaj letih GM Europe obvladovala petino ruskega trga.
Pri Fiatu niso želeli tvegati
Prvi mož italijanske tovarne Sergio Marchionne se ni želel ''izpostavljati in po nepotrebnem tvegati, saj še nisem imel vpogleda v Oplove knjige''. Zato se iz Fiata današnjega srečanja tudi niso udeležili. Novico, da naj bi bil Magna International zdaj v prednosti je najprej komentiral z besedami, da bo življenje šlo naprej, tudi če Opel kupijo konkurenti. Pozneje pa je postal v svojih izjavah bolj sočen. "Pogajanja o Oplu so bila vse bolj podobna brazilski telenoveli," je dejal.
Fiat tudi meni, da so finančne zahteve detroitskega velikana General Motorsa, ki je v zadnjem trenutku napovedal, da poleg 1,4 milijarde nemških evrov potrebuje še 300 milijonov evrov dodatnih sredstev, prevelike. Ne glede na to, da jih posel uradno še vedno zanima, je Marchionne po mnenju številnih analitikov z odločitvijo, da današnje srečanje izpusti, posredoval ravno nasprotno sporočilo.
Posledice za vso Evropo
GM Europe zaposluje delavce med drugim v Španiji, Veliki Britaniji, Belgiji, na Poljskem in Švedskem, v Franciji, Italiji in Avstriji, v glavnem pa gre za proizvodnjo Oplovih modelov. Zato so se v reševanje podjetja poleg nemške vključile tudi vlade teh držav. Časa je vse manj, saj naj bi se v ponedeljek, 1. junija, iztekel rok za razglasitev bankrota krovne družbe ameriškega General Motorsa.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.