Organizacija držav članic izvoznic nafte (OPEC) je tako potrdila odločitev, ki so jo pristojni ministri 11 držav članic OPEC sprejeli že februarja.
V luči visokih cen nafte, ki je v minulih dneh dosegla najvišjo raven zadnjih 13 let, so nekateri predstavniki držav članic OPEC predlagali prestavitev zmanjšanja količine dnevno načrpane nafte. Izrazili so bojazen, da bi rekordne vrednosti cen nafte povzročile padec gospodarske rasti v industrijskih državah, s čimer bi se lahko dolgoročno znižalo povpraševanje po črnem zlatu.
Najvplivnejša članica OPEC Savdska Arabija pa je vztrajala pri februarski odločitvi. Meni namreč, da se bodo cene nafte po koncu kurilne sezone v drugem četrtletju občutno znižale. Po njenem mnenju so visoke cene predvsem posledica špekulacij in ne dogajanja na trgu.
Predstavniki te članice so opozorili tudi na padec vrednosti dolarja, s čimer so se znižali prihodki držav izvoznic nafte, prav prihodki od prodaje nafte pa igrajo v teh državah ključno vlogo v celotnem gospodarstvu. Odločitev za umik sklepa o zmanjšanju količine črpanja nafte tako ni potrebna, so bili prepričani predstavniki Savdske Arabije, strinjali pa so se tudi predstavniki Alžirije.
Države članice OPEC proizvedejo tretjino svetovne proizvodnje nafte. Njihova politika količine črpanja nafte pa ima tako velik vpliv na razvoj svetovnega naftnega trga in na cene nafte. Potem ko je prišla vest o tem, da bo OPEC znova premislil glede zmanjšanja količine dnevno načrpane nafte, se je cena nafte minuli teden nekoliko znižala, že v začetku tedna pa je znova porasla. V torek se je cena za sod nafte glede na ponedeljek zvišala za 57 centov na 31,70 dolarja, ob tem pa velja omeniti, da si članice OPEC sicer prizadevajo za ceno v razponu od 22 do 28 dolarjev za sod.