
Do ponedeljkovega popoldneva so cene surove nafte narasle še za nekaj manj kot štiri dolarje za sod, potem, ko je floridsko obalo ogrozila nova tropska nevihta. Sodček je tako na ameriških borzah stal samo pet centov manj kot 67 dolarjev.
Dodatna dva milijona sodov dnevno - le če bo potrebno
Predsednik Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) šejk Ahmad Fahd al-Sabah je ob robu dunajskega zasedanja kartela napovedal, da bo organizacija naftnim trgom v primeru, če bo tako zahtevalo povpraševanje, po vsej verjetnosti ponudila dodatnih dva milijona sodov nafte na dan.
Članice organizacije so se s tem strinjale “Na voljo imamo dodatna dva milijona sodčkov, če bi to bilo potrebno,” je dejal predsedujoči OPECu šejk Al-Sabah. ”Vendar ni potrebe za povišanjem dnevne proizvodnje,” je dodal. Deset članic organizacije uradno vsak dan načrpa 28 milijonov sodčkov nafte.
Težava je v omejenih zmogljivostih rafinerij

Naftni analitik Victor Shum iz ameriške družbe za energetsko svetovanje Purvin in Gertz je medtem opozoril, da tudi dvig proizvodnje naj ne bi zvišal dejanske ponudbe črnega zlata na trgu, saj veliko članic OPEC namreč že proizvaja več, kot znašajo uradno dogovorjene vrednosti.
Po njegovem mnenju namreč ne gre za vprašanje pomanjkanja nafte, ampak je težava v omejenih zmogljivostih rafinerij, predvsem v ZDA. Orkan Katrina je namreč prizadel številne rafinerije na ameriški obali Mehiškega zaliva in njihovo proizvodnjo znižal za približno 900.000 sodov dnevno. Cene nafte naj bi se, tako Shum, pred zimo na severni polobli še zvišale, saj se bo močno okrepilo povpraševanje po kurilnem olju. Natančnih ocen sicer ni mogel podati.
OPEC se ne trudi dovolj

Mednarodni denarni sklad (IMF) pa v svojem polletnem poročilu o stanju svetovnega gospodarstva, ki bo uradno objavljen v sredo v Washingtonu, ugotavlja, da članice OPEC investirajo premalo v proizvodnjo in rafinerije, da bi lahko v letih, ki prihajajo, pričakovale znižanje cen črnega zlata. Kot piše današnji časnik Financial Times, je IMF navzgor popravil predvidevanje o povprečni ceni za nafte za letos in prihodnje leto, in sicer s prvotno napovedanih 45 na 55 dolarjev za sod.
IMF v poročilu ocenjuje, da je na osnovi trenutnih investicijskih projektov le malo verjetno, da bodo proizvodne zmogljivosti v prihodnosti naraščale bolj kot povpraševanje po črnem zlatu. Po mnenju IMF je poleg tega sposobnost OPEC, da zniža cene nafte, omejena zaradi omejenih rezerv, s katerimi razpolaga. Te namreč niso zadostne, da bi organizacija zvišala proizvodnjo in tako zadostila rastočemu povpraševanju, posebej v ZDA in na Kitajskem, še piše Financial Times.