Gospodarstvo

OPEC za stabilne cene

Rio de Janeiro, 04. 09. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Organizacija držav izvoznic nafte (OPEC) si bo prizadevala ohraniti ceno surove nafte na stabilni ravni, je na 17. svetovnem naftnem kongresu napovedal predsednik OPEC Riwan Lukman.

Predsednik OPEC Riwan Lukman
Predsednik OPEC Riwan Lukman FOTO: Reuters

Predsednik Lukman, je včeraj na kongresu, ki se ga udeležujejo predstavniki 59 držav, napovedal, da članice OPEC-a, ki nadzorujejo 40 odstotkov svetovne naftne proizvodnje, podpirajo ceno nafte, ki bi se gibala med 22 in 28 ameriškimi dolarji na 159-litrski sod.

"Mednarodno ceno nafte želimo ohraniti na ravni, ki je pravična in razumna tako za proizvajalce kot za potrošnike," je dejal predsednik OPEC in dodal, da je cena 25 dolarjev za sod nekakšna "srednja pot". Ponovil je, da bodo članice organizacije OPEC verjetno tudi na septembrskem srečanju, ki bo 19. septembra v Osaki na Japonskem, nasprotovale dvigu količin proizvodnje nafte.

Napad na Irak bi dvignil cene

naftna ploščad v Kaspijskem morju
naftna ploščad v Kaspijskem morju FOTO: Reuters

Čeprav Lukman ni posebej govoril o možnosti ameriške vojaške akcije proti Iraku - članu naftnega kartela, pa ostaja bojazen, da bi možen konflikt dvignil cene nafte na 30 dolarjev za sodček.

Predstavniki Saudske Arabije, največjega svetovnega proizvajalca nafte, menijo, da morebitna vojna med ZDA in Irakom ne bo vplivala na globalno oskrbo z nafto. To se je po njihovem mnenju pokazalo že, ko se je Irak pred nekaj meseci sam odločil za umik s trga, proizvodnja nafte pa je tekla naprej neprekinjeno. Po izračunih analitikov lahko Irak dnevno proizvede skoraj dva milijona sodov nafte, po besedah predsednika podjetja Saudi Arabian Oil Company, ki je v državni lasti, pa se lahko proizvodnja nafte v Saudski Arabiji brez težav dvigne iz sedem milijonov na 10 milijonov sodčkov dnevno.

Predstavniki držav člani organizacije OPEC so pozornost med drugim namenili tudi nujnosti zaščite okolja in socialni odgovornosti korporacij. Slabe poslovne odločitve se namreč v trenutku odražajo na svetovnem trgu. "Korporacijske socialne odgovornosti ni moč izvajati v pisarnah. Potrebno je iti ven in komunicirati s skupnostjo," je dejal udeleženec z Norveške.

Sodelovali tudi okoljevarstveniki

Letos so bile na kongres prvič povabljene tudi okoljevarstvene skupine, vendar jih večina vseeno ostaja skeptičnih glede resničnosti namere naftne industrije, da bi zaščitila okolje, saj so, po besedah predstavnikov organizacije Greenpeace države OPEC v zgodovini pogosto onesnaževale reke in morja.

Med delegati so bili tudi ministri za energijo iz Velike Britanije, Alžirije, Kanade, Kube in Venezuele ter predstavniki naftnih velikanov, kot so Chevron Texaco, Exxon Mobil in Royal Dutch Shell.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10